• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.75)
2010 - peter hyams
yeni bir zaman, yeni bir yolculuk, 2001 yılında gerçekleşen jüpiter görevi sırasında ortaya çıkan gizemli olaylarla yüzleşmek için yeni bir fırsat. leonov ekip üyeleri, halen yörüngede olan discovery’yle buluşma hazırlığı içindedir. fakat bilmedikleri birşey vardır, o da insanlığın kaderinin keşfedilmemiş dünyasına ayak basmak üzere oldukları, ve kaderlerinin tekrar canlandırdıkları bilgisayar hal – 9000′e bağlı olduğu gerçeği.

arthur c. clarke’ın 2001: uzay macerası’nın devamı olarak yazdığı romandan uyarlanan bu gerilim dolu filmde yönetmen peter hyams, (capricorn one, outland) bir dönüm noktası sayılabilecek ilk filmin üstüne, sürükleyici ve büyüleyici bir devam filmi gerçekleştirmiş. yıl 2010. yanlız olmadığımız keşfetmenin zamanı geldi. sinemalar.com
 1. diğer bilinen adıyla 2010, birçoklarına göre tarihin en iyi bilim kurgu filmi olan 2001: a space odyssey'in devam filmi niteliğindedir. ancak 2001: a space odyssey kadar ses getirmemiştir.

  arthur c. clarke tarafından yazılan 2001: a space odyssey'in devam kitabı 2010: odyssey two'nun beyaz perdeye uyarlamasıdır.

  2001: a space odyssey'de, iletişimin kesildiği discovery one gemisine ve hal 9000'e ne olduğunu öğrenmek üzere jupiter'e doğru yola çıkan bir uzay gemisinin yolculuğunu anlatan film, bir kısım bilim kurgu ve 2001: a space odyssey hayranı tarafından ilgiyle izlenmekle birlikte bir kısım kubrick ve 2001: a space odyssey hayranı tarafından ağır eleştiriler almıştır. benim içinse defalarca izleyebileceğim başka bir uzay serüvenidir.
 2. filmi yeni görmüş biri olarak birazdan izlemeye başlayacağım. devam filmini araştırmamamın sebebi sanırım önceki filmin bana yetmesiydi. biliyorum ki hayal kırıklığına uğrayacağım. biliyorum ki önceki gibi olmayacak ama merak işte. her ne kadar kitabında okumuşsam da hikayeyi, yine de merak ediyorum nasıl çektiklerini.

  not:filmi izledikten sonra fikrimi yazacağım.
 3. bu filmin adini daha sonra " 2010: the year we make contact" diye degistirdiler.

  en az bilinen devam filmlerinden biridir herhalde. dun gece izlerken, zaten daha onceden izlemis oldugumu farkettim, ama john lithgow hatrina bitirdim...

  kendi basina bir film olarak aslinda o kadar da kotu degil; ama iste 2001'in devami olarak izlersen biraz yavan, hafif sig bir film kaliyor... her ne kadar bayat da olsa, sonu bence basarili; birbirini besleyen sonuc-sebep dongusu; "something wonderful".

  bu arada, arthur c. clarke, "odyssey"'i aslinda 2001, 2010, 2061 ve 3001 olmak uzere 4 kitap halinde yazmistir. son ikisi film yapilmadi, neden bilinmez...