1. içişleri bakanlığı, pkk-kck ve fetö'ye yardım ve destek verdiği gerekçesiyle, haklarında yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar kapsamında görevden alınan 28 belediye başkanının yerine kayyım atandığını duyurdu. kayyım atanan 28 belediyenin 3'ü akp'li, biri mhp'li, 24 belediye ise dbp'li.

  içişleri bakanı süleyman soylu geçtiğimiz günlerde, “khk yetkisiyle 15 gün içinde 28 belediyenin yönetimi kandil’den milli iradeye geçecek” diyerek açıktan kayyım atanması talimatını vermişti.

  meclis’i bombalayan zihniyetle, seçilmiş belediyelere ‘yönetime el koyduk’ naralarıyla giren, belediye çalışanlarını darp eden, belediye başkanlarını gözaltına alan, yalnızca kürt diye öğretmenleri açığa alan zihniyet arasında fark yoktur. bu halkın iradesini hiçe saymaktır. bu sömürgeci devlet zihniyetinin tezahürüdür.

  #kayyımdarbedir

  not: 3 akp'li ve 1 mhp'li belediyeye kayyım olarak belediye meclisinden bir üye ya da belediye başkan yardımcısı atanırken, 24 dbp'li belediyeye vali yardımcısı ya da kaymakamın atanması da manidar.
 2. içişleri bakanlığı'nın kafasına göre adam ataması sebebiyle karşı çıktığım uygulama.

  bakın bir belediye başkanı adlî suç işlerse elbette tutuklanmalı ve yargılanmalıdır. ancak yerine atanacak kişi içişleri bakanlığı'nca belirlenmemelidir.

  demokrasiyle seçilmiş bir başkanın yerine kayyım atanması, seçmenin iradesini yok saymak anlamına geliyor.

  peki yapılması gereken nedir? belediye başkanı tutuklanırsa, yerine il meclisindeki bir üyeyi atamaktır. (bkz: il meclisi)

  il meclisine seçilen üyeler de seçimle işbaşına geldiği için, atanacak kayyımın bu kişilerden seçilmesi en doğru olan şeydir. esasen chp'nin önerdiği uygulama bu şekildeydi.

  ama akp'ye bağlı olan içişleri bakanlığı tabii ki de kendi adamlarını kayyum olarak atayacak. demokrasi umurlarında mı?
 3. 2 gündür kayyum şoku falan tarzı haberler görüyodum da yine bi cemmat markasıdır diye sallamamıştım meğer ihale büyümüş belediyeye atanmış kayyumlar. nasıl bir mantık seçimle gelen birisini görevden alıp yerine atama yapar. hadi biz ankarada alıştık atanmış belediye başkanına da bunu tüm türkiyede görmeye başlamak artık seçimlerin formaliteden ibaret olduğunun kanıtı. eğer varsa bir sebep görevden alırsın en kısa zamanda da tekrar seçim yapıp halkın seçmesine izin verirsin olması gereken budur.
  darbe halka karşı yapıldı derken çoğu kişinin korkusu ve kast ettiği buydu işte o khk ile sen her karşı fikirliyi görevden alıp yerine kendi adamını koyarsan nerde halkın kararı nerde demokrasi fiilen getirin monarşiyi olsun bitsin.
  wtf
 4. demokrasi ne güzel. halk iradesi falan. seçilmişler vs atanmışlar. hey yavrum hey.
 5. "demokrasi öyle bir şeydir ki dadından yinmez" (bkz: zübük)
 6. kanunlara saygısı olmayanlardan halkın tercihine saygı duyulmasını duymak pek bir ironik oldu. halkın tercihine kast ediliyor diyenler halkın aleyhine ayrılık kararı için pkk savuculuğu yapmaları izlememize hiç de zevk vermyen bir dansözlük. işlerine geldiği zaman sırtlarını terör örgütüne işlerine gelince yasaları çıkarlarına göre yorumlayıp işlerine gelmeyen yasaları görmezden gelen bu belediye başkanları ve onların siyasetçileri de o layıkıyla yaptıkları görevleri ile daha iyi hizmett verebilirler idi, eğer belediye araçlarını pkk hizmetinden uzak tutsalar ve bomba ile doldurmasalar idi.

  şimdi bu uygulamaya eleştri, kayyım yanlış, hele ki il veya ilçe meclisi yerine bürokrat atamak daha yanlış, görevden al ve yargıla. yeni seçilen de aynı boku yerde dakkasında ona da aynısını yap.
  bu sözlüğe eleştrim, bu konularda burası ekşiden de kötü.