1. erzurum başsavcılığı’na göre mümkün olan eylem. evet, yanlış okumadınız. kendinizi boyunuzdan kısa ranzaya asabiliyorsunuz.

  !---- spoiler ----!

  suriyeli kürt mülteci 20 yaşındaki dilo derviş’in 31 aralık 2015’te erzurum aşkale geri gönderme merkezinde intihar ettiği ileri sürüldü. ancak olay yeri inceleme raporunda derviş’in intihar ettiği ileri sürülen ranzanın boyu 1.65 metre olarak yazıldı. oysa ki dilo derviş 1.72 metre boyunda.

  olay yeri inceleme raporunda ortaya çıkan bu bilgiyi değerlendiren avukat tugay bek, o boyda birinin 1.65 metre ranzada intihar ettiğini kabul etmenin mümkün olmadığını dile getirerek, “bu mantık hatasına rağmen savcılık bu olayın bir intihar olduğu tezinde ısrar etmektedir” dedi.

  !---- spoiler ----!
 2. mümkündür. kapı koluna bile başlayabilirsin o ipi. beyne giden oksijen kesildiğinde en fazla 5 10 saniyede bayılacak olmanız sebebiyle isterseniz ayaklarınız yerde olsun ölürsünüz.

  size şöyle bir örnek de vereyim. etrafımda şiddetli öksürdüğü, hızlı ayağa kalktığı için bayılan arkadaşlarım oldu.
 3. kolaydır. adli tıp derslerinde sadece ayakların değil tüm vücudun yere temas ettiği birkaç fotoğraf da görmüştüm. cezaevlerinde gerçekleşen asıların bir kısmında yüksekçe bir yer bulunamadığından ranza kenarına sabitlenen tahtaya ip bağlayıp boyunlarından geçirmek ve yerde kendi çevrelerinde dönmek suretiyle boyun arter ve venlerinin basıya uğraması sağlanılarak gerçekleştirilen intihar vakaları da okudum. tüm bunlara literatürde eksik ası veya yarım ası denir.

  kişi intihar ederken yere uzanmış dahi olabilir anlayacağınız. tabi buradaki vakada boşluklar olduğu düşünülüyor sanırım. yorumum vakadan bağımsız yazılmış olup bilgi verme amaçlıdır.

  (bkz: ası)
 4. vicdan turnusolüdür. kişi kendini asmaya karar vermeye görsün 15-20 santimin lafı olmaz. netekim "devlet cinayet işlemez".
  mutlu
 5. ipi boynuna astığını ve kafasının 7 cm'den uzun olduğunu düşünürsek mümkündür. olay ile ilgili bir fikrim yok ama