1. formula 1 tarihinin en acı yarışı.

  1 Mayıs 1994 tarihinde İtalya'nın Imola şehrinde Autodromo Enzo e Dino Ferrari pistinde düzenlenen Formula 1 yarışıdır. San Marino yarışı, 1994 Formula 1 sezonunun toplamda üçüncü ve Avrupa kıtasındaki ilk yarışıydı.

  Yarış haftasında önce, o zamanlar jordan takımı için yarışan brezilyalı Rubens Barrichello kaza yapıp yaralanmış sonrasında Avusturyalı pilot Roland Ratzenberger ve 3 kez dünya şampiyonu olan Brezilyalı pilot Ayrton Senna kaza yapıp, hayatlarını kaybettiler.

  Barichello'nun cuma günkü antrenmanlarda olan kazası:
  Variente bassa virajına 225 km/sa hızla çarpıp havada bir kaç kez takla attıktan sonra bilinci kapalı yere düşmüştür. burnu ve kolu kırılmıştır.

  Ratzenberger'in cumartesi sıralama turlarındaki kazası:
  villenueve virajına kontrolunu kaybedip çarpmıştır. Aracın sürücü bölümü zarar görmemiş olsa da, çarpmanın etkisi bazal kafatası kırığına neden olmuştur. Formula 1'de ilk sezonunu geçiren Ratzenberger'in, kazadan bir önceki turda Acque Minerali şikanında bordürlerden geçince, aracının ön kanadı hasar görmüştü. Olayın arkasından Avusturyalı pilot pite girmek yerine turuna devam etti. 306 km/sa hıza ulaşan aracın ön kanadındaki bu problem, pilotun kontrolü kaybetmesine yol açtı.

  ve Senna'nın kazası:

  tamburello virajı'nı alamayan senna'nın aracı 306 km/Sa hızla duvara çaptı. senna direksiyon tarafından kopan bir parça ile kafatası yaralandı ve olaydan 37 dk sonra yaşama gözlerini yumdu.