1. berkin elvan soruşturmasını yürüten savcı mehmet selim kiraz çağlayan adliyesi'ndeki odasında rehin alındı.

  ilgili haber linkleri:
  adliye önünden canlı yayın: http://www.dha.com.tr/dhayayin/
  http://www.aljazeera.com.tr/haber/berkin-elvan-savcisi-rehin-alindi
  http://www.radikal.com.tr/turkiye/dakika_dakika_berkin_elvan_savcisinin_rehin_alinmasi-1325329?scenario_id=ilgilihaberradikal&action=click&label=haberdetay2&widget_id=2981271171011030
  http://onedio.com/haber/berkin-elvan-sorusturmasini-yuruten-savci-rehin-alindi-480393
  http://www.karsigazete.com.tr/gundem/dhkp-c-chpli-sezgin-tanrikulu-ile-gorusmek-istedi-h34385.html
  http://www.dailymotion.com/imctv - imc tv muhabiri dilek gül çağlayan adliyesi'nden son durumu aktarıyor.
  http://www.radikal.com.tr/turkiye/savci_kiraz_tum_gezi_parki_dosyalarina_bakiyor-1325313
  http://haber.sol.org.tr/turkiye/dhkc-berkin-elvan-dosyasina-bakan-savciyi-rehin-aldi-112036
  http://www.evrensel.net/haber/109240/berkine-kafasina-sikanin-ellerinden-operim-diyen-polis-serbest
  http://bianet.org/bianet/diger/163428-savciyi-rehin-alanlarla-gorusme-yapiliyor
  http://www.karsigazete.com.tr/caglayan-adliyesinden-fotograflar-p1-aid,1285.html
  http://rt.com/news/245573-istanbul-prosecutor-hostage-situation/
  http://www.radikal.com.tr/turkiye/adliyeye_elimizi_kolumuzu_sallaya_sallaya_girdik-1325383
  http://www.imctv.com.tr/2015/03/31/78594/rehine-eylemcileri-imc-tvye-konustu
  http://www.diken.com.tr/al-jazeera-berkin-elvan-sorusturmasini-yuruten-savci-odasinda-rehin-alindi/ canlı blog

  dikkate değer:
  berkin elvan'ın babası sami elvan: oğlum öldü ama başka kimse ölmesin.

  (bkz: 31 mart 2015 türkiye genelindeki elektrik kesintisi)
  (bkz: mehmet selim kiraz)

  editler: eklemeler - yeni gelen haberler.
  edit: an itibariyle yayın yasağı da geldi 15:22
 2. söz konusu ülke türkiye ise hiçbir şey göründüğü gibi değildir, maalesef tecrübelerimiz bize bunu öğretti. 2 saat önce elektrik kesintisi konuşuyorken şimdi olaya bak. gündem çorba gibi, kafalar karışık, her şey kaotik.

  büyük ihtimalle de başlık tiyatro kanalına taşınmak zorunda kalacaktır.
 3. öldüler.
  herkes öldü.
  söylenebilecek çok bir şey yok ve çok fazla da şey var..
 4. nasıl bir adalet sarayında elektrik zaafı olur ?
  tamam diyelim ki x-ray cihazı çalışmıyor. insanların üstleride mi aranmıyor ?
  güvenlik güçlerinin zor kırdığı kapıyı, teröristler nasıl zorlanmadan geçiyor ?
 5. adı kurtarma operasyonu ama rehin alınan da dahil herkes öldü. türk polisi yaptı yine yapacağını.
 6. 31 mart 2015 tarihinde cumhuriyet savcısı mehmet selim kiraz'ın (sadece berkin elvan'ın savcısı olarak bilinmesi haksızlık kendisine) dhkp-c örgütüne bağlı iki kişi tarafından berkin elvan'ı öldüren polislerin adını vermesi için rehin alınması ve sonrasında öldürülmesidir. burada genel sorulara da cevap vermek gerekiyor:

  1. çağlayan'a elini kolunu sallayarak nasıl girdi?
  avukatlık kanunu'na göre avukatların üstü veya çantaları özel bir izin olmaksızın aranamaz. burada amaç hukukun güvenliği, müvekkil gizliliği ve bağımsızlığın sağlanmasıdır. dhkpcli iki kişi avukat cübbesiyle girmiş deniyor. burada dikkat edilmesi gereken nokta şu: avukat cübbesi bir kimlik değildir. ben ne zaman girsem benden kimlik ibrazı isteyen görevliler cübbe gördü diye kimlik ibrazını talep etmeyeceklerse bir sorun vardır.

