• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
37 2 le matin - jean-jacques beineix
işine dört elle sarılan, boş zamanlarda da kitabını yazmaya çalışan bir bungalov işçisinin sıradan hayatının kalıplarını kırmasına, başkalaşmasına şahit olduğumuz dokunaklı fransız filmi, zorg’un dingin ve sade yaşam düzeninin, beklenmedik bir kadının belirmesiyle yön değiştirmesini konu alır. bu kırılma noktasından sonra hikayenin gizli başkahramanı olan ve filmin dram dozajını kuvvetlendiren betty, tüm ele avuca sığmazlığıyla zorg’un yaşamına bambaşka renkler katar. gösterişsiz ama kendinden emin adımlarla ilerleyen film boyunca zorg ve betty’nin dilinden dökülen sözcükler hem hayata hem de aşka dair değerli anlamları barındırırlar.
fransız yönetmen jean-jacques beineix’in kariyerinin en önemli yapıtı olarak nitelendirebileceğimiz 37°2 le matin, gösterime girdiği dönemde “yabancı dilde en iyi film” kategorisinde oscar heykelciği için yarışmıştı.
 1. philippe djian'ın aynı adlı romanından uyarlanan betty blue 1986 yapımı montreal film festivali'nde grand prix des ameriques ödülünü kazanmış filmin orijinal adı 37°2 le matin.
  hayatı uçlarda yaşayan saplantılı karakterlerin filmi.
  görselliği çok güçlü.
  (bkz: eroin güncesi - kanat güner) kitabından:
  "bugün betty blue'yu izledim. şimdi çok daha asiyim."