1. fransa'da çalışma yasa tasarısını protesto eden sendikaların çağrısıyla bugün ülke genelinde düzenlenen grev ve protestolarda polis ve göstericiler arasında çatışmalar yaşandı.

  pariste yaşanılanlardan dolayı eyfel kulesi turistlere kapatıldı. ülke çapında protesto eylemleri yapılırken başkent paris'teki italya meydanı'ndan başlayan yürüyüş sırasında göstericiler zaman zaman polisle çatıştı.

  polis yetkililerinin verdiği bilgiye göre şu ana kadar çıkan olaylarda 11 kişi yaralandı, polis 15 kişiyi gözaltına aldı. zaman zaman etraftaki camlara ve trafik levhalarına zarar veren göstericiler ulusal meclis'in bulunduğu invalides meydanı'na yürüyor.

  hafta başı itibarıyla senatoda görüşülmeye başlanan çalışma yasası tasarısını protesto için düzenlenen dokuzuncu büyük gösteride ülkenin farklı şehirlerinden çok sayıda kişi de paris'e geldi.

  öte yandan çalışma yasa tasarısını protesto eden taksi sürücüleri de paris'teki porte maillot meydanı'nda bir araya gelerek yürüyüşe katıldı.

  ülke genelinde bugünkü grevlerin ise demiryolu ve havayolu ulaşımı ile çöp toplama merkezlerini etkilemesi bekleniyor.


  --- sonuç ---

  - eyfel kulesi kapatıldı
  - italya meydanı rezil bir halde
  - sncf (fransa demiryolu işletmesi) 10 hızlı trenden 1 tanesi çalışmayacak dedi. banliyö hatlarındaki trenlerinde 3te 1'i çalışmayacakmış.
  - air france'ın pilotlarınında üye olduğu grevlerin başrolü snlp sendikası, yaptığı açıklama ile bugün gerçekleşecek uçuşlardan birisinin uçuşu gerçekleştirmeyeceğini duyurdu.
  - porte maillot isyancı akınına uğradı.
  - sayısı net olmamakla beraber şimdilik 11 yaralı ve 15 tutuklu olduğu biliniyor.

  --- yasa tasarısı geçerse ---
  - günlük azami 10 saatlik çalışma süresi 12 saate çıkarılacak
  - iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek
  - yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürülecek
  - fazla mesailerde daha az ödeme yapılabilecek.
  ilgaz
 2. şahsen grev ve protestolar sayesinde yasa tasarısının geçmeyeceğini düşünmekteyim. siz ne dersiniz youser'lar?
 3. şimdi böyle çalışma koşulları için eylem yapan insanları görünce insan üzülmüyor değil.ülkemizde olsa bırak eylem yapmayı karşı çıkanlar paralel,hain terörist ilan edilir yasa da tereyağından kıl çeker gibi geçirilir üstüne yasayı çıkaranlara övgüler methiyeler dizilir.