1. youtube'de chess24 kanalından yorumlanarak yayınlanan şampiyona.

  ayrıca ilgi yoğun olduğu için maçların canlı yayınları paralı olmuş.
 2. durum 1-1 şuan 3. maç oynanıyor. buradan takip edebilirsiniz.

  magnus carlsen ünvanı elinde tutmak için oynuyor. 25 yaşında, rakibi sergey karjakin 26 yaşında. 2 genç zihnin bu düzeyde karşılaşması heyecan verici. tahminim carlsen bırakmaz.
 3. oha başladı mı? lel
  açıkçası son partide magnus beni hayal kırıklığına uğrattı. anand'dan piyon geri kurtarmış bu adam, karjakin'i piyon önde, hatta alet önde yenemedi.

  karjakin'i kutlar, devamını dilemem. *
 4. maçın dördüncü oyununda carlsen 18... vc6! diye bir hamle yaptı. bu andan itibaren carlsen'in oyunlarındaki tipik baskıyı izledik. tek eksiği burada galibiyeti alamamış olması.

  karjakin anand'dan bir şeyler öğrenmiş olmalı.
 5. izole piyon yolda.

  italyan açılışı söz konusuysa yine berabere olabilir bence. carlsen şu an hafif üstün durumda, ama bunu kazanca çevirebilir mi?

  edit: carlsen kendinden beklenileni yaptı. dengesizlik adına f7 deki piyonu filiyle kırarak çatalda kurtuldu.

  evet dengesizlik var ama fil çifti ve zayıf piyon.... be desem ki?
 6. carlsen ka3 oynadı. büyük olasılıkla kae3 oynayacak.
 7. an itibariyle altıncı oyun oynanmaktadır. ve carlsen bir piyon feda etti. bu, carlsen'in artık kazanmak istediğini açıkça ortaya koyuyor. lakin piyon fedaları carlsen'e pek yaramaz.
 8. an itibariyle oyun yine öldü. carlsen alet aktivitesi karşılığı piyonu geri aldı. ve oyun ölü şu an.
  'dead draw' .
 9. 8. maç sonunda ilk galibiyeti alan isim karjakin oldu. oyun ortasını çok güzel oynayıp maçı kazanmış. vezir kanadından savunmayı erteleyip bir piyon kazanıyor ondan sonra 35c5?? gibi bir hamlesi var carlsen'in hiç anlam veremedim kalenin bağlantısını kesmek istiyor kabul ama takastan sonra piyon bıraktı. bu pozisyon devamında da sergey geçer piyonlarını sürerek oyunu almış.

  maçtan sonra carlsen basın toplantısını terk etmiş sebebi karjakin'in basın mensuplarıyla konuşurken o tek başına beklemek zorunda kalmış. turnuva psikolojik savaşa döndü. bir sonraki maçta saldırgan bir oyun görebiliriz carlsen'den.
 10. maçın sekizinci oyunu yine diğer oyunlar gibi başladı. oyun yine berabereye gidecekken carlsen bununla yetinmedi, gaf yaptı ve kendini zor duruma soktu.

  bir dahaki maç carlsen hollanda savunması (1.d4 f5) oynayabilir, çünkü şu an sadece kazanmaya ihtiyacı var. artık oyunu blitzlere götürmeye çalışamaz.