1. 51 yıl sonra ilk kez bir şampiyonluk gören cleveland şehrinin bu tarihteki en heyecanlı şehir olmasına neden olan maçtır. nitekim cavaliers cephesi bu zamana kadar yapılamayanı yapmış olup, oracle arena'da, geriden geldiği seriyi bir güzel temizlemiş ve kupasıyla evine doğru yola çıkmıştır.

    bu sezon, nba için yaşanılanlar ve yaşatılanlar o kadar farklı ve kötüydü ki, insanlar ne olup bittiğini anlayamadılar bile. önce hakem hataları, peşinden all-star haftasonunun o ruhu kaybetmiş bir etkinliğe ev sahipliği yapması, daha sonra nba tarihinde bir ilki yaşatıp oy birliği ile mvp seçilmesi, yetmezmiş gibi mvp'yi finale taşımak için batının en cengaver iki takımını da harcamaları bu düzeye getirdi. eğer warriors şampiyon olsaydı nba çok ciddi kan kaybedecekti. hoş, euroleague'e gitmesinler, françayzingimiz bozulmasın, aman biz bu sporun tek muhattabıyız, gibi egolarından arınmamış bir lig olarak, artık 1 milyon amerikan doları sözleşme başına oyunculara ekstradan verileceği bilgisi ile, ortalama 3~5 milyon bütçeli euroleague takımlarına ve euroleague şirketine zarar verdiği net olarak görülmüştür.

    maç hakkında kısaca konuşmak gerekirse; 2016'nın şampiyonunu belirleyen maç olmuştur. nba'in bu yılki son resmi müsabakasıdır. cleveland cavaliers maç boyu ritmi yakalayıp, her hücumlarında seyirciler tarafından yükselen "defence! defence!" baskısına ve yandaş hakem kararlarına rağmen oyunu kazanmayı başarmıştır.

    birçok kişi tarafından irving'in superstar olduğu gerçeği kabul edilmemiş olsa da, game-winning üçlüğünü göndermiş, kimsenin cesaret edemediği boyalı alana hücumu maç boyu devam ettiren tek gard olmuş ve takımını sırtlamıştır. 26 sayı 6 ribaund ile maçı tamamlamıştır.
    ilgaz