• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
25th hour - spike lee
monty brogan, tüm hayatını muhtelif suçların içerisinde debelenerek harcamıştır. ancak artık kaçacak gücü kalmamış ve aynasızlar karşısında yenilmiştir. tam yedi yıllık bir cezaya çarptırılmıştır. artık hapse girmeden önce, dışarıdaki hayatında ise sadece yirmi dört saati kalmıştır. bu kısa süreyi en yakın arkadaşlarıyla ve sevdiği kadınla, son derece sıradan bir günmüş gibi geçirmeye karar verir. ancak vakit ilerledikçe brogan'ın hayatındaki sürprizler birer birer patlamaya devam edeceklerdir.
 1. spike lee'nin 11 eylül saldırılarının ertesinde, abd'de artan ırkçılık ve suç sorunu üzerine çektiği 2002 yapımı film. başrolünde, kayda değer performanslarından birini sergileyen edward norton oynamıştır. evinde yüklü miktarda uyuşturucu bulunduğu için hapse girmesi kesinleşen monty karakterinin hapse girmeden önceki son gününde pişmanlıkları, korkuları, şüpheleri, kısacası yaşadığı çeşit çeşit karmaşık duyguya tanıklık ederiz.

  usta işi diyaloglara ve sonlarına doğru çarpıcı bir dönüm noktasına sahip olan film, özellikle norton'un ayna karşısında yaptığı meşhur monolog ile akıllarda yer etmiştir.

  http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/172773/25saat-ayna-sahnesi-turkce-altyazi
 2. 24 saatin dışında herkesin bildiği başka bir saat dilimi daha vardır. o süre bağımsızdır, 24 saate dahil değildir, başka seçimler vardır bu saatte ve bu seçimlerin doğurduğu diğer sonuçlar.

  hayaller-hayatlar gibi bir şey bu film aslında
 3. edward norton'ın oynadığı en iyi filmler arasında. son sahneleri baya ilgi çekici idi.
 4. arkadaş iki dakika kafa dinleyelim diye film izledik bu kadar iç acısına mahal var mıydı dedirten film.özgürlüğün kıymetini hatırlattı ve hataların çok ağır bedelleri olabildiğini. bazen dost olmanın , sevgili olmanın ne halt yese bir insanın yanında olmaya mecbur hissetmek çekip gidememek olduğunu.
 5. en sevdiğim diyaloğa sahip film ; every man, woman, and child alive should see the desert one time before they die.

  !---- spoiler ----!

  james brogan: we'll drive. keep driving. head out to the middle of nowhere, take that road as far as it takes us. you've never been west of philly, have ya? this is a beautiful country, monty, it's beautiful out there, like a different world. mountains, hills, cows, farms, and white churches. i drove out west with your mother one time, before you was born. brooklyn to the pacific in three days. just enough money for gas, sandwiches, and coffee, but we made it. every man, woman, and child alive should see the desert one time before they die. nothin' at all for miles around. nothin' but sand and rocks and cactus and blue sky. not a soul in sight. no sirens. no car alarms. nobody honkin' atcha. no madmen cursin' or pissin' in the streets. you find the silence out there, you find the peace. you can find god. so we drive west, keep driving till we find a nice little town. these towns out in the desert, you know why they got there? people wanted to get way from somewhere else. the desert's for startin' over. find a bar and i'll buy us drinks. i haven't had a drink in two years, but i'll have one with you, one last whisky with my boy. take our time with it, taste the barley, let it linger. and then i'll go. i'll tell you don't ever write me, don't ever visit, i'll tell you i believe in god's kingdom and i'll see you and your mother again, but not in this lifetime. you'll get a job somewhere, a job that pays cash, a boss who doesn't ask questions, and you make a new life and you never come back. monty, people like you, it's a gift, you'll make friends wherever you go. you're going to work hard, you're going to keep your head down and your mouth shut. you're going to make yourself a new home out there. you're a new yorker, that won't ever change. you got new york in your bones. spend the rest of your life out west but you're still a new yorker. you'll miss your friends, you'll miss your dog, but you're strong. you got your mother's backbone in you, you're strong like she was. you find the right people, and you get yourself papers, a driver's license. you forget your old life, you can't come back, you can't call, you can't write. you never look back. you make a new life for yourself and you live it, you hear me? you live your live the way it should have been. but maybe, this is dangerous, but maybe after a few years you send word to naturelle. you get yourself a new family and you raise them right, you hear me? give them a good life, monty. give them what they need. you have a son, maybe you name him james, it's a good strong name, and maybe one day years from now years after i'm dead and gone reunited with your dear ma, you gather your whole family around and tell them the truth, who you are, where you come from, you tell them the whole story. then you ask them if they know how lucky there are to be there. it all came so close to never happening. this life came so close to never happening.

  !---- spoiler ----!
 6. ne izlesem diye düşünürken buradaki yorumlardan da fikir alıyorum. şimdi film başlığı görünce bakayım dedim ama kör oldum sanırım.
  spoiler olduğunu belirttikten sonra filmle ilgili bilgi verilmesinde sorun yok ama mümkünse blok halinde yazılmasın :/
  türkçe bile yazılsa okurken bunca yıldır bozulmayan gözümü bozmaya yetecek yazının bir de ingilizce olması, bilemedim ki...
  copy paste ie yazılsa bile arada bir iki boşluk, paragraf ne biliyim nefes arası olsa daha kolay okunur.
  hamiş: işbu yorum, bir önceki yorumu yazan yousera yazılmış gibi olsa da aslında genel olarak tüm yorumlar için geçerli bir ricayı içerir. uzun kısa farketmez ama şeklen okunması daha kolay yorumlar yazsak nasıl olur?
  bu ricayı başka başlığa mı yazsaydım, şimdi de bu yüzden kafam karıştı. iş arasında yorum girmemek lazımmış. akşam bir daha okur, gerekirse silerim (:

  bu arada @auroraa; merak ettim, izleyeceğim (: