1. wikipedia tanımı şöyle yapmaktadır...
  sevgililer günü: 270 yılında aziz valentinus adlı rahibin, roma imparatoru ii. cladius tarafından kafası uçuruldu. 226 yıl sonra 496'da ise papa gelasius, 14 şubat'ı aziz valentin günü ilan etti. aziz valentinus yortusu, 19. yüzyıla gelindiğinde; amerikalı esther howland'ın ilk sevgililer günü kartını göndermesinden bu yana farklı biçimde kutlanmaya başlandı.

  kimisi için heyecanla beklenilen gün olmasıyla birlikte, bir kesim içinse sadece para tuzağı olarak görülmektedir. günümüzde ise bu özel güne en fazla karşı çıkan, haliyle o günü yalnız geçirmek zorunda kalanlardır.
 2. esnaf bayramı.
  ilişkiye ara verme sebebi.
  ramel
 3. Dünya Öykü Günüdür. Bu yıl Dünya Öykü Günü bildirisini Aslı Erdoğan okuyacakmış. Kendi düşüncelerime gelince hem bir okuyucu olarak hem de öyküler yazmaya çalışan biri olarak bu türün hak ettiği değeri görmediğini düşünüyorum. Hep romanın kısa hali gibi sanılıyor. Sanki roman yazamayan birileri öykü yazıyormuş gibi… Fakat öykünün dinamikleri daha farklıdır. Bu konuyu dilerseniz araştırabilirsiniz. Son olarak sözlerimi bu sözle bitiriyorum. “Etkileyici bir metin ve okur arasında yaşanan bu mücadeleyi roman hep sayıyla kazanır, oysa öykünün bu maçı nakavtla alması gerekir."
  Son yazdığım sözün kaynağı: http://www.edebiyathaber.net/julio-cortazar-oyku-uzerine/
  efzey
 4. kendime portakallı bitter alarak kutlayacağım . bir de acıklı film açacağım. can'ım kendim
 5. anneme evimizin karşısından papatya toplardım küçükken, ellerimle verirdim, hiç parayla almadım sanırım. dün akşamsa arkadaşlarımın düğünlerine, işyeri açılışlarına gönderdiğim çelenkleri saymazsam ilk defa çiçek satın aldım. sevgililerim hep istedi, hiç almadım. bir kere ingiliz bir tanesi kadıköy'ün ortasında bana çiçek aldırabilmek için 1 saat dil dökmüştü, almamıştım. ilk defa aldım, aldım ama tabii ki elimde taşımayacağım, çiçek sepetiyle teslim edilecek.

  hediye aldım. bir yere rezervasyon yaptırdım. yok, biz de yalan yok, kardeşime söyledim şuraya rezervasyon yaptırır mısın diye, yaptırdı sağolsun. yalan yok, hediyeyi de kardeşime havale ettim, şöyle şöyle bir şey alır mısın dedim, halletti. bunlar da ilk.

  kapitalizm ruhumu teslim aldı. ama çok da önemli değil tüm bunlar. seviyor böyle şeyleri, sevindiriyor onu böyle şeyler.

  ekleme: çingene çiçekçiden alacağım vardı. alacağımın bir kısmını da olsa tahsil etmek için muhteşem bir yöntem gibi geldi. ondan da aldım. babama veririm, anneme verir.
 6. benim için anlamı maaş arifesidir.
 7. evde tek başına, kendime aldığım çikolatalar, kahve ve sigara eşliğinde açık oturum izleyerek kutluyorum.
 8. arkadaşlarım çatır çutur sevişirken, benim ise misket limonlu votka yudumlayıp ayı belgeseli izlediğim özel günlerden biridir.
 9. 2017'deki olanı benim için hayal kırıklığı olan gün; sen kalk iş yerinin öğle molasında, 4 arkadaş, pasta yemek için ayazda yürü, iki farklı mekanda iki alternatifin olsun, ama ikisi de bulunmasın, tırıs tırıs geri dön :/
 10. ulaşılmaz yalanları ulaşılır gerçeklere tercih ekmek gibi bişi