1. bu yıl 15 kasım pazar günü yapılacak 37. avrasya maratonu (artık ismi istanbul maratonu olmuş ama)

  -maraton 42 km sürüyor ve altunizadeden başlayıp çok da ilginç dolambaçlı bir rota izleyerek sultanahmette sonlanıyor.
  -15kmlik koşu altunizadeden başlayıp eyüp 'e uğradıktan sonra eminönünde ve 10kmlik koşu ise direkt eminönünde sonlanıyor.

  en sevdiğim olay ise şüphesiz halk koşusu. daha doğrusu pikniği. altunizadeden başlayıp dolmabahçede stadın önünde finishi görüyoruz. toplam 8 km. adeta bir şampiyon edasıyla varıyorum oraya her sene.

  köprü kısmı çok renkli. piknik yapanlar tavla oynayanlar evlilik teklifleri doğumgünü kutlamaları. yılda 1 kez köprüde yürüyoruz diye tadını bolca çıkarıyoruz.
  köprü parkurun en neşeli etabı. o bitince yakınmalar "aman ne uzakmış burası da, arabayla hiç anlaşılmıyor"lar, "kestirme yokmu"lar başlıyor. hatta yorgunluktan dolmabahçeye devam etmeyip beşiktaştan direkt kahvaltıcılar sokağına ayrılmak da olabilecek bir şey bence. *

  maraton çantamda neler var? öyle sportif şeyler beklemeyin. önceki gece hazırlanmış poğaça börek vs bilimum hamurişi, meyve, 1 termos çay, ince belli çay bardakları, bolca su, fındık fıstık. hani mevsimi olsa köprüde karpuz da keseceğim. öyle bir piknikçilik benimkisi.
  (bu sene annemleri de götürüyorum işi iyice altın gününe çevirebiliriz)*

  benim için diğer vazgeçilmez ritüelse şüphesiz köprünün ortaköy tarafında yavuz çetine selam çakan bir şarkı söylemek. ve mümkünse sütunlara şarkı sözlerini yazmak...