1. 7 haziranda hdp'yi destekleyen kürtlerin 1 kasımda akp'ye geri dönüş yaptığını göstermiştir. hdp seçmenini soykırımla tehdit eden diktatör 500'ün üzerinde insan öldürerek hdp'den 21 milletvekilini kapmıştır. bunca tehditler altında barajı geçen hdp'nin kendisine oy veren türkiye sosyalist ve sosyal demokrat kitlelerle esasında ne kadar bütünleşik olduğunu göstermiştir.

  öte yandan yine yine bu sonuçlar sosyal medyada aziz nesin ve aysun kayacı paylaşımlarını pik yaptırmıştır.
 2. analize bak hele dedirtmiş seçim.
  ''ülke ne kadar geri giderse o kadar ileri sıçrayacaktır.''
  he amk karanlık çağa kadar geri gidelim, sıçrayıp gelince obi-wan kenobi'nin yanına apprentice'i olarak devam ederiz.
  13 sene çektiniz. az daha dayanın 4 sene çabuk geçer.
  neyse may the force be with you.
 3. sonuclar aciklandikca uzulmeye basladim iyice moralim bozuldu, kufurler yagdiriyorum evde. sonra dedim yeter lan yemisim secimini, partisini, yuzde bilmem kacini, koyununu, hirsizini, katilini, aptaligini. aynı tas ayni hamam iste. 13 yil nasil tepemizdeyseler yine öyle olacaklar degisen bir sey yok. üzülmüyorum dedim son bir kufur daha ettim kapattim televizyonu. oturdum yemek yedim üstüne. gece olunca kafami o yastiga koydugumda dedim ki olan onca sivile, askere, gence, çocuklara, katliamlarda hayatini kaybeden, engelli kalan insanlara ve bu insanlarin ailelerine oldu dedim. bir tek bu insanlar icin üzülüyorum simdi. yalan söylemiyim keske bu sonucun aynisi 7 haziranda ciksaydi da bu kadar ölmeseydik dedim 1 kasim gecesi.
 4. sözcü gazetesi, beyin manşeti.

  beyinsizlikle itham edilenler ülkenin kaderini belirliyor.

  yılmaz özdil'in 03.11.2015 tarihli yazısı

  tiyatroya gideceğiz, bale seyredip, resim sergisine gideceğiz, akıldan yana olup bilime kulak vereceğiz demiş. ne solcusu, solculuğu... ne sağcısı sağcılığı biliyor... sözde muhafazakarları saymıyorum bile...

  bilimden yana olacakmış. yana olunacak akıl kalırsa başta mümkündür. yılmaz özdil'in nadiren de olsa yazılarını beğenirim. fakat, bu kadar yüzeysel, kolaycı bir yazı da özdil'in doğası...

  soner yalçın'ın beyin yazısı

  öncelikle beynin niteliklerini anlatmış. orayı geçiyorum. 1 Kasım seçimleri öncesi sandıkla ilgili pek yazmadığını, bunun sebebi olarak kimi okurların Olanı değil, olmasını istediğini görmek-duymak-okumak istediğini belirtiyor.

  ''Okur ne yazık ki partisini “şişirmemizi” istiyor; halbuki “büyütmek” lazım. Ve bunun için gerçekçi olmak şart!
  Yoksa “şişirilen” parti hep patlayacaktır…
  Doğru dersler çıkarmak için çok çabalamalıyız.
  Çok düşünmeliyiz. Çok araştırmalıyız. Çok çalışmalıyız.
  Ve öncelikle umudu inadına yaşatmalıyız.''

  beyni yılmaz özdil'e göre daha aktif kullanmış diyebilirim.

  yılmaz odabaşı yurdu terk etti.

  kaçıp gitmenin kime ne faydası var ki? gerçi varlığı neyi değiştirir o da muamma...

  gazeteci cüneyt ülsever'den veda yazısı

  karanlık bir tablo çizerek yazım hayatına son verdiğini beyan ediyor. sular durulduğunda tekrar kalemini eline alacağına eminim.

  ne kadar analiz yapmaya çalışsak nafile gibi geliyor. seçmen padişaha isyan, Allah'a isyandır düsturu ile oyunu kullanıyor.

  kendini yeterince ifade edemeyen bir muhalefet var. 7 haziran ve öncesi hükumet altın tepside muhalefetin eline done vermesine rağmen 1 kasımda güçlenerek çıkmasının izahı yok.

  2002 döneminden daha kötü bir ekonomik buhranla karşı karşıya olmamıza rağmen %49 küsur oy alan bir parti nasıl cezalandırılabilir?

  medya ve yargı adamların elindeyken pek mümkün gözükmüyor. beyinsiz, anadolu çomarı demek de çözüm değil. aziz nesin, aysun kayacı güzellemeleri de...

  akp diyarbakır afişi

  akp, doğuda kürtçü, içanadolu-da dinci, Karadeniz-de milliyetçi. bardağın şekline göre şekil alıyor...

  insanları anlamak gerekli, hakir görmeden anlamak, manipüle etmeden doğruyu yanlışı anlatmak gerek.

  stalin tavuğu gibi bir toplumuz, ne kadar çıplak kalırsak o kadar biat ediyoruz... milleti uyandırmak gerekli, ama nasıl?
 5. bu seçim sonucunu; marks, durkheim, weber, spencer, simon, comte, gazali, ibni haldun bile gelse açıklayamaz.

  hadi itiraf edelim kimse bu sonucu beklemiyordu.

  ***

  oy ve ötesi gönüllüsü olarak çalıştığım okulda akp ezici bir üstünlükle oyları topladı.

  eve geldiğimde kendi kendime gülüyordum. o derece şaşkındım.

  tv'yi actım. ta taaaam. akp oyların yüzde ellisini almış. yine bi gülme geldi.

  ***

  öğrenilmiş çaresizlik ve duyarsızlaşma evreleri ben de başladı. hadi hayırlısı.
 6. 15 Şubat 2016 tarihinde Wall Street Journal'da yayınlanan bir makaleye göre sonuçlarında çeşitli "düzensizliklerin" bilimsel yöntemlerle kanıtlandığı seçim.

  Makale ve makaleye konu olan bilimsel çalışma İngilizce. Ayrıca sadece Türkiye seçimleri değil, diğer ülkelerin seçimleri ile ilgili de modellemeler yapıyorlar. Walter Mebane ve Kirill Kalinin tarafından geliştirilen Election Forensic Toolkit adlı modelin yöntemleri insanlar tarafından yapılan oy hilelerin oy oranları üzerinde belirgin izler bıraktığı fikrini temel alıyor. Bu belirgin izler de istatistiksel teknikler kullanılarak tespit edilebiliyor. Bununla birlikte aykırı sonuç patternlerin farklı istatistiksel modellerle çaprazlama şekilde karşılaştırılması ve aynı ya da yakın sonucu vermesi sonuçlarda yapılan oynamaların kanıtı oluyor.

  Aşağıda konuyla ilgili makaleleri bulabilirsiniz:
  Wall Street Journal'ın Makalesi
  2015 Seçimleri Raporu