  2. operasyon başarılı mı?
  söz konusu örgütün eylemlerinin hepsi devlet lehine sonuçlanıyor bir şekilde. burada devetin cumhuriyet savcısı kendi makamında rehin alınıyor, o kadar saat rehin tutuluyor ve öldürülmüyor sonra bir anda hem örgüt üyeleri hem savcı öldürülüyor. kim kimi nasıl öldürmüş, kimin kurşunuyla kim ölmüş bunların hepsi şu an muamma. ama şu bir gerçek ki, cumhuriyet savcısı mehmet selim kiraz gezi olaylarında devlet aleyhine çalışan, soruşturan azınlık savcılardan biriydi. bu şekilde düşünülürse, nasıl oluyor da dhkpc kendi savundukları gerçeği açığa çıkarmaya çalışan bir savcıya bunu yapar açıklayamıyorum.

  3. üzüldük mü?
  savcı mehmet selim kiraz için, eşi ve çocukları için içim acıdı. hala toplayamadım. üzülüyorum, gözlerim doluyor. gezi'de berkin'e, ali'ye ethem'e nasıl üzüldüysem o kadar çok üzüldüm. hatta daha çok üzüldüm. geriye kalan kimseye üzülmedim. herkese insan olduğu için üzülecek kadar hümanist bir yapıya maalesef ki sahip değildim. gezi'de ölümlere sebep olan görevliler için ne kadar üzülürsem bu iki kişi için de o kadar üzüldüm.
 7. devlet, kimin nerede ne eylem yapacağını bilmiyorsa milli istihbarat teşkilatını kapatsın. biz zaten eylem bitip sonuçlanınca gazeteden öğreniyoruz olanı biteni. boşuna bütçe ayırmasınlar.

  terör örgütü gelip türkiye cumhuriyeti vatandaşının ölümünün açıklığa kavuşması için eylem yapıyorsa ve katilleri istiyorsa adalet bakanlığı da kapatılsın. zaten teröristler, koruma görevlisi oluverir bi durum olursa eylem yapar bulur cezalandırırlar.

  eğer polis eylemi nasıl durduracağını bilmiyor, bi savcının ölmesini göze alıyorsa emniyet müdürlüğü de kapatılsın. zaten ölecekse operasyonu neden yapalım ki?

  devlet amacından saptığında devlet olmaktan çıkar. birilerinin lehine yontulan bir sistem varsa devlet komple kapatılsın biz kendi düzenimizi kurarız. oturup burada devletin bana ne sağladığını düşünmeye başladıysam, faydalarını görmekte zorlanıyorsam ve korku unsuru ile zaptediliyorsam düzenin çivisi çıktı çıkacak demektir.
  abi
 8. kafalar fena karışık! devlet, devlet teorisi, terör, terör örgütü, savcı, "biz"...

  devlet nedir, nasıl ortaya çıkmış ve kurumlaşmıştır? adliye, emniyet, istihbarat nasıl işler? dsi ile bunların farkı nedir? savcılar-hakimler kişisel özelliklerinin, çalışma tarzlarının ötesinde neyin taşıyıcısıdırlar? ortalama yurttaş kolluğa, adli, askeri personele niye kutsiyet atfeder, bunların karşısındakileri "terörist" diye yaftalar?

  heralde ilk iş bir doz "devlet ve ihtilal" tatbik etmek olmalı. cem eroğul hoca'dan "devlet nedir?"* dersini bir daha almalı...

  faydalı olabilecek bir iki değini:

  terör örgütü: http://ilerihaber.org/yazarlar/yavuz-alogan/teror-orgutu/383/

  hadiseye ilişkin dikkate alınması, üzerine düşünülmesi gereken başka bir perspektif: http://ilerihaber.org/yazarlar/a-meric-senyuz/bizdesiziseviyoruz/1003/

  etraflıca düşünmek, okumak, tartışmak dileğiyle...
  mutlu
 9. devletin nasıl ortaya çıktığını ta en başından itibaren şurada kendimce izah etmeye çalıştım.

  devletlerin terörist listeleri var. dhkp-c de türkiye cumhuriyeti'nin terörist listesinde yer alıyor. burada tartışılması gereken bana göre neden terörist listesinde yer aldığı değil, devletin terörist listesine eklediği bir oluşumu takip edememesi, zaafiyet göstermesi.

  devlet oluşumda işlerin vatandaş lehine işlemesi gerekir ve en önemlisi işlemesi gerektiği gibi işlemelidir. yani devlet bir örgüte terörist dediyse ona göre önlemlerini alabilmelidir.

  vatandaş kolluk kuvvetini kutsallaştırmaz, amacı can güvenliğinin sağlanmasıdır. uygulamadaki muallakları bi kenara itersek polisin "görev tanımı" vatandaşın güvenliğini sağlamaktır. dhkpc'nin ise böyle bir görev tanımı yoktur, türkiye'de adaleti sağlamak gibi bir misyonu ya da yetkisi de yok, kolluk kuvveti de değiller, ideolojik emelleri doğrultusunda örgütleniyorlar. ve eylemlerinden sonuç alabiliyorlarsa senin benim destekledeğimiz devlet zaaf gösteriyor demektir.

  edit: burada mevcut düzendeki devletler kime neye hizmet ediyor, vatandaş bu işin neresinde. devlet zengin sınıfının kuklası mı apayrı bir tartışma konusu elbette.
  abi