1. sadece kedi fotoğrafı olan profilimle 101 oynarken taciz edildiğimden, faturamı ödediğim yerdeki çalışandan bi saate kalmadan instagram isteği geldiğinden, arkadaşıma giden yolda yürürken beş dakikalık yolda en az beş araba tarafından korna yediğim hatta bazen laf yediğimden, otobüste yol verdiğim insan tarafından bir saatlik yolda gözünü ayırmadan izlendiğimden, daha aklıma gelmeyen bir sürü sebepten ötürü nedense hiç şaşırmadım. şaşırmamama da üzüldüm. bu ülkede veya bu dünyada belki de, yaşamak kadın olarak çok zor. geç saatte yürürken babamı arayıp bağıra bağıra konuşmak zorunda olmak çok kötü. korkup odaya kendini bembeyaz suratla da olsa atabildiğine şükretmek çok kötü. arkadaşlarının eve döndüğünden haberdar olmak için bin kere aramak zorunda olması çok kötü. genel olarak çok kötü her şey ve buna napabiliriz, ben bilmiyorum. ruh hastaları bitmedikçe hiçbir şey sanırım. çok acı.
 2. konu adı eğitimci ama kendi şerefsiz bir varlık olunca, aklıma daha önce yaşadığım, bir meyhanede tesadüf eseri, telefonundaki öğrenci kızların fotoğraflarını birine gösterirken fark ettiğim ve şerefsizliğine dayanamayıp altıma alıp çiğnediğim adi bir varlık geldi aklıma.

  efendim bu varlıklar ancak bundan anlarlar. beyinleri çalışmaz, hayvan mertebesine bile eremedikleri için bunların hakkından ancak böyle gelinir.

  nerede denk gelirseniz, nerede fark ederseniz bunlara hak ettikleri şekilde sorgusuz sualsiz muameleyi yapınız. nefes almalarına bile fırsat vermeyiniz.
 3. herhangi bir kurum ya da şirkette çalışanların iş gereği elde ettikleri kişisel bilgileri kullanması kesinlikle kabul edilemez. fakat gönderilen mesajlarda bizim gördüğümüz kadarıyla sorunlu bir durum yok. tabi ki bu ileride sorun çıkmayacak demek değil. bilgilerinizi başkalarıyla paylaşabilir ya da gerçek bir piskopat çıkabilir.

  şikayet edip etmemek size bağlı. kendi kafanızda zararlı olup olmadığını , niyetini tartın. bir kere yanlışlıkla bir kızı otobüste 'taciz' etmiştim. önce sinirli sinirli baktı sonra nedense bişey demedi. bende tabi anlatamadım yanlışlıkla olduğunu. "bu beni elledi" diye otobüste bağırsa durduk yere dayak yiyip otobüsten atılacaktım mesela.

  son olarak intikam duygusuyla hareket ediyorsanız boşuna uğraşmayın derim. ciddi hiç bir yaptırım almaz. ileride başlakarına aynısını yapmasın demekteyseniz uğraşabilirsiniz.
 4. adamın görev yaptığı okul bulunup,okul yönetimi ve okulun bulunduğu ilçe eğitim müdürlüğü ile bu konu görüldüğünde öğrencilerin güvenliği için işine son verilebilir üzerinde durup biraz uğraşmak lazım.böyleleri tek tek hadım edeceksin aslında bakalım o zaman tacize yelteniyor mu şerefsiz
 5. oncelikle belirtmeliyim ki evet sinav gozetmeninin bu davranisi etik degil.

  sonralikla bu sekildeki bir yazismanin karsi tarafin rizasi olmadan ifsa edilmesinin "haberlesmenin gizliligini ihlal" sucunu olusturdugunu bir kenara birakayim. (diyelim ki yazisma iceriginde gercekten de suc teskil eden bir durum var, magdur konumundasiniz, magduriyetinizi dile getirmek istiyorsunuz ve yazismaya ait ekran goruntulerini internet ortaminda paylasiyorsunuz. bir yazismayi karsi tarafin rizasi olmadan ortaya dokmeniz suctur. karsi tarafin suc islemis olmasi sizin sucunuzu mesru kilmaz. ekran goruntulerini paylasmaniz gereken yer adli makamlardir.)

