1. Hiçbir siyasi liderin umurunda olmayan, ancak aynı zamanda üç gündür Kumluca'da güneş doğdurmayan doğa felaketidir.

  cuma günü öğle vakitleri başlayıp, akşamüzeri kontrol altına alınan yangın; ertesi gün (cumartesi) saat beş sularında tekrar alevlendi. saat 4 gibi gelidonyaya bisiklet sürmeye çıkmış olan şahsım; saat 05.24 gibi karaöz mevki sırtlarında bir bulut huzmesine tanıklık etti. İlgili fotoğrafa linkten ulaşılabilir.

  https://1.bp.blogspot.com/-3TYG9o05b2U/V25yf5obkRI/AAAAAAAAATM/dB3ln7-0G70hdMkfyhwDfvaxSD24gRxZwCLcB/s1600/20160625_053038.jpg

  derhal telefona sarılıp 177'i aramamla, (ki en az bir dakika çaldı sanıyorum, sonra açtılar) görevli ile aramızda geçen konuşma şu şekilde:
  -Orman Yangın
  -Merhaba, Karaöz sırtlarında, Gelidonya burnunun ardına düşecek mevkiden yoğun bir duman kümesi gördüm.
  -Haberimiz var efendim, dünki yangının devamı o. ekiplerimiz olay mahalinde. (bu bir yalan; zira beykonak ve mavikent itfaiyeleri sahurda kendi beldelerine intikal ediyorlardı.) o yangın kontrol altına alındı.
  -ama benim gördüğüm duman geceki gibi değil, daha koyu.
  -biliyoruz efendim, teşekkürler.

  Ve tak kapadı telefonu. Bu görevli arkadaş kim bilmiyorum ama cumartesi saat 05.00 sularında erenköy (yangının başlama noktası) mevkindeki tüm ekiplerin çevredeki petrollere çekildiğini yahut eski görev yerlerine döndüğünü ilçede herkes konuşuyor. yani yangın alanı soğutulmadan terk edildi!


  Saat 05.37 gibi karaöz sahildeyken arkamdaki bulut kümesi şu şekli almıştı.

  https://1.bp.blogspot.com/-cW7qmtavhfA/V25zNs3xkBI/AAAAAAAAAT8/DAT4aVovjU0t1HwtW-WVHB4_Pdbld1GSQCLcB/s1600/20160625_054744.jpg

  kontrol altına alınmış, soğutulmuş yangından böyle atom bombası dumanıvari bir duman kümesi yükseliyordu. ben telefonla tekrar aramadan saat 06.00 gibi uçaklar denize sortilemeye başladılar zaten.


  neyse ne. ortada devasa bir ihmalkarlık var ve benim anlattığım gibi hikayelere sahip binlerce kişi var. insanlar kürekleriyle, çapalarıyla uğraştılar yangını söndürmeye. ilçedeki inşaat firmaları (nasıl olduğuna hala hayret ediyorum) beton taşıma araçları ile su taşıdılar itfaiyelere. eh, bir gezi parkı hikayesi çıkaramazsınız buradan, ama oradaki; cerrahtepedeki veyahut başka bir sürü yerdeki ağaç için verdiğiniz mücadeleyi niçin antalyada, bodrumda, edirnede ormanlar yanarken göremiyoruz acaba? otelciler kundakladı diyorsunuz. (ki doğru) yerel halk anız yakarak başlattı diyorsunuz. (doğru) ama hiçbir şekilde harekete geçmiyorsunuz. haber kanalında 2 dakikalık bir bültene konu olmakla yetiniyor, kapkara cesetli milyonlarca ağaç.

  neyse ne; kimseye kızmak gibi bir amacım yok. kimseyi eleştirmek de haddime değil. yalnız, orman müdürlerinin eski belediye şoförlerinden yapıldığı antalyada biz yanıyoruz ve siz biz yanarken sadece izliyorsunuz. milyonlarca ağaç; hayvan yanarak ölüyor; insanların seraları, bahçeleri kavruluyor ama bizim elimizden hiçbir halt gelmiyor..

  netice itibariyle 400 hektar kumlucada, 150 hektarda adrasanda kül oldu üç günde.
  bir dahaki tatile gelişinizde, 'yazık ettiler buraya da.' deyip ardından da bize bir küfür çakıp, kendinizi soğuk suların kucağına bırakıverirsiniz. n'olacak?
  karaya bulanan ağaçlar, ateşten kabuğu çatlayan kaplumbağalar kimin umurunda?
 2. kumlucaya yarım saat uzakta yaşıyorum. duman yaşadığım yerin üzerine çöktü buradan bile ne kadar korkunç olduğu görülebiliyor. bizim de pek çok kumlucalı arkadaşımız izin alıp gittiler. o ağaçlar orada yandıkça bizim de ciğerimiz yandı.

  yazılanların hemen hemen hepsine katılıyorum özellikle ilk yangın kontrol altına alındıktan sonra ihmalkarlık yüzünden tekrar başlaması ve kontrol altına alınamayacak hale gelmesi kabul edilemez.
 3. bir orman muhendisi olarak acikca sunu soyleyebilirim kastamonuda calisrken bana trabzonlu bir mudurum demisti yine gecen yil antalyada yangin haberi yayilmisti. mudurum bu yanginlari kontrol altina alinmazmi elektronik muhendislerle bir proje yapilim ormanin icerisine sokulan tankerli robotlar vs. dedigimde once guldu daha sonra bu ve buna benzer yanginlarin bir cogu bizzat orman genel mudurlugu ve orman su isleri bakanliginca cikariliyor neden mi dikkat edin hep turistik yerlerde cikiyor . ormanlarin fazla oldugu ulkelerde misal a.b.d polonya gibi tensis sahalari gibi onemli yerler ve turistik alanlarin cok oldugu yerlerde 7/24 kamera muhafa memuru vs gibi seylerle koruma altinda . ama bizde maalesef oyle degil karadeniz haric diger bolgelerdeki muhafa memurlari afedersiniz sikine takmayip rusvetlerini yiyorlar . yine ayni zamanda dikkat edin orman yanginlarinin bir cocu turistik bolgelerde cikiyor ve yine ne kadar ilginctirki yanan yerlere rehabilitasyon bakim yeniden agaclandia gibi proje yapacaklarina surekli ne hkmetse evler oteller dikiliyor. bir ulke dusunun oksijen deposunun esas kaynagi olan ormanlarin basina orman dusmani insaat muhendisi bir adam getirsin (bkz: veysi eroglu) ve yine bir ulke dusunun genel.muduru bizzat arazileri peskes cektirsin.

  size sadece uyarim bir orman muhendisi olarak.eger gereken tepki gostermese hizli bir sekilde nefes alanlarimiz daralacak hastaliklar cogalacak ozellikle astim vb. gitgide collesecek ulkemiz bilginiz olsun uyanmayan varsa uyandirin bir zahmet.