1. cumhuriyet halk partisinin yayınladığı, başkanlığı da içeren anayasa değişikliğinin ne getirip ne götüreceğini anlattığı kitapçıktır. şuradan bakılabilir.
 2. insanlar doğru düzgün haber bile okumuyor kaldı ki bu 30 soruluk şeyi mi okuyacak. başkanlığa hayır diye yumurtaların üstlerine bassalar daha çok insana ulaşırlar oysaki. bir parti bu kadar kötü yönetilebilir.
  (bkz: cehape'nin kaybetme nedenleri)
 3. chp'nin güzel bir çalışması ancak bunu tahmin edeceğiniz kesim okumayacağı için pek işe yaramayacaktır. diyelim ki okudular bir şey anlayacakları da meçhul çünkü onlar için kim ne derse desin, önemli olan asrın liderinin ne dediği.
 4. yapılmasını çok mantıklı bulduğum değerli çalışma.

  referandum kampanyasında değiştirilmek istenen anayasal sistemin değiştirilmemesi gerektiğini savunan en güçlü siyasi hareket olduğu için, cumhuriyet halk partisi üzerinden gideceğim.

  açıkçası chp'nin karşısındaki seçmenlerin 3 grupta değerlendirilebileceğini düşünüyorum.

  ilk grupta sahip olduğu ideoloji nedeniyle chp'den uzak duran, çocuklarını bu ideolojiyle yetiştirmeye ve etrafındaki insanları da bu ideolojiye göre seçmeye çalışan insanlar var.

  ikinci grubu ülkede gördüğü pozitif gelişmeleri adalet ve kalkınma partisi'ne bağladığı için chp'den uzaklaşan insanlar oluşturuyor. bu adamlar pragmatik adamlar.

  üçüncü grupta ise bu iki cepheden bağımsız bir biçimde kendi partisi ile gönül bağı bulunan insanlar (örn. milliyetçi hareket partisi, türkiye komünist partisi, liberal demokrat parti) var.

  sizin de tahmin edebileceğiniz üzere, chp'nin ilk gruptaki seçmenleri referandumda elde etmek için yapabileceği herhangi bir şey yok.

  bu durumda ikinci gruba yönelmek ve üçüncü grubun da desteğini kazanarak akp'nin güçler ayrılığı değil, güçler birliği üstüne inşa etmek istediği bu sistemi detaylarıyla anlatmak gerekiyor.

  bu insanlar, sistemin gücü tek elde topladığı için demokrasi ile uyumlu olmadığını, akp'nin ardından gelebilecek herhangi bir partinin de bir gün aynı güce sahip olarak silahları kendilerine çevirebileceklerini bilmeliler. kitapçığın bu açıdan farkındalık yaratacağından eminim. bu tarz çalışmaların gücünü hafife almamak gerekiyor.

  kendimden örnek vereyim mesela. yamulmuyorsam 2007 türkiye genel seçimleri dönemiydi. ben balıkesir körfez'de pro-akp'li akrabalarının yanında yaz tatilini geçirip ege bölgesi'nin güzelliklerini değerlendiren bir çocuktum.(*:ege'lilere selam olsun)

  harıl harıl çalışan akp gençlik kolları, mahalledeki her bir evin kapısına akp'den önce türkiye - akp'den sonra türkiye şeklinde bilgilendirme kitapçıkları bırakıyordu. tek kitapçık da değildi hani. sağlık çalışmaları ayrı kitapçıkta, ekonomi çalışmaları ayrı kitapçıkta, ulaşım, eğitim, insan hakları, siyaset çalışmaları ayrı ayrı kitapçıklarda akp'nin icraatlarını anlatıyordu. etrafımdaki insanların kitapçıktaki maddeleri ezberlemeye başladıkları esnada benim de gözlerim kamaşmıştı, sanki akp'den önce ülkede hiçbir şey yok gibiydi. ailem nasıl olmuş da bomboş bir ülkede bu zamana kadar hayatta kalmıştı acaba?(*:swh)

  her neyse, biraz dağınık oldu ama toparlarsam bu giride söylemek istediklerim şu şekilde arkadaşlar:

  -referandum gerçekten hayati öneme sahip. türk demokrasisini doğrudan etkiliyor.

  -bu kitapçık ve benzeri çalışmalar gerçekten çok önemli, ancak tabana kadar inemiyorsa anlam ifade etmiyor.

  -referandum ile getirilmek istenen bu sisteme karşı çıkan insanlar, durumu topluma anlatmak konusunda yeterli değiller.

  -referandum ile bu sistemi getirmeye çalışan insanlar tabana inip halka hitap edebildikleri için başarılılar.

  ha ne yapılmalıydı, bazı insanların parti alerjisi olduğu için akp taktiği kullanılmalı; kitapçık chp değil atıyorum anayasa ve demokrasi platformu amblemiyle çıkmalı ve chp gençlik kolları gibi görünmeyen chp gençlik kolları üyeleri tarafından her eve dağıtılmalıydı mesela.

  beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

  istiklal marşı ve kapanış.