1. akp ve mhp'nin uzlaştığı anayasa değişiklik teklifi, meclis'e sunuldu. teklifte hem yönetim sistemi hem de yargı ve seçimlerle ilgili önemli değişiklikler var.

  teklif, 367 ve üzeri oyla kabul edilirse anayasa değişikliği için referanduma gidilmesine gerek kalmayacak.

  teklifle, cumhurbaşkanı yürütmenin başı olacak. başbakanlık kurumu kaldırılacak.
  cumhurbaşkanı'nın bir veya daha çok yardımcısı olacak.
  cumhurbaşkanı'nın bir siyasi parti ile bağı olabilecek.
  cumhurbaşkanı'nın kararname çıkarma yetkisi olacak.

  cumhurbaşkanı tıpkı bakanlar gibi soruşturulabilecek, milletvekillerinin oylarıyla yüce divan'a gönderilebilecek.

  milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkarılacak. seçilme yaşı 18'e indirilecek. yedek milletvekilliği uygulaması getirilecek. bu değişiklikler 2019'da uygulamaya girecek.

  hakimler ve savcılar yüksek kurulu'nun (hsyk) üye seçim yöntemi değişecek. üyelerin yarısını cumhurbaşkanı, diğer yarısını meclis seçecek.

  askeri yargı tamamen kaldırılacak. askeri yargıdan gelen üyelerin çıkarılmasıyla anayasa mahkemesi'nin (aym) üye sayısı 15'e inecek.

  milli güvenlik kurulu'nun (mgk) da yapısı değişiyor. jandarma genel komutanı, mgk üyeliğinden çıkarılacak.

  anayasadan "yerel seçimlerle genel seçimler arasında bir yıl kalırsa iki seçim aynı anda gerçekleşir" maddesi çıkarılacak. böylece yerel seçimler mart 2019'da yapılabilecek.

  genel seçimler de cumhurbaşkanlığı seçimleriyle birlikte 2019 yılının kasım ayında yapılacak.

  tehlikenin hala farkında değil misiniz?
  devlet bahçeli'den sürpriz final bekleyen kaldı mı hala?
  önce ufak ufak şimdi büyük büyük hamlelerle ülkem dönüştürülüyor. allah sonumuzu hayır etsin.

  not: bu arada bazı yazarlarla ergen diye uğraşıyorsunuz ya, dikkat edin. artık 18 yaşında milletvekili olabilecekler. hoş, 58 yaşındaki milletvekillerinin ergenden farkı yok zaten.
 2. türk usulü başkanlık sistemini bir güzel döşemiş dayamış tekliftir.
  kahlo
 3. oylamada milletvekillerine evet, hayır ve çekimser yazan 3 pul verilecek; akp'li temsilciler, oylama sonrası vekillerden hayır ile çekimser yazan pulları geri alacaktır. fire vermeden evet oylarını garantilemek adına uygulamaya sokulan bu yöntem, yeni türkiye demokrasisini ve başkanlık sistemini özetler niteliktedir.
 4. taksim/beşiktaş civarından gelen patlama sesleriyle beraber, üstünün örtülmeye çalışıldığını düşündüğüm uygulama.
  kimbo
 5. şunu bekliyorum bu adamlar istedikleri herşeyi tamamen alsın onlar da kurtulsun biz de kurtulalım şemsiye çoktan kaçtı en azından açılır mı diye beklemeyelim. bizde biletimizi alalım bitsin. yani bu topraklara vatanım diyemeyeceğim o son noktayı da koysunlar aklımda acaba olmadan ertesi gün hertürlü işlemleri başlatayım. son raddeyi de izmir yüzünden bekliyorum.
 6. bildigin erdogan buyuk birader gibi olmaya yemin etmiş 18 yaşında milletvekili ne lan .
 7. anayasayi da teklifi de alın gözünüze, burnunuza, kulağınıza ya da kendi istediğiniz başka bir tarafınıza sokun! hayat verin insanlara artık hayat.
 8. tam metni sayfanın altında pdf dosyası olarak indirilebilir.

  okuyun, okutturun, anlamayana anlatın, pdf açamayı bilmeyene ekran görüntüsü alıp yollayın varsa çevrenizde yaşlı insanlara anlatın geleceğiniz/geleceğimiz için anlatın, anlamalarını sağlayın bunun diktatörlüğü yasallaştırdığını söyleyin. kuvvet ayrılığı ilkesini ortadan kaldırdığını söyleyin. kuvvet ayrılığının önemini anlatın. hsyk'yı anlatın bilmiyorsa öğretin. sınıf arkadaşlarınızla tartışın. bugün çarkı durma noktasına getirilmiş kontrol mekanizmalarının bu sistemde hiç işlemeyeceğini dolayısıyla bu büyüklükte ve genişlikte yetkinin 1(bir) kişide toplanmasının -o 1(bir) kişi peygamber'de olsa- kontrol edilemeyeceği için çok büyük siyasi yozlaşmaya -hatta en uç noktasını söylüyorum- faşizme kadar gidebileceğini anlatın. rte de olsa pollyanna da olsa farketmeyeceğini söyleyin.

  bilmiyorum arkadaşlar bilmiyorum. ben bunları yazarken daha çekirdek aileme laf anlatamadığım için kendimi etkisiz hissediyorum. bunları yazmak kendimi sürekli sorguladığım bir döngüye sokuyor.(lan daha kendi aileni ikna edemiyorsun millete önerilerde bulunuyorsun gibi.)

  yalnız bildiğim iki şey var:

  1- birgün cahillik, yobazlık, türlü şaklabanlık ve dalavere iktidarının çökeceğidir. kimse birşey yapmasada ''önünde sonunda'' çökecektir. ancak umarım o gün elimizde kalan şey kül olmaz.
  2- içten içe bu toplumun mantıklı kesiminin 1 reaksiyon hakkı olduğu düşüncesidir. çok sağlam bir son hak. geri dönüşü olmama ihtimali olan bir hak. belkide radikal bir değişim rüzgarı esmesini sağlayacak son bir hak.
 9. Anayasa hukukçusu profesör kemal gözler'in değişiklik teklifine ilişkin şöyle bir makalesi mevcuttur, herkesin okuması ve bu hususta birilerine bir şeyleri anlatıp ikna etmesi gerekliliği mutlaktır, aksi felakettir.

  makale
 10. burhan kuzu gibi bir adamın anayasa profesörü olduğu bir ülkede, nereden geldiği ve nereye gittiği belli olmayan yasa değişikliği teklifi.