1. başlığa "kural" yazarken bir kaç saniye duraksamadım değil ama kural olarak biliniyor. kısaca bir eylemi alışkanlık haline getirmek ya da tam tersine bir bağımlılıktan kurtulmak için (aslında tersi değil sanırım, bir bağımlılıktan kurtulmak da sonunda başka bir eylemi alışkanlık haline getirme süreci) geçmesi gerektiği iddia edilen süre.

  neden? nöronlar ancak 21 günde mi tamam diyor? beyin üç haftanın sonunda mı pes ediyor? nedir bunun alamet-i farikası?
  mesut
 2. bildiğim kadarıyla sinir uçları 21 günde oluştuğu için böyle bir kural vardır.
  yani bir alışkanlığı bırakıp yerine başka bir alışkanlık edinmek için gereken süre, o alışkanlığı yapmaya uyaracak sinir uçlarının oluşmasında gereken süre kadar...

  hatta ciddi bağımlılıklar için (uyuşturucu v.b.) 3x21 gün önerildiğini öğrenmiştim. fakat şimdiden söyleyeyim, bilimsel araştırmasını yapmamakla birlikte bu durumu deneyip ve etrafımda gözlemleyip olumlu sonuçlar verdiğine şahit oldum.
  belki de her şey tamamen insanın kendisini şartlamasından ibarettir...
  belki 21 günün sonunda kendisine "oh be kurtuldum." dediği için şartlanmış ve bıraktığını zannettiği için bırakmıştır. bilemiyorum...

  fakat benim için önemli olan insanın iyi yolda kendine sağladığı faydadır. tut ki doğru değil ya da sahte bir kural. insan bunu iyi amaçlarla kullanıyorsa, o kural benim için iyi ve doğrudur.

  sırf merak için denenmesini tavsiye ederim.
 3. bugünlerde bir mit olarak kabul edilen kural.

  bu kavramdan ilk olarak bahseden plastik cerrah maxwell maltz, bir hastanın yeni yüzüne alışmasının en az 21 gün aldığı belirtmiştir. akabinde bu 21 gün kavramı genelleştirilerek alışkanlık edinme/bırakma durumlarında sık sık kullanılmaya başlanmıştır.

  2010'da yapılan bir araştırma ortalama alışkanlık edinme süresini 66 gün olarak belirtmektedir. elbette bu durum kişiden kişiye, kişinin kararlılığına ve kişinin alışkanlık edinmeye çalıştığı şeyin zorluğu ile ilgilidir. her gün dış fırçalamaya çalışan biri ile her gün mekik çekmeye çalışan birinin alışkanlık edinme süresi aynı değildir.

  kaynak

  kişisel tecrübemden bahsedecek olursam, 21 gün kuralının bende işe yaradığını söyleyebilirim. ilk başta 21 gün olarak başladığım alışkanlık edinme sürecini sonra bir aya çıkardım. alışkanlık edinmek istediğiniz şeyi en istemediğiniz anlarda da yapmanız direncinizi arttırıyor. amaç keyif almaktan ziyade sürekliliği sağlamak olmalı. bir süre geçtikten sonra davranışlar otomatikleşiyor ve yapmadığınız zaman sizi rahatsız etmeye başlıyor.

  bu yöntemle metro ve vapurda kitap okuma alışkanlığı kazandım. yanıma kindle almadan dışarı çıkınca kendimi rahatsız hissediyorum artık. yürümek için otobüste varacağım duraktan bir durak önce iniyorum. fast-food tercih etmiyorum. çay ve kahveye şeker atmayı bıraktım vb. çoğaltabileceğim örnekler mevcut. ancak sigarayı bırakma konusunda bende pek işe yaradığını söyleyemem. son alışkanlığım ise tarayıcıyı açınca youreads'e girmek.