1. sapiens'in 200 bin yıllık tarihinde yaşadığı en büyük hüznün çıkış noktası. suçumuz neydi ki, böylesine bedel ödüyoruz?

  trajikomik.
 2. daha acısı o dönemde türkiye de yaşıyor olmak.
  aslında çağımızda bir sorun yok. teknoloji çok gelişti. bilgiye ulaşmak çok kolaylaştı. demokrasi ve özgürlükler çok gelişti. böyle bir dünyada avrupa, abd, avusturalya, yeni zelanda, kanada gibi bir ülkede yaşıyor olmak çok güzel olurdu. ama şu bahtsızlığa bakın türkiyede rte nin dönemine denk geldik.
 3. istikrarlı bir şekilde kaosa maruz kalmak demektir.
 4. ben insanlık tarihini de geçtim. bu güzelim çağda tayyip'le yaşamaktansa dinozorların zamanında yaşayıp hayatta kalmaya çalışma fikri çok daha sempatik.
 5. tarihi bir döneme denk gelmektir. bu dönemde insan iyi ve kötünün farkına varıp 42 almanyasının yaşadığı aydınlanmayı yaşayıp sonrasında güzel günlere yelken açacaktır... diye umuyorum.
 6. sıkıntımız bu döneme denk gelmek değil bu dönemin koşullarına boyun eğmemiz. bu ülke daha kötü dönemler gördü ama boyun eğmedi şerefi için bağımsızlığı için savaştı ama şimdi uyuşmuş bir şekilde sonumuzu bekliyoruz. unutuyoruz muhtaç olduğumuz kudretin damarlarımızda olduğunu!
 7. her şey bir yana da cidden tarihi zamanlara tanık etmiş olacağım, şayet ömrüm el verir de patlamazsam bir yerlerde. canlı tanığı lafının zuhur etmiş hali olacağım. mutlu sonu görebilecek miyim bilemiyorum tabi, bu kadar acımasız bir kafes kavgası varken ortada... tek bildiğim ise, tarihte hiç bir kötü adam şu an yaşamıyor.yaptıkları çok konuşuldu, pek çok masum insan katline sebep oldular belki ama şimdi kemikleri bile yok ortada.
 8. çölde kutup ayısı tarafından öldürülmeye denktir öyle bir şans
 9. sonu güzel olsun diye dua ettirir. cefasını biz çektik sefasını da sürelim. gittiklerinde kalan herkes yumoşlo yıkanmış gibi kokacak. tertemiz yaşarız.