1. bu gece gerçekleşen, haber sitelerine göre ne yazık ki uçakta olan 4'ü çocuk 62 kişinin tamamının öldüğü kazadır. 2. yaklaşma sırasında piste 50-100 metre kala düştüğü bilgisi var şu ana kadar.
  uçak da boeing 737-800'müş bu arada.
  haber ve kaza daha çok sıcak olduğu için henüz net bilgiler yok ama görüş zayıflığı ve sis sebep gösteriliyor ama buna rağmen aşağıdaki videoda net şekilde belli olan uçağın düşerken zaten yanıyor olması kafa karıştırıcı.
  ne olursa olsun çok üzücüdür.

  pilot ses kaydı kısmen yayınlanmış, son sözleri: "1,2,bye bye.."
  çok acıklı.

  şuana kadar gelen en net video, düşüş net biçimde gözüküyor. video

  rt.com
  euronews

  düşen uçağın rotası
 2. spokesman for the southern bureau of russia’s investigative committee, oksana kovrizhnaya, has put forward two versions of the crash: “pilot error in deteriorating weather conditions or a technical failure,” she said.

  hadi bakalım bu kez kim kazanacak
 3. pilotaj hatası gibi görünen ve 62 cana mal olan kaza.
  denildiğine göre uçak ilk denemede pisti pas geçmiş. işte sorunun ana kaynağı bu. çünkü uçak duşerken alevler gorunuyor ve açısı 90 değil 45 derece. yani pilot ilk denemede yere temas etti ve yangına sebep oldu. pilot ikinci denemeye geçince alevler farkedildi ve uçaktaki sorun iniş prosedurlerinin uygulanabilirliğini yok etti. ve uçak tam inişe geçtiği anda tüm kontroller kaybedildi, ve olum inişi gerçekleşti.
  bu olay da uçak kazalarının en önemli sebebi iniş olduğunu bir kez daha gösterdi. demekki pilotaj eğitim suresi artırılmalı ve bu artan sure sadece ve sadece inişi kapsamalı.
 4. mert
 5. uçak kazası uzmanlarını ortaya çıkarmış bir başka trajedidir.

  yan rüzgar ya da görüş dolayısı ile pas geçmeyi sorun olarak algılamanın nasıl bir mantık olduğunu çözebilmiş değilim.

  bir hava yolu uçağının sağ koltuğuna oturana kadar pilotun kaç kere iniş kalkış yaptığını, hangi sınavlardan geçtiğini ve pilot olduktan sonraki sınavları bilmeden yargısız infaz yapmak, atıp tutmak abesle iştigaldir.

  fz981'in ilk pas geçişi ile ikinci denemesi ve kaza arasındaki geçen sürede bir başka uçağın 3 kez pas geçtiği radar kayıtlarında mevcuttur. bu süre içinde, ilk denemede piste temas olsa ve bu yangına yol açsa bile bunun uçağın kontrol karakteristiğine yansımaması ya da uçağın herhangi bir sistemi tarafından algılanmamış olması imkansıza yakındır.

  ayrıntılı kaza raporu açıklanmadan suçlu aramak, tahmin yürütmek ya da spekülasyon yapmak doğru değildir.
  --
  hayatını kaybedenlerin mekanı cennet olsun, ışıklar içinde uyusunlar...
 6. havacılık çok ince iştir.
  duymuşuzdur hep, "havacılığın kuralları kanla yazılır" denir
  e çünkü o kadar araştırırsınız sonra bir bakarsınız, bakımda yapılan bir hata yüzünden pervane diskinde mikro çatlak oluşmuştur ve bu pervanenin kırılıp uçağın düşmesine sebep olmuştur. ya da bir bakarsınız, eskimiş kabloların birbirine olan saçma sapan teması uçağın kontrolünü kaybettirir.

  uçak kazaları, ne çoğunlukla pilotaj hatasıdır ve de kötü hava. altından çok önemli bir detay çıkar.
  bu yüzden sonuç merak edilse de,
  giden canların yanında, offf, (buraya küfür gelecek) sonucuna dedirtiyor.