1. youtube'de chess24 kanalından yorumlanarak yayınlanan şampiyona.

  ayrıca ilgi yoğun olduğu için maçların canlı yayınları paralı olmuş.
 2. durum 1-1 şuan 3. maç oynanıyor. buradan takip edebilirsiniz.

  magnus carlsen ünvanı elinde tutmak için oynuyor. 25 yaşında, rakibi sergey karjakin 26 yaşında. 2 genç zihnin bu düzeyde karşılaşması heyecan verici. tahminim carlsen bırakmaz.
 3. şampiyona hakkında burada daha fazla yorum görmeyi beklerdim.

  şu linkten yayınları herhangi bir ücret ödemeden takip edebilirsiniz. link şampiyonanın resmi yayını mı bilmiyorum ancak yapılan ve yapılma olasılığı olan hamleler yorumlanıyor yayında.

  ilk iki maçı izledikten sonra bir an önce rapid ve blitz maçları gelsin de bu eziyeti çekmeyelim diye düşünmeye başlamıştım. (bkz: blitz)
  şimdiyese 3. maç oynanıyor ve ilk iki oyuna göre çok daha zevkli devam etmekte. hatta öyle ki, 40. hamle yapıldı ve süreye 50 dk daha eklendi, ve heyecanından bir şey kaybetmedi maç. piyon avantajı magnus'da, ve büyük ihtimalle magnus bu maçı alacak.
 4. maçın uzun süreceğini tahmin edip uyumuştum, carlsen alır zaten diyordum ama berabere bitmiş, çok şaşırdım. karjakin piyon geriden beraberliği kurtardı. bu sadece +0.5 puan demek değil, çok ciddi psikolojik üstünlük kazandı ve bugün beyazlarla oynuyor(*:gece 12'de başlıyor). eğer seriyi kazanırsa karjakin bu (*:3.)maç kesinlikle dönüm noktası sayılacak. sonraki maçları takip etmek lazım, sıkı bir mücadele izleyeceğiz.
 5. oha başladı mı? lel
  açıkçası son partide magnus beni hayal kırıklığına uğrattı. anand'dan piyon geri kurtarmış bu adam, karjakin'i piyon önde, hatta alet önde yenemedi.

  karjakin'i kutlar, devamını dilemem. *
 6. 4. maç başlamış saat dilimi değişince yanlış yansıtıldı galiba.
 7. 4.maçı oynanmakta, ve yine verilen süre dolmadan 40. hamleye gelindi, bu gidişle yine gün ışığını görmeye yaklaşırız oyun nihayete erdiğinde.

  bugünkü maçta hamleleri analiz ekranından takip ettim bir süre, (bkz: lichess)

  zaten onun için ordalar ama bilgisayar hangi durumda ne öneriyorsa onu oynuyor elemanlar.

  magnus elindeki avantajı yine rakibine verir de dün oynanan maçta olduğu gibi oyundan beraberlik çıkarsa şaşırmam.
 8. dünküyle durum aynı sayılır carlsen avantajlı karjakin berabere kalmak için çabalıyor. carlsen'de fil çifti var açık oyunda büyük avantaj ve şah kanadında 2 piyonla saldırıyor ordan sonuç çıkarabilirse kazanabilir. dünkü gibi alet bırakıp karjakin'in beraberliği kurtarma ihtimali var.

  oyun ortasında fxc4 hamlesi karjakin için soru işaretli gibi geldi bana iyi konumlanmış fili bıraktı.

  takip ve canlı yorum için adres
 9. şampiyonanın 4. maçı karjakin'in ölümüne savunma yaptığı oyun olarak devam ediyor. adamın tüm olayı oyunu kitlemek. öncesinde piyonu g3 e aldı, ki şah önündeki rahatsız edici piyonlar daha rahatsız edici olmasın. bir sonraki hamlesinde şahın hareket akanını fil ile kısıtladı. çünkü şah hareket ettikçe oyunu vermiş olacak. herhangi bir atak hamlesi yok. carlsen se bu durumda queen side piyonlarından birini öne sürdü. sanırım yapmak istediği tek şey karjakin'in varsa olan planı hakkında bilgi sahibi olmak ve atağa kalkmasını sağlamaktı belki. yoksa çözülecek gibi değil karjakin.

  carlsen şahı vezir tarafına taşıyamazsa bu oyun da berabere biter.
 10. carlsen bir önceki girdimde tahmin ettiğim gibi şahını vezir tarafındaki piyonları süpürmek için elinden geleni yaptı ancak karjakin atağı hiç bir şey yapmayarak savuşturdu, evet neredeyse hiç bir şey yapmayarak. carlsen'in beraberliğe tahammülü yoktu, ve elinden gelenen herşeyi yaptı. 2 saat önceki tek çıkış yolu da piyonları süpürmekti, şahı vezir tarafına geçirdi 2 saat boyunca uğraştı, olmayınca beraberliği kabul etmek durumunda kaldı totalde 6 buçuk saatin sonunda.

  karjakin ciddi manada rahatsız edici bir rakip. ben oturduğum yerden izlerken bile kafayı yedim, carlsen'in halini düşünmekte zorluk çekiyorum açıkcası.

  yakgul ile oyunu hakkında konuşurken filleri takar ederlerse berabere biteceğini konuşmuştuk. öyle de oldu zaten. oyunun son bölümünde carlsen bir tuzak hazırlardı, ama karjakin tuzağa düşmedi. sonrasında filleri takas edecek bir hamle yaptı filini f4 a getirerek. g3 e oynasaydı bir ihtimal daha var gibiydi sanıyorum.

  beyaz başlayıp berabere bitirmiş olmak karjakin için pek iyi bi senaryo olmasa gerek. aslında bu durumu oyun stratejisinin ne kadar yavan olduğuna argüman olarak da sunabiliriz. hiç bir şekilde kazanmayı düşünmedi.

  4 maçtan 2.sinin bir kısmını kalanının tamamını izlemiş biri olarak, oyunlardan galibiyet çıkamayabileceği konusunda endişelerim var. (*:swh)

  bu düğüm rapid ve blitz maçlarında çözülür.