  yazismada hukuken bir sikinti yok. basi paylasilmadigi icin o kismina dair net bir sonuc soyleyemiyorum.

  ama... eldeki veriler isiginda ve sahsi kanaatimce ortada suc teskil eden bir durum yok.

  not: tacize ugradiginizi dusunuyorsaniz, elinizdeki delilleri(yazisma ekran goruntulerinin ciktilari) de ekleyerek, zaman kaybetmeden savciliga suc duyurusunda bulunun. avukat sart degil. meraminizi anlatan basit bir dilekce yazmaniz yeterli. herhangi bir ucreti yok.

  kendime not: turkce karakterli hale getir.
 6. veriler burada ifade edilenlerle sınırlıysa varolmayan bir taciz ve varolmayan bir skandaldır. benim anladığım kadarıyla bir öğretmen sınavda gördüğü birisine facebooktan mesaj atmış. mesajda ne demiş belli değil. ve ne olduğunu bilemediğim sebeple suçlanmış. sadece mesaj attığı için mi? mesajı atan bir öğretmen olduğu için mi? içeriğinde imalı yada imasız bir tehdit bir hakaret olduğu için mi? nedir belli değil. adam da suçlama karşısında "suçluyum evet" filan demiş. benim söyleyeceğim şudur; arkadaşlar böyle hemen söylenen bir şeyin etkisine kapılmayın. bir konuyu değerlendirmek o kadar kolay değildir. veri gerekir.

  pek bir veri yok ama benim tahminim belki adam bir kızı beğenmiş yakınlaşmak istemiş, şansını denemiş kızdan tepki gelince konuyu uzatmamak ve kapatmak için "suçluyum" demiş. bilemiyorum tabi. sormak lazım. ancak burada ilgi çekici olan şey şu; birisi "taciz var" diyince insanların hızlıca böyle bir suçlamanın girdabına kapıldığını görüyorum, insanların ne kadar kolaylıkla manipüle edildiğini görüyorum, hızlıca birilerinin linç edilmek için ne kadar büyük bir arzuyla insanların yanıp tutuştuğunu görüyorum, korkudan insanların değerlendirme yapmakta zorlandığını görüyorum, çokça insanın kendini "kurban" statüsünde algıladığını ve bu algıyı yaşayanlara "evet öyle" tarzında bir duruşla destek verdiğini sananlar olduğunu görüyorum.

  şöyle düşünmeyi deneyin bakalım sonuç ne olacak; 23 yaşında gözetmen bir öğretmen sınavda kızı belki de çok beğendi ve kendi kendine "acaba bu kız da beni beğenir mi" diye düşündü. ne yapsın? duygularını bastırıp "yahu ben bir öğretmenim, öğretmen şöyle davranır böyle yapar" filan gibi afederseniz ama bence abuk subuk kalıplar içinde hareket edip ona mesaj atma deneyimini gerçekleştirmesin mi? mesajında da belki sadece "merhaba ben bilmemkim, sizi bugün sınavda gördüm ve kendimi size şu anda mesaj atarken buldum sizin için de uygunsa tanışmak isterim" dedi. ne yapsın? bunu yapmasında sakınca nedir? eğer bu böyle gerçekleşti ise burada adamın yaptığı, hepimize birşeyler öğreten erdemli bir davranış ve bu erdemli davranışı kınamaksa, hatta adamı mahkemelere verip uğraştırmak, yaşamdan kopuk saldırgan ve asıl tacizci bir yaklaşım değil mi?

  bülent ortaçgil bir şarkısında ne diyordu "en çok bağıran en doğru sayılır insanlar işitmeyince". benim gördüğüm bu ülkede saldırganlığın malesef alkışlanabildiği ve alkışlanan bir diğer şey de "kurtarıcılık, kahramanlık" görüntüsü.

  edit; yazıda anlam bütünlüğünü bozmadan ancak incitici olabilecek 3 kelimeyi silip o kelimelerin içeriğini yerleştirdim.
  a man