• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
Yazar ahu antmen
20. yüzyıl batı sanatında akımlar - ahu antmen
kübizm'den gerçeküstücülüğe, soyut dışavurumculuktan pop'a, arazi sanatı'ndan performans'a ve kimlik sanatı'na 20. yüzyıl batı sanatı, değişen dünyada yeni konulara yeni ifade biçimleri arayan sanatçıların ardı arkası kesilmeyen arayışlarla şekillenen bir yaratıcılık serüvenidir
bu kitap, akımlar halinde gelişen bu serüvenin ana noktalarını içeren bir rehber olarak çağımız sanatına ayna tutuyor, yüz yıllık sürece yayılan dönemde birbirini kovalayan yeni oluşumların izini sürüyor.
her biri kendi dönemine damgasını vurmuş sanatsal akımları, onları bizzat yaşayanların yazdıklarından ve anlattıklarından yapılmış bir seçki eşliğinde okuyabileceğiniz kitapta, tarihe yansıyan sayfaların sanatçılarca doldurulmuş satır araları var: picasso ve braque, kübizmi nasıl keşfetti? fütüristler neden müzeleri yıkmak istiyordu? maleviç'in "siyah kare"si dönemin eleştirmenlerinin yazdığı gibi 'sanatın sonu' muydu? marcel duchamp neden sıradan bir pisuarı sergilemek istedi? chris burden performansları sırasında dayanıklılığının sınırlarını mı araştırıyordu? james luna müzede neden kendini sergiledi? .. (kitap kapak yazısı)
 1. kapağında piero manzoni'ye ait, " artist's shit" adlı eser var.

  ahu antmen'nin akımlarla ilgili temel bilgileri verirken, sanatçılarından yazılar ve açıklamalarla bunu desteklemesi o zamanı yaşamanızı, akımı daha iyi anlamanızı sağlıyor. yazarın yalın bir dilinin olması da bunu tetikliyor olabilir. kitapta akımlar kronolojik bir sıralamayla veriliyor. kitabı yazarken yararlanılan kaynakların çoğu daha dilimize çevrilmemiş kaynaklar ve de ülkemizde sanat öğrencilerine batı sanatı temeline dayalı bir eğitim veriliyor, kitap ülkemizde bu alandaki büyük bir açığı güzel bir şekilde kapatması nedeniyle de önemli. sanat fakültesi mezunu olarak okunması tavsiye edilir.

  kısacası sanatla uğraşan veya ilgi duyan her insanın kitaplığında bulunması gereken kitap.
  hubot
 2. izlenimcilik, dışavurumculuk, kübizm, fütürizm, soyut sanat, konstrüktivizm, dada, gerçeküstücülük, taşizm, pop art, kavramsal sanat, fluxus, performans sanatı, arazi sanatı, postmodernizm gibi akımları ele alan ahu antmen'i piyasada bol bol buluna sanat akımı kitaplarından ayıran özelliği bu akımları başlatan ve öncüsü olan sanatçıların manifestolarını ve açıklamalarını bütün bölümlere eklemiş olması.

  özellikle güzel sanatlar fakültesi öğrencilerinin pek çocuğunun yabancı dil problemi olduğu göz önünde bulundurulduğunda sanat akımlarını birinci elden okuyup anlamaları açısından bu metinlerin çevirileri önem arz ediyordu.