• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (9.50)
13 tzameti - gela babluani
Sebastian, Gürcistan'dan Fransa'ya göç etmiş bir bir ailenin oğludur. Karşısına çıkan ufak tefek işlerden para kazanarak hayata tutunmaya çalışmaktadır. Bir gün çatısını onardığı bir adamın öldürüldüğünü öğrenir ve tesadüf eseri şahit olduğu konuşmalardan, evde bulunan bir zarfın önemli olduğunu anlar. Zarfı da alarak evden ayrılan Sebastian'ın kafasında, zarfın içindeki direktifleri izleyerek hayatına renk katacak bir maceraya atılmak vardır. Ama hiçbir şey umduğu gibi gitmeyecektir. Karşısına çıkan şeylerin ürperticiliği karşısında donakalır. 2005 Venedik Film Festivali En İyi İlk Film dahil, uluslararası festivallerde pek çok ödül alan 13, çarpıcı anlatımıyla oldukça beğenildi. Yönetmen Géla Babluani'nin senaryoda da emeği olduğunu ekleyelim

(www.filimadami.com - adresinden alınmıştır)
  1. 2005 yapımı siyah beyaz çekilen filmin, özgün bir senaryosu, durgun bir akışının olduğunu söylemeliyim. 1 saat 26 dakika süresiyle sıkılmadan ve zamanın nasıl geçtiğini anlamadan tamamladığım bu gerilim filmi, pek bilinmeyen güzel filmler klasmanına rahatlıkla dahil edilebilir.

    !---- spoiler ----!

    filmin ana fikri bahis, bahsin malzemesi gürcü ruleti, para babaları, para babalarının ceplerini dolduracak piyonlar, piyonların afyonlu zihinleri, zengin olma hayalleri, oluşturulan çember, ortada ampul, ampul karar merci, ölenler, kalanlar ve kasasını dolduracak kişileri tayin eden mekanizma. zenginlerin, fakirler üzerinde nasıl muktedir olduklarını, fakirlerin ölümünün nasıl hiçleştiğini gözler önüne seriyor, bunu alt metniyle bir güzel sunuyor. böylesine özgün bir yapımı izlediğimiz için bizleri de pişman etmiyor.

    !---- spoiler ----!