1. ileri derecede zeka geriliği gerektirir. yaklaşık 30 sene önce doğduğu yerde bile çökmüş olan ideolojinin savunuculuğunu yapmak iyi tabirle cahilliktir, saflıktır.
 2. "21. yüzyılda hala komünizmi savunmak" diye başlık açmaktan evladır. ama olsun.
 3. komünizmin günümüzdeki sorunlara cevap vermede yetersiz kaldığı konusunda tartışabiliriz ve bu konuda yetersiz kaldığı yönündeki görüşümü paylaşabilirim. öte yandan bu başlık altında komünizmi övmeyecek veya savunmayacak olsam bile savunanlara cahil veya saf demeden önce başlığı açan yazarın bilgilerini tartışmaya açmayı daha uygun buluyorum. komünizm nerede doğmuş nerede çökmüş bilgilerinizi gözden geçirmenizde yarar var.
 4. sadece komünizm değil,

  21. yüzyılda bi ideolojiyi körü körüne savunmak başlı başına salaklık.
 5. "Komünizmden korkuyorlar! Tamam, zengin korksun! Bunda şaşılacak bir şey yok. Toprak ağası korksun, borsacı, banker, spekülatör, soyguncu, kabzımal, köle taciri, kalpazan, yağmacı din bezirgânı, üfürükçü, üçkâğıtcı, cennette arsa pazarlayan molla korksun! Korkması uyanıklığından! İyi de fukara niye korkar? İşsiz, aşsız emekçi, topraksız ırgat, evsiz barksız adam, kırbaçlanan köle neden korkar? Bu korkunun beyinle açıklaması ne? 'Cehalet' demek aptallığa 'masumiyet' kazandırmak olur!"

  (bkz: Nihat Behram)

  "Komünist değiliz ama medeniyet tarihini bir iktisat meselesi olarak tespit ve izah eden Karl Marks’ın anlayışları öyle bir kalem darbesiyle yıkılacak şeylerden değildir."

  (bkz: Mahmut Esat Bozkurt)

  https://tr.wikiquote.org/wiki/Kom%C3%BCnizm

  ekleme:

  "Peşinden gidecek cesaretin varsa, bütün hayaller gerçek olabilir!" (bkz: ernesto che guevara)