1. haytap

  sabah okul bahçesinde bir öğretmenin sıradaki öğrencilere ali baba' nın çiftliği şarkısını söyleterek kutlama yaptıkları gün.
  hayvanların doğanın bir parçası olduğunu unutup tamamen insanların hizmetine sunulmuş canlılarmış gibi davranmazsak korumuş oluruz.
 2. keşke şehirler arası otobüslerde hayvan taşımak için ufacık bir bölme olsa da (ekstra ücret de alınabilir bunun için sorun değil) bagajda karanlıkta bavullarla seyahat etmek zorunda kalmasalar.
 3. bugünün şerefine sanırım migrosta bütün hayvan mamaları ve aksesuarları yarı fiyatınaydı. bol bol dostluk maması alabilirsiniz.

  edit: haftanın şerefineymiş. ama siz elinizi çabuk tutun yine de.
 4. evcil hayvan sahipleri için komşu, site yönetimi vb. şikayetlere yönelik mevzuatla ilintili yapılabilecek işlemlere dair faydalı bilgiler içeren paylaşım.

  bu da evdeki dört ayaklıdan:

  "ben, belki haftada bir kez 1-2 sn havlarım. sen nasıl konuşuyorsan ve bu da doğalsa bu da benim doğalım. kaldı ki ben sana ve sana ait olana uyum sağlamak için kendimden epey taviz verdim. ama bu seni rahatsız ediyor, senin için ailemin lükse olan tutkusundan dolayı ortaya çıkmış bir şımarıklık.

  çünkü sana göre ben, 'o kadar insan sersefilken beslenen lüks bir metayım'. zengin ve varlıklı insanların gereksiz kibiriyim.

  şunu da hatırlatmak isterim, az biraz bireyselliğinden ve kör bencilliğinden uyanırsan, anlayabilirsin. anonimleşen ve bir parçası olduğunu anlayamadığın akıl ve yeti ile yaşam alanlarımızı gasp ettiniz. bizi size muhtaç bıraktınız ve muhtaç olmamızdan dolayı gücünüzle gurur duydunuz.

  senin bunda bir suçun yoktur eminim ne yapabilirsin ki? vicdanını da aklayalım hadi.
  sevgi de istemiyorum bak, belki biraz hoşgörü ve tahammül? yapabilirsin."

  4 ekim hayvanları koruma günü önemli, hayvanları sadece insanlardan korusak yeter.
 5. 9 ya da 10 yaşlarındaydım. kurban bayramı öncesinde köye dedemlere gitmiştik. gündüz sevdiğimiz koyunların, ineklerin bayram sabahı kesileceğini öğrendiğimde çok üzülmüştüm. "onların anne babası ne kadar üzülecek" demiştim. kesilme fikri barbarca gelmişti. benden bir kaç yaş büyük amcamın oğlu ile o gece hayvanları kurtarmaya karar verdik. köy evlerini bilirsiniz ahırlar hep evlerin yanındadırlar. gece herkes uyuduktan sonra kuzenimle dışarı çıktık. karanlık köy yeri ama hiçbir şey umrumuzda değil. bizim oralarda tırmaç derler elde örme ipler vardır. hayvanları onlarla bağlarlar. elimizde küçük el feneri önce dedemlerin ahırına girdik. ineklerin yanlarına gidip tırmaçları kestik. buzağı bölümlerindeki kapıları açtık, ahırın kapısını da açtık çıktık. yan taraftaki komşunun ahırına girdik orada da aynı işlemi uyguladık. böylece köyde yakın olan ahırları ziyaret ettik. tırmaçları kestik, buzağı bölmelerini açtık, ahır kapılarını açık bıraktık eve döndük. tabii üstümüz başımız af buyurun gübre oldu. umurumuzda değil öyle pis kıyafetlerle yattık. sabah gün doğmaya başlayınca ortalıkta çıngır çındır çan sesleriyle uyandı köy. inekler ahırdan çıkmış. bağa, bostana, fındıklıklara yayılmışlar. buzağılar annelerini bir güzel emmiş ahırın kapısını açık gören soluğu dışarıda almış. inekler her yerde. köyümüz karadeniz köyü bayırdır. bayırdan aşağı saldığımız inekler her yere yayılmıştı. köy halkı firari inekleri yakalamak için bayağı uğraşmıştı.
  işe dedemlerin ahırından başladığımız için bizimkiler de o sese uyandı. tabii üstümüzde gübreli kıyafetlerle failin biz olduğu ortaya çıktı. o gün için kurban edileceklerin hayatlarını belki bir kaç saat uzatmıştık. halen her kurban bayramı arefesinde kuzenimle tüm kurbanlıkları kurtarmayı isteriz ve konuşuruz.
  bir çocukluk anımla başlamak istedim. 4 ekim hayvanları koruma günü. barış günü, dünya dostluk günü bla bla bla. hayvanlar bir gün değil her gün korunmalı onların yaşam haklarını çiğnemeyerek, onlara sahip çıkarak yapmalıyız bunu.
  ben hiç insana tecavüz eden kedi, köpek, inek duymadım.
  insan sermayelerin olduğu hayvanlar tarafından kurulan bir genelev görmedim,
  bir vizonun kokoş bir kadının derisini yüzüp kendine insan kürkü yaptığına şahit olmadım.
  bir timsağın insan derisi ayakkabı, çanta kullandığını da görmedim.
  durup düşünmeli hayvan kim? evet bunlara mani olamayız ama arz talep meselesi kürk, deri kullanmayarak, "amaaann bizim tepkimizden ne olur" demeyerek belki en aza indirebiliriz.
 6. doğum günümle aynı tarihte olan kutlama. ben öğrenciyim aslında bana da mama falan atsanız güzel olur .