1. kuzey irak bölgesel kürt yönetiminin bağımsızlık fikrini oylamaya sunacağı referandum. büyük ihtimalle evet olarak sonuçlanacak, başkan barzani balkon konuşmasını hazırlamalı.(bkz: swh)
  olayın türkiye boyutu hakkındaki fikrim ise, şu an bir dünya iç sorunumuz varken (en büyükleri egitim sistemindeki karmaşa ve inşaattan başka birşeye dayanmayan ekonomimiz) kürdistan’a karışmamamız gerektiği. ayrıca milli irade ise al sana milli irade kardeşim, hayırlı olsun.
 2. az önce muhalif goran hareketinin seçmelerinden evet oyu kullanmalarıni istemesiyle kürdistanda muhalefet kalmamıştır. türkiye medyasının göstermeye çalıştığının aksine türkmenlerin büyük bir kısmı bağımsız kürdistana destek olmaktadır. arap yönetiminden ise kürt yönetimini kabul etmekteler
  seed
 3. türkiye'de bir ic siyaset malzemesi olarak kullanılmak dışında gösterilen reflekslerin tamamen kolpa olacağını ileride göreceğimiz referandum. o petrolü barzani'den yine türkiye alacak, barzani de türkiye'nin iç siyaset malzemesi olmaya sesini çıkarmayacak ve bu referandum sonuçlarını koz olarak kullanıp elindeki güçle başta kalmaya devam edip petroldeki payını artıracaktır. sanılanın aksine, hiçbir yerin karışacağını düşünmüyorum.

  içerdeki sorunların tamamen unutturulup yekvücut görünme amaçlarına ulaştılar. buna canak tutan muhalefeti de bir milyonuncu kez kutluyorum.

  ek:"bu bir devlet sorunu, hükümetler üstü, partiler üstü" mevzularinı torunlarınıza anlatırsınız. bir de bugünkü gazeteler sanki bu bir sınır sorunuymus gibi lozan'da garanti edilen sinırları ve mudahale hakkını gündeme getirdiler. yanıbaşımızdaki suriye savaşının baş sorumlularına sınır ötesi yetkisi verip, mehmetçiğin hakkinı sormaya kalkmasin kimse.
 4. %82 lik bir katılım oranıyla sandıklar kapanmıştır. hakkari ve şırnak gibi şehirlerde çifte vatandaşların bir çoğu oy kullanmamis. %3 bu insanlar olsa geriye %15 kalıyor. meşru bir referandum olmuş denilebilir.
  seed
 5. başta kovboy şapkası ayakta mekap. sorsan; devlet kuruyoruz, çağ atladık. petrolün dibi gelince makaran sarı bağlar benden söylemesi.
 6. halkının israil bayraklarıyla kutladığı bir referandum olmuştur. daha diyecek bir lafım yok. tarih bunları unutmayacak.
 7. az önce arkadaşım whatsapp'tan bir video gönderdi. yiğit bulut bir akp toplantısında sanırım partililere konuşuyor. "2 veya 3 yıl içinde kuzey ırak referandum yapıp türkiye'ye katılmak isteyecek." diyor.

  akşam haber kanallarında dişe dokunur bir şeyler konuşuluyor mu diye bakayım dedim. habertürk'e geldiğimde nagehan alçı konuşuyordu. özetle türkiye'nin geçmişteki barzani politikalarının hala doğru olduğunu savunuyor. bunu savunurken de "bu ülke sadece türklerden oluşmuyor, kürtler de yaşıyor bu ülkede." dedi.

  biri yandaş medyanın kızıl yıldızı, öteki cumhurbaşkanı başdanışmanı. bir başka danışman da daha önce federalizm gelsin diyordu. cumhurbaşkanının çevresi, medyası bu işte.

  kıt bilgimle, bu konularda özel eğitimim olmamasına rağmen 17-18 yaşlarında benim bile öğrendiğim ve senelerdir olacağını söylediğim bu olayları iktidar nasıl göremiyor? görüyorsa neden müdahale etmedi? müdahale etmeyi geçtim neden bu işe çanak tuttular? medyadaki yalayıcılar neden hala geçmişin hatalarını savunup öz eleştiri yapamıyor?

  üç aşağı beş yukarı bu soruların ve daha fazlasının cevabı belli. esas mesele türk milletinin hali. bu ülkede 20 sene önce çözüm süreci denen saçmalık hayal dahi edilemezken dün bunu kurtuluş diye yedirdiler insanlara. suyu yavaş yavaş ısıtıp ortamı hazırladılar. bugün barzani referandum yapıyor. geldiğimiz noktaya bakın. akp hükümeti bunu kesin olarak önleyecek mi yoksa barzani'nin elindeki koza karşılık ticari anlaşmaları bozmayıp taviz vermeye devam mı edecek? siyasette her şey mümkün. bunların veya daha fazlasının hepsi yaşanabilir.

  esas mesele türk milletinin kendini millet yapan tarihsel genlerin unutması. iktidarın dış politikadaki her hareketini, her yan çizişini, her u dönüşünü savundu bu ülke. hala ses çıkmıyor. türk devleti, iran devleti güçlü olduğu müddetçe kendi sınırlarındaki kürtler bağımsızlığı ciddi şekilde isteyemez. ancak ilk güçsüz düşüşte iki ülke de bölünmeye doğru gider. bir milleti güçlü yapan sadece ekonomisi, ordusu, eğitimi, teknolojisi değildir. o milleti oluşturan, harcını meydana getiren tarihsel özelliklerinin devamlılığı da bir güçtür.

  türk milleti kendisini var eden değerlerini siyasi dalgalanmaların içinde unutmaya başladı. türklüğünü hatırlamaz oldu. bağımsızlığın ve özgürlüğün değerini unutur oldu. herkes kendi işine, kendi keyfine, kendi dünyasına bakıp hiçbir sorunu içinde hissetmez oldu. seçim varsa siyaset var, oy var. seçim bitince sorumluluk bitti. bu mu bir insanın ülkesinin sorunlarına yönelik bakışı? daha nasıl bir tehlike olsun ki seni sarsıp, uykundan uyandırsın?

  götümüzde ayı bağırıyor artık. bütünlüğümüz ve bağımsızlığımız cumhuriyet tarihinde hiç olmadığı kadar tehlike altında. uyan ey türk milleti! düşman kapıda, sen uykudasın, uyan.
  ae
 8. bağımsızlık sadece türklere bahşedilmiş kutsal bir eylemdir başka milletlerin yaptığı şeyler ya amerika köpekligi ya da israil kopekligidir.
  seed
 9. pentagon gizlisi saklısı olmadan, pkk'ya açık açık silah vermeye başladı. şimdilik gönderilen tır sayısı bin yüz... (2016) barzani ankara'ya geldi, tarihte ilk kez kürdistan bayrağı başkentimizde göndere çekildi. akp başbakanı binali yıldırım ne dedi? “kürdistan parlamentosu var, başbakanı var, kendine ait bayrağı var, tanınır” dedi! (2017) 25 sene önce ankara'da kürtçe konuşmasına bile izin verilmeyen süklüm püklüm barzani, artık bayrak çeker hale gelmişti.
  yani işin özü atı alan üsküdarı geçtide bizim mezlis bizi oyalaya dursun göz boyasın, istedikleri ortadoğu onların oluyor referandum görüntülerine bakılırsa israil bayraklarıda görülür.