1. önümüzdeki hafta sonu gireceğim sınavdır. sınav süresinin 30 dk fazla olması ürkütücü, mantık sorularında zorlayacaklarını düşünüyorum. türkçe ve geometri içinde iyimser değilim. sanırım girecek.
 2. salon baskani olarak katilacagim sinav.
 3. ikamet ettiğin il dışında bir yerde sınava giremezsin diyerek okuduğum ilde girmemi kabul etmeyen ösym ikamet ettiğim yerde gerekli çoğunluk sağlanamadığı için beni en yakın ile vermiş. şimdi pazar gibi ( herkesin tatil yaptığı) bir günde tanımadığım bir ilde sabah saat 9 da sınav salonumu bulup sınava girmemi bekliyorlar ertesi gün okul var ve bulunduğum il ile sınava gireceğim il arası yaklaşık olarak 9 saat. madem ikamet ettiğim yerde sokmuyorsun sınava bari okuduğum yerde sok be ....mına soktuğumun kurumu. emeklerimizle hayallerimizle oynamaktan bıkmadı gitti şu lanet olası ülke. her gün ayrı bir saçmalığa uyanıp her gün farklı bir saçmalıkla uğraşıyoruz.
 4. 1 aylık çalışmayla girdiğim ve zorlandığım sınavdır. geçmiş yılların tüm ales sınavlarını çözmüş biri olarak açık ara en zor ales'ti diyebilirim. sınav başlamadan önce 95-96 bandında bir puan bekliyordum. ösym beni 110 km ötede sınava soktuğu için o gece rüyamda 2 defa sınava yetişemediğimi görüp uyandım. uykum sikilmişti. sabah arabama bindim, 1.5 saat sonra vardım. omü mühendislik fakültesi.. nerden bilebilirdim en büyük kabusumun bu yer olacağını nerden bilebilirdim. arkadaşımı beklemeye başladım, geldi, sınav salonuna gittim. girişte “kusura bakmayın ama hayallerinizi çalacak beyaz atlı prens geldi beynini siktiklerim” bakışı atıp yerime oturdum. alfabe kodladım, sayıları yazdım, bakın; bunu kabullendim ve bunları yaparken asla ve asla yadırgamadım. çünkü ben 24 yaşında değilim ki neden garipseyeyim. espri kalitemi de alıp götürmüş ales görüyorsunuz. neyse zaten bundan sonra da hobi olarak alfabe kodlayacağım. derken 9:30 oldu başladım.

  sınav öncesi süper sikimsonik bir taktikle; türkçe ilk 20 soruyu çözer sonra mat1 bakarım, daha sonra türkçe kalan 15 soru sonrasında da mat2 yaparım, zaman kalırsa sözel mantık sorularına bakarım diye düşünüyordum. başladım türkçeye sanki o zamanlar, yunanistan’ın milli düşman olduğu güzel yıllar gibi huzurlu ve mutlu bir şekilde geçti. 20 soru ve 17 dk geçmiş. güzel geçtim mat1 geometriye tersten başlarım. geometrim iyidir. şak şak şak geometriyi çözdüm, mantık soruları tık tık tık aman allahım 95 geliyor, as bayrakları duyun lan orospu çocukları geliyor diye içimdeki mehter hücum marşıyla sorularla savaşıyordum. savaş gayet benim lehime giderken mantık soruları bitti. işlem sorularına geçtim. sikip atıyorum savaşın amına koydum adeta. derken b şehrinde c şehrine 4 saat 10 dk sonra varan orospu çocuğu cemal, mehmet kimsen oğlum sen bana sanki turan taktiği yaptı. soru tek kişilik dev ordu gibi direndi. o direndikçe ben savaştım. stalingrad ormanlarında rus avlamaya çalışan bir ceylan gibiydim. o soru zamanınım sünger gibi çekti. karadelik gibi emdi. sonunda 16:30 yaptım lakin emin bile değildim. moralim düşmüştü. peşine gelen kare alanları sorusu düşene bir tekmede benden diyerek, yerdeyken kezzap döktü üzerime. yıkılmış, dağılmış, atatürkün gençliğe hitabesinde " cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir" dediği gibi, bir hal içerisindeydim. yıkılmaya yakın hasta adam osmanlı oluvermiştim bir anda. saate baktım. 85 dk kalmıştı. benim ise mat2 ve türkçeden toplamda boş bıraktıklarımla beraber 70 sorum vardı. o an dostlar evet o an gardımı düşürdüm.

