1. türkiye-ab zirvesinden çıkan karardır.

  aynı zamanda seçmenlik haklarına isteyenler başvurup bu hakları alabilecekler..
  şimdi merak ettiğim konu haberlerin içeriğine göre dünyadaki tüm mülteciler türkiye'ye gönderirse biz nereye gideceğiz? kim alıcak bizi acaba?

  !---- spoiler ----!

  - Türkiye’nin üyelik müzakerelerinde 33 nolu "Mali ve Bütçesel Hükümler" başlığı 30 Haziran'a kadar açılacak.
  - Vize serbestisi için kriterler nisan sonuna kadar tamamlanacak
  - Türkiye sığınmacıları 4 Nisan'dan itibaren geri almaya başlayacak.
  - Türkiye’nin projelerine bir hafta içinde finansman sağlanacak.

  !---- spoiler ----!

  radikal
  hürriyet
  mynet
  mert
 2. sağlık bakımından faciadır. umarım türkiye'de kökü kurumuş hastalıklar yeniden yurda taşınmaz. taşınsa bile tedavisi yapılmadan sokaklara salınmaz insanlar. böyle manevralar yapmadan önce iki kez düşünmek gerekir.

  unutmamak lazım, veba bile hala dünyadan silinmedi. bazı asya ülkeleri ve afrika toplumlarında can almaya devam ediyor. şu an için bir salgının yeniden oluşmaması için geçerli bir sebep yok.

  edit: ekleme olarak bazılarının insanların üzerine tükürüp peçete satmaya çalıştıklarını duymuştum. aman diyeyim dikkat edin, mümkün mertebe korunun.
 3. türkiye'yi avrupa birliği'nin toplama kampı haline getirecek anlaşma. ülkeyi araplaştırma çabaları hakkında hemfikir olduğumuz hükümetin, şöyle bir planı olabilir. bütün suriyeli arapları türkiye'ye getirip, vize serbestisi ile kendine muhalefet gördüğü kesimin - ki bu kesim akp seçmenine göre eğitim seviyesi daha yüksek olan özgürlükçü kesim- avrupaya gitmesi... ve zihniyetlerin değil direk vatandaşların birden araplaştırılması. olamaz mı ? olabilir.
  çünkü bu anlaşmanın başka bir mantıklı tarafı yok maalesef.
 4. anlaşma yunanistan'a 20 mart 2016 tarihinden sonra kaçak yollardan geçen suriyelilerin türkiye'ye geri gönderilmesi ile ilgili. ayrıca türkiye'ye geri gönderilen suriyeli sayısı kadar avrupa birliği belirlediği kriterlere göre suriyeli alacak. anlaşmanın en enteresan yanı bu bana kalırsa. ayrıntılı hali burada.

  not: bunu da göndermezse en azından ortalı durur youreads yazısı profilde.*
  edit: hayret. gönderdi.
 5. söylenecek söz yok, bittik biz! keşke kalbimiz kadar aklımızı da dinlesek. gözyaşlarıyla karşılanacak bu güruh, sonra yine hezimet... gece dışarı daha çok çıkamayacağım, hastalıklar baş gösterecek, türkiye'nin her yerine dağılmalarından dolayı işsizlik tavan yapacak, yine kaldıramayacağımız bir yük, yine din kardeşliği adı altında yapılan geleceğin düşünülmediği bir hareket.. savaş'ın biteceğinin, bitse bile bu insanların oraya gideceğinin sanılması fazlaca iyimserlik olur. tabii o insanları da düşünmek, empati yapmak gerekiyor. ama bazı ucu sivri gerçekler canımızı acıtmadan onları fark etmemiz lazım.
 6. bundan görece daha demokrat göründüğümüz dönemde dahi ab'ye üyelik ve vize muhafiyeti söz konusu değilken türkiye'de inanılmaz insan hakları ihlallerinin yaşandığı bu dönemde ab'nin bu kadar taviz vermesi; hiç mi kimsenin kafasında soru işareti yaratmıyor? mülteci probleminin vehametini düşündürmüyor, hayretler içerisindeyim. adamlar resmen belini incitmeden karıncayı s.....(!)
 7. "fare delikten sığamayınca kuyruğuna kabak bağlarmış" sözünü anımsatan gelişme
 8. karşılığında türkiye'ye ne fayda sağlayacağı anlaşılamayan hadise. anlayan beri gelsin. siyasilerimizin bile anladığını sanmıyorum. lan yoksa?!
 9. fransız basınından takip edebildiğim kadarıyla, işe yaramayan (*:vasıfsız işçi) mültecileri türkiyeye iteleyecekler, karşılığında da aynı sayıda işe yarar vasıflı işçi (doktor, mühendis, itfaiyeci vs) mülteciyi türkiyeden alacaklar. misal fransada müthiş doktor açığı var, bu şekilde ucuza kapatabilirler (üç milyar dolarcık)
 10. hükümetin tepkiyle karşılaştığı zaman ''onlar bizim din kardeşimiz, dostumuz, osmanlı zamanından beri dostumuz'' açıklamalarını yapacağı olay. anlamak cidden zor istemiyoruz işte suriyeli mültecileri. onlar da türkiye yerine avrupa ülkelerini tercih ediyorlar. e sorun ne? bırak olaylar akışına gitsin. aldığın para ve vize görüşmelerinin hızlanması kendi halkının refahından üstün mü?