1. şöyle bir analizi yazdıran sonuçtur.

  1.mhp tabanı, ulusalcı evrimi içine sindiremeyerek, lideri bahçeli önderliğinde faşist köklerine geri dönmüş ve partisini satarak gönüllerindeki parti ile bütünleşmiştir.

  2."bizde emanet oy falan yok" diyen hdp, kendisine oy veren türkiye sosyalist ve sosyal demokrat kitleleri yok sayarak kendi cürmüne hapsolmuştur.

  3.solcunun, alevinin ve kürtün ankara katliamında canlarının alınmaları, türkiye milliyetçi, muhafazakar ve dindar kitleleri tarafından sevinç ve coşku ile karşılanmış ve bunu gerçekleştiren islami örgüt işid türkiye'de cirit atmak üzere halktan onay almıştır.

  4.özgürlük ve demokrasi mücadelesi bazen onyıllar sürer. ülke ne kadar geri giderse o kadar ileri sıçrayacaktır. mücadeleye devam. yersek tabi. fakir avuntusu
 2. 7 haziranda hdp'yi destekleyen kürtlerin 1 kasımda akp'ye geri dönüş yaptığını göstermiştir. hdp seçmenini soykırımla tehdit eden diktatör 500'ün üzerinde insan öldürerek hdp'den 21 milletvekilini kapmıştır. bunca tehditler altında barajı geçen hdp'nin kendisine oy veren türkiye sosyalist ve sosyal demokrat kitlelerle esasında ne kadar bütünleşik olduğunu göstermiştir.

  öte yandan yine yine bu sonuçlar sosyal medyada aziz nesin ve aysun kayacı paylaşımlarını pik yaptırmıştır.
 3. analize bak hele dedirtmiş seçim.
  ''ülke ne kadar geri giderse o kadar ileri sıçrayacaktır.''
  he amk karanlık çağa kadar geri gidelim, sıçrayıp gelince obi-wan kenobi'nin yanına apprentice'i olarak devam ederiz.
  13 sene çektiniz. az daha dayanın 4 sene çabuk geçer.
  neyse may the force be with you.
 4. idris küçükömer tespitlerine bakmayınız, türkiyede sağ sağdır ( sığdır diye de okunabilir ), sol da soldur. gerektiğinde aynı havuza akmayı bildiler, mhp neden böyle oldu diye çok da şaşırmamak lazım, ya ne olacaktı?
  mesut
 5. sonuclar aciklandikca uzulmeye basladim iyice moralim bozuldu, kufurler yagdiriyorum evde. sonra dedim yeter lan yemisim secimini, partisini, yuzde bilmem kacini, koyununu, hirsizini, katilini, aptaligini. aynı tas ayni hamam iste. 13 yil nasil tepemizdeyseler yine öyle olacaklar degisen bir sey yok. üzülmüyorum dedim son bir kufur daha ettim kapattim televizyonu. oturdum yemek yedim üstüne. gece olunca kafami o yastiga koydugumda dedim ki olan onca sivile, askere, gence, çocuklara, katliamlarda hayatini kaybeden, engelli kalan insanlara ve bu insanlarin ailelerine oldu dedim. bir tek bu insanlar icin üzülüyorum simdi. yalan söylemiyim keske bu sonucun aynisi 7 haziranda ciksaydi da bu kadar ölmeseydik dedim 1 kasim gecesi.
 6. sözcü gazetesi, beyin manşeti.

  beyinsizlikle itham edilenler ülkenin kaderini belirliyor.

  yılmaz özdil'in 03.11.2015 tarihli yazısı

  tiyatroya gideceğiz, bale seyredip, resim sergisine gideceğiz, akıldan yana olup bilime kulak vereceğiz demiş. ne solcusu, solculuğu... ne sağcısı sağcılığı biliyor... sözde muhafazakarları saymıyorum bile...

  bilimden yana olacakmış. yana olunacak akıl kalırsa başta mümkündür. yılmaz özdil'in nadiren de olsa yazılarını beğenirim. fakat, bu kadar yüzeysel, kolaycı bir yazı da özdil'in doğası...

  soner yalçın'ın beyin yazısı

  öncelikle beynin niteliklerini anlatmış. orayı geçiyorum. 1 kasım seçimleri öncesi sandıkla ilgili pek yazmadığını, bunun sebebi olarak kimi okurların olanı değil, olmasını istediğini görmek-duymak-okumak istediğini belirtiyor.

  ''okur ne yazık ki partisini “şişirmemizi” istiyor; halbuki “büyütmek” lazım. ve bunun için gerçekçi olmak şart!
  yoksa “şişirilen” parti hep patlayacaktır…
  doğru dersler çıkarmak için çok çabalamalıyız.
  çok düşünmeliyiz. çok araştırmalıyız. çok çalışmalıyız.
  ve öncelikle umudu inadına yaşatmalıyız.''

  beyni yılmaz özdil'e göre daha aktif kullanmış diyebilirim.

  yılmaz odabaşı yurdu terk etti.

  kaçıp gitmenin kime ne faydası var ki? gerçi varlığı neyi değiştirir o da muamma...

  gazeteci cüneyt ülsever'den veda yazısı

  karanlık bir tablo çizerek yazım hayatına son verdiğini beyan ediyor. sular durulduğunda tekrar kalemini eline alacağına eminim.

  ne kadar analiz yapmaya çalışsak nafile gibi geliyor. seçmen padişaha isyan, allah'a isyandır düsturu ile oyunu kullanıyor.

  kendini yeterince ifade edemeyen bir muhalefet var. 7 haziran ve öncesi hükumet altın tepside muhalefetin eline done vermesine rağmen 1 kasımda güçlenerek çıkmasının izahı yok.

  2002 döneminden daha kötü bir ekonomik buhranla karşı karşıya olmamıza rağmen %49 küsur oy alan bir parti nasıl cezalandırılabilir?

  medya ve yargı adamların elindeyken pek mümkün gözükmüyor. beyinsiz, anadolu çomarı demek de çözüm değil. aziz nesin, aysun kayacı güzellemeleri de...

  akp diyarbakır afişi

  akp, doğuda kürtçü, içanadolu-da dinci, karadeniz-de milliyetçi. bardağın şekline göre şekil alıyor...

  insanları anlamak gerekli, hakir görmeden anlamak, manipüle etmeden doğruyu yanlışı anlatmak gerek.

  stalin tavuğu gibi bir toplumuz, ne kadar çıplak kalırsak o kadar biat ediyoruz... milleti uyandırmak gerekli, ama nasıl?
 7. ülkeye dair içimdeki son umut kırıntıları da bitirdi bu seçim. dün bir gazeteci büyüğümle konuşuyoruz. kendisi yılların sosyalisti, dedi ki, 'biz boşuna uğraşmışız yıllarca bu insanlar için'. aynen de öyle. toplumun yarısından fazlasının psikolijik sorunu varken neyin mücadelesi, kim için, ne için fedakarlık. gidin paranızı kazanıp, gülistanlık hayatınızı yaşamaya bakın. bu toplum değişmez, hele hele 4+4+4 eğitim sisteminden sonra geleceğe dair umudunuz varsa ivedi bi' doktora gözükün derim. her iki seçimde görev aldım, soğukta, sıcakta, aç, susuz milletin oyunu bekledik. alın size karşılığı. mesele akp, mhp, hdp, chp değil, oralara takılıp kalmayın. en büyük mesele bu ülkenin insanı. mesele, bu insanların zihniyeti, keyfiliği, vurdumduymazlığı ve en kötüsü umutsuz olmaları. politik bilinci olmayan bir topluma sittin sene 'umut' nedir anlatamazsınız. gidin araştırın bakım dünyanın hangi dilinde 'kötünün iyisi' diye bir terim var.

  o yüzden imkanı olan metropol şehirden sıyrılsın, gitsin köşe bucak bir hayat tesis etsin kendisine. ha bir yaşantınız yoksa da geleceğe dair bu doğrultuda bir yol çizin. ben burada birkaç eleştirel yazı yazdım diye itiraz edenler oldu. bir şey demedim, daha toylar, ne görüp ne yaşamışlar ki. ele avuca sığmayan sebeplerden dolayı bu ülkede 2 yıl 6 ay hapis aldım. şimdi bekliyorum ki yargı onaylasın da gidip 30 ay hapsin 3/2'sini yatayım. sizler bu ülkedeki siyaseti ne zannediyorsunuz ki. kendini bilmez, şuursuz, umutsuz, haysiyetsiz insanlar için değer mi şimdi benim gidip yatmam. bakın bu ülkede insanlar için bir şeyler yapanlar/yapmak isteyenler şunu kulağına küpe olarak taksın. siyasi kulvarda ne yaparsan yap iş ki o noktaya geldiği zaman; yalnız başına ölürsün ve yalnız başına yatarsın. meydanlarda yanımda olanların hiçbiri benle beraber içeride yatmayacak. milyonlarca insan bihaberdi benim onlar için sokaklarda olduğumdan. geçen ankara bomba patlamasında sakat kalanların çoğu tek başına hastane camından dışarıyı seyrediyor şuan, annesinden, babasından başka da tek allahın kulu yoktur muhtemelen. bu ülke enine boyuna böyle bir bataklık işte. tüm hayatım kilitlenmiş şuan, ha bugün, ha yarın dosya patlayacak da içeri girecem diye, elim kolum bağlı tüm yapacaklarım askıda bekliyor. sokakta bir kedi, bir köpek görünce imreniyorum vallaha.

  yaşadığınız coğrafyayı tanıyın artık. bu toprakların hamuru maya tutmaz. bu ortadoğu gerçeği kabak gibi ortadayken, samanlığın içinde iğne aramayın. samanlıkta olduğunuzun farkına varın ilk önce. heveslere kapılıp gitmeyin, yazık günahsınız. hayat, aptallığı ve hatayı affetmiyor. acı da değil, acıklı bi' şekilde cezasını kesiyor.
 8. bu seçim sonucunu; marks, durkheim, weber, spencer, simon, comte, gazali, ibni haldun bile gelse açıklayamaz.

  hadi itiraf edelim kimse bu sonucu beklemiyordu.

  ***

  oy ve ötesi gönüllüsü olarak çalıştığım okulda akp ezici bir üstünlükle oyları topladı.

  eve geldiğimde kendi kendime gülüyordum. o derece şaşkındım.

  tv'yi actım. ta taaaam. akp oyların yüzde ellisini almış. yine bi gülme geldi.

  ***

  öğrenilmiş çaresizlik ve duyarsızlaşma evreleri ben de başladı. hadi hayırlısı.
 9. 15 şubat 2016 tarihinde wall street journal'da yayınlanan bir makaleye göre sonuçlarında çeşitli "düzensizliklerin" bilimsel yöntemlerle kanıtlandığı seçim.

  makale ve makaleye konu olan bilimsel çalışma ingilizce. ayrıca sadece türkiye seçimleri değil, diğer ülkelerin seçimleri ile ilgili de modellemeler yapıyorlar. walter mebane ve kirill kalinin tarafından geliştirilen election forensic toolkit adlı modelin yöntemleri insanlar tarafından yapılan oy hilelerin oy oranları üzerinde belirgin izler bıraktığı fikrini temel alıyor. bu belirgin izler de istatistiksel teknikler kullanılarak tespit edilebiliyor. bununla birlikte aykırı sonuç patternlerin farklı istatistiksel modellerle çaprazlama şekilde karşılaştırılması ve aynı ya da yakın sonucu vermesi sonuçlarda yapılan oynamaların kanıtı oluyor.

  aşağıda konuyla ilgili makaleleri bulabilirsiniz:
  wall street journal'ın makalesi
  2015 seçimleri raporu