1. Kilimli’de faaliyet gösteren Deka Madencilik ile Balçın Madencilik’e ‘Paralel devlet yapılanması’ iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında kayyum atandı. TTK’nın (Türkiye Taşkömürü Kurumu) kiracısı konumundaki Deka’da 130, Balçın’da ise toplam 115 madenci eyleme başladı. 85 işçi 9 gün önce kendini madene kapattı .

  İşçi temsilcisi Ömer Kaplan anlatmış : "9 gündür madendeyiz. Dün gece hastalandığım için beni yukarı çıkardılar. Hastaneye gittim sonra emniyette ifade verdim. Bugüne kadar da rahatsızlanan arkadaşları yukarı çıkardık. Şu anda 28 kişi içeride. Bugün CHP'li vekillerden sonra arkadaşlar madenin ağzında göçük oluşturdu. Bu konu konuşuluyordu ancak yapılıp yapılamayacağı net değildi. Şu anda madencilerin olduğu yere ulaşamıyorum. Ocaktaki işçiler madenin ağzına barikat kurar gibi, kontrollü bir göçük yaptı. Dışarıdan içeriye girilmiyor. Ama içeriden dışarıya da çıkış yok. Saat 16.00’dan bu yana içeriden haber alamıyoruz. Kendilerini ölüme terk ettiler... İşçilerin ailelerine bu durumu söylemedik. Ancak öğrenecekler. Ortalığı yıkarlar. Ne olacak bilemiyoruz. Artık dayanacakları güçleri de yok. Çünkü içerisi çok soğuk. Açlık var. Oksijen ve yeterince su veriliyor. Ancak şartlar zor. Ateşi yükselen, kusanlar oluyor... Bugüne kadar bir sonuç alınamadığı için bu yolu tercih ettiler. Daha önce Zonguldak İl Emniyet Müdürü de madene geldi. Ancak bir sonuç alınamadı. İçeride bir sıhhiye eğitimi alan kardeşimiz vardı. O da rahatsızlandığı için çıkarıldı. Şu anda bir çalışma yok. Öylece bekliyorlar. Polis sıkı güvenlik önlemi aldı. Kimseyi madenin ağzına yaklaştırmıyor."

  Hiçbirimiz çok da umursamadık, belki haberlerde şöyle bir duyduk ya da okuduk ... ve geçtik ... çünkü buralarda fıtratımızda bu var değil mi?
  mesut
 2. bir ülkenin onlarca yıllık çaresizliğinin ve gerçeğinin hüzünlü bir tablosu olan grev. halktan tepki veya destek görmeleri için ya topluca ölmeleri ya da herhangi bir siyasiye hakaret etmeleri gerekmektedir. hakkını arayan, ezilen herkesi hakir gören bu topluma ne yazık ki yine seslerini duyuramayacaklar.
 3. Grev bitti; 4 aydır alamadıkları maaşlarını alacaklar ama en az maaşlar kadar önemli olan kıdem tazminatları alabilmiş değiller ve bunun için dava açılmış durumda.

  Grevin bittiği haberini olayı takip eden herkes bir şekilde aldı. Ama detayı hakkında çok az yerde bilgi var.

  Halbuki PTT ligindeki bir maç sonrasında bile 4. Hakeme kadar analiz yapılıyor.

  Vicdanımız da göçük altında kalmış anlaşılan....

  ilgili haber
  sevgilerle canarslan12