  türkçeye geçtim “hiçbir şey ile acı arasında kalsam acıyı seçerdim” diyen bir adam ne düşünmüş olabilir derken bisikletle izmir’e giden saffet’in ankaralı olma ihtimali ile karşılaştım. mantık sorularını saat gibi yapan ben o an afalladım. dur dedim daha savaş bitmedi. mat2 ye geçtim. ama o nasıl bir mat2’dir. geometriden başladım. ilk soru geç, 2. geç, 3. geç tıkandım. bütün soruları çekirge gibi zıpladım. kredi kartı sorusunu anlamak için uğraş verirken matbaa sorusu ile morfinsiz çekilen düş sancıları okumuş gibi oldum. daha fazla uzatmayayım. mat 35-36 işaretledim. sözel-1 36, mat2 saymadım ama 15-20 arası işaretledim. ilk alesimdi. unutamayacağım bu sınavı..
 5. dün yapılan sınav. sözelde mantık sorusu kaçırınca sınavda kendimi boğmak istedim adeta. geçen sınavda bir, bir buçuk saat çalışmıştım mantığa. herkes de çok zor falan demişti. ona rağmen kırk soruda otuz dokuz doğru yapmıştım. bu sınavda mantık sorularına çalıştığım halde kırkta kırk olmasa da bir, iki boşum olur belki demiştim ama çok soru kaçırdım. aslında mantık çok zora da benzemiyordu. uzunca bir süre sınava odaklanamadım ve hava buz gibiydi. donduk. sınava girdiğim yerde de kağıtta geçen sınıflarla sınava girdiğimiz yerler, hocalar karışmıştı. bir sınıfı iptal mi ne etmişler. son on beş dakika belli oldu zar zor. tabii bunlar odaklanamamamda bahane olamaz. hem sevdiğim güzel bir söz var. dünya, karşılaştığın fırtınalarla değil gemiyi limana getirip getiremediğinle ilgilenir. ben getiremedim işte :) neyse sayısal bir gerçekten basitti. zorlanan olduğunu pek sanmıyorum. zaten en çok sayısal mantık sorularını seviyorum. çalışma, bilgi gerektirmiyor. bulmaca gibi. düşünürsen yapabileceğin tarzda oluyor. sayısal iki bana zor geldi. sayısal birin hıncını alır gibi olmuş. zaten doğru düzgün vakit de kalmadı o kısma. sorunun tipine bakarak seçim yaptım. soru sayısı azalıyor. sınav süresi artıyor ama sanki her şey hep aynı kalıyor gibi. bir ilginç. zaten bu sınav bir konuda çok saçma. sayısal seçen öğrenciler ve eşit ağırlık seçen öğrenciler aynı soruları çözüyor. kat sayı farkı yok gibi bir şey. geçen dönem girdiğimde sayısal ve eşit ağırlık puanım arasında iki puan fark ya vardı ya yoktu. saçma sapan işler. umarım herkes hedefindeki puanı alır.
 6. zor mu kolay mı bir türlü anlayamadığım, ilkbahar ales sınavına göre daha az boşumun oluğu sınav. bir de yetişmiyor anasını sattığım sınavı. hele bir de son bir buçuk saat çişimin geldiği düşünülürse, yerimde zor durdum.
 7. saat 22.30 yakınlarında açıklanmış olan sınav. haberiniz ola.
 8. ilk defa girdiğim, dilci olarak sözelden 77 puan aldığım ösym sınavıdır. youserlardan kızııllandırma bekliyorum puanlarım ile neler yapabilirim çok emin olamıyorum.