1. Gece gece türkiye'nin gündemine oturan haberdir. Halkların Demokratik Partisi'nden;

  -Selahattin Demirtaş
  -Figen Yüksekdağ
  -Sırrı Süreyya Önder
  -Nursel Aydoğan
  -Selma Irmak
  -Leyla Birlik
  -Ziya Pir
  -Ferhat Encü

  Evlerine operasyon düzenlenmiş. Düzenlenen operasyon sonucu eş başkanlar ve milletvekilleri gözaltına alınmış.

  Ayrıca an itibarıyla facebook, whatsapp ve twitter'a erişim engellendi.

  http://m.t24.com.tr/haber/hdp-es-genel-baskanlari-selahattin-demirtas-ve-figen-yuksekdag-ile-milletvekillerine-gozalti,368938

  Gültan kışanak'tan tutun da Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyonlara kadar her şey başkanlık sistemi için. Milliyetçi/ulusalcı kesimi başkanlık sistemine ısındırmak için yapılıyor.
 2. halkın iradesi hiçe sayılmıştır. başkanlık sistemine hoşgeldin diyelim.
 3. bu sıcak haber üzerine beynimde dönen "çaktım bu işi!" ampülleriyle açılın tespit yapacağım.

  öncelikle ülkemiz adına hayırlı bir haber değil. hdp ile yakından uzaktan öteden beriden bir yakınlığım yok. fakat! bu hükümet çok zeki. halkını nasıl kandıracağını iyi biliyor. 15 temmuz üzerine oluşturulmuş ve salt bunu çözümlemek adına gerçekleştirilmekte olan kanun hükmündeki kararnamelerin nedense sadece muhafelet kesime denk geldiğini merak edelim. feto ile kol kola gezen demirtaş mıydı? feto ile kol kola gezen cumhuriyet gazetesi miydi? kim soktu böyle iliklerimize kadar bu adamları? siz. en çok sizin içinizde var. fakat pişkinlikle bizim teşkilatımızda hiç fetöcü yok demek nasıl bir aymazlıktır bilmiyorum.

  gözü dönmüş başkanlık meraklısı efendilerinin yolunu açmak için bütün engelleri kaldırıyor adamlar. buna yok pkk ile işbirliği için göz altına alındılar yaşasın hükümet!!! diyecek çok insan var. bu adamlar kaç yıldır mecliste söz sahibi peki? şimdi mi akıllarına geliyor bu, yoksa yine mi kandırıldılar? hatta birkaç yıl önce apo güzellemesi yapanlar da sizdiniz. ülkemin milliyetçisi buna itibar edip ayakta alkışlayabilir ama demokrasiyi yozlaştırmak adına çanlar bizim için de çalıyor sevgili ulusalcılar. bugün bu yangını söndürmediğimizde yarın bize sıçrayacak, unutmayın.

  ve ayrıca hdpli milletvekillerinin göz altına alınması ne terörü bitirir ne de ateşi keser, bu olsa olsa fitillemektir. başkanlığı fitillemek, gerisi lafügüzaf...
 4. yezid'in orduları, firavun'un askerleri, hitler'in ssleri tarihe karıştılar, geriye bir tek direnenler kaldı unutmayın.

  zulmün artsın ki tez zeval bulasın demişler
 5. ciddi manada bir yanılgıya ve peşinen saçma sapan konuşmalara itiyor ortam insanları sanırım. açık şekilde akp ve tüm politikalarını eleştirmeme hatta bizzatihi nefret etmeme rağmen, aşağı yukarı aynı şeyleri düşündüğüm insanların bu kadar bilinçsizce gaza gelmesi ve ortalığı velveleye veren saçma guruha çanak tutması beni çileden çıkarıyor.
  sevgili arkadaşlarım her yerde bas bas bağırılan gözaltı kararı falan gibi manşetler olayı egzajere etmekten baska bir anlam taşımıyor. hukuki olarak elimde bulunan bilgilerle şu an için yaptığım yorum şudur ki, yaşanan bu olaylar esasen tipik bir gözaltı prosedürünü yansıtmıyor. bu adı geçen milletvekilleri haklarınında bulunan fezlekelerle ilgili ifadeye çağırıldılar adli makamlar tarafından. fakat bu davete icabet etmedikleri için kolluk marifetiyle ifadeye götürülüyorlar hepsi bu. olaya milli iradeye darbe gözüyle bakmak saçmalıktan başka bir şey değil şu an itibariyle.
  he milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasını konuşalım, gecenin bu saatinde baskın verir gibi gitmelerini konuşalım bu açılardan eleştirelim hatta küfredelim isterseniz. ama basit bir kolluk marifetiyle ifadeye götürülme olayını büyütüp boşu boşuna gerginliğe sebebiyet vermenin luzümü yok. zaten gerginlikten inanılmaz şekilde beslenen bi iktidar varken biraz daha serinkanlı olmaya davet ediyorum herkesi.
  okumayıp ya da okuduğunu anlayamayıp hemen üzerime saldırmayı düşünenlere kısa bir son not: şu an elimizdeki veriler çerçevesinde bu hukuki olarak bu sonuca ulaşıyorum. sabah uyandığımda belli başlı başka hukuksuzluklar meydana gelirse -ki hukuk tanımaz iktidardan beklenir- onlarla ilgili de oturur yazarım.

  edit:yazım yanlışı
 6. Yeni bilgiler geliyor. Meğerse hdp'lilerin suçları ifade vermeye gitmemekmiş. Hem akp cephesi, hem hdp cephesi bu ufak olayı büyüttükçe büyütüyor. Haber;

  ***

  İfade vermeye gitmeyen HDP'lilere gözaltı

  İfade vermeye gitmeyen HDP'lilere operasyon kapsamında, HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, partisinin genel merkezinde gözaltına alındı.

  Mersin ve Midyat Cumhuriyet Başsavcılıkları, "hakaret" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından hakkında yürütülen dört soruşturmaya ilişkin Demirtaş'ın ifadesinin alınması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Talimat Bürosuna yazı göndermişti.

  Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı da "kamu görevlisine iftira" suçundan hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, Ankara'da gözaltına alınan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın ifadesinin alınması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına talimat yazmıştı.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Talimat Bürosundan, Demirtaş ve Yüksekdağ'a ifade vermeleri için posta yoluyla tebligatta bulunulmuş ancak ifadeye çağrıldığını doğrulayan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, daha önce de aldıkları karar gereğince ifade vermeye gitmeyeceklerini söylemişti.

  Demirtaş ve Yüksekdağ'ın yanı sıra Ağrı'da haklarında soruşturma dosyası bulunan HDP milletvekilleri Dirayet Taşdemir ve Berdan Öztürk'ün de yine talimat ile ifade vermeleri için Ankara Cumhuriyet Savcılığınca çağrıldıkları belirtilmişti.


  http://aa.com.tr/tr/gunun-basliklari/ifade-vermeye-gitmeyen-hdplilere-operasyon/678340
 7. taraflar olayı büyütüyor çünkü her iki tarafta meydana gelebilecek olaylardan ve akacak kanlardan besleniyor, medet umuyor. ne çıkıp bir akpli arkadaşlar bu basit bir prosedür diyor ne de kolluk marifetiyle ifadeye götürülen bu bir gözaltı değil esasen diyor. tarafların olaydan beslenmeye çalıştıkları çok açık ki akp iktidarı bu iş için gecenin bu vaktini beklemesinden anlaşılıyor durum. bana kalırsa yine oyuna gelicez, saçma sapan bağırtı koparıcaz ve bu eli kanlı siyasilerin istediklerini yapmalarına müsade etmiş olacağız. üzülüyorum gerçekten. hukuki garabetlere üzüldüğüm kadar aynı safta durduğum insanların bu kadar bilinçsiz ve körü körüne muhalefet yapmalarına üzülüyorum.
 8. https://tr.sputniknews.com/turkiye/201611041025633213-icisleri-bakanligi-hdp/

  http://aa.com.tr/tr/gunun-basliklari/ifade-vermeye-gitmeyen-hdplilere-operasyon/678340

  ne denmiş bakalım:

  1- PKK terör örgütü propagandası yapmak.
  2- suçu ve suçluyu övmek.
  3- halkı kin ve düşmanlığa tahrik
  4- silahlı terör örgütüne üye olmak
  5- devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmaya teşebbüs

  son 2 madde bizi aşar. elde delil olmadan, belge olmadan ahkam kesmek pek mümkün değil. kanaatimiz olabilir ama direkt bir suçlu statüsüne sokmak aklen olmadığı gibi vicdanen de uygun değildir. ancak bu isimlerin birçoğunun medya önünde ne gibi laflar ettiğini biliyoruz. pkk'yı terör örgütü olarak görmediklerini, pkk'nın askeri tükürüğüyle boğacağını filan söylemişlerdi. daha bir sürü şey örnek gösterilebilir. şimdi bunlar varken ceza kanununa ve terörle mücadele kanununa bakmadan hukuksuzluk demek en basit tabiriyle algı çarpıtmaktır.

  ifade vermeye kendi ayağımızla gitmeyiz, bizi zorla götürürler demişti demirtaş. e öyle de oldu işte. nerede hukuksuzluk var anlayamadım açıkçası. ha şu andaki verilerle bunu söylüyorum. yapılan açıklamalar bu kadar ve ortada hukuksuzluk gözükmüyor.

  ha akp bunca muhalife operasyon yapıyor da kendisine neden bakmıyor? binali yıldırım sonu nereye varırsa varsın fetö operasyonlarına devam edeceğiz demişti. ardından geçen haftalarda akp'de bir tane bile fetöcü yoktur bunu garanti ederim dedi. bu arada başkanlık sistemi tartışmaları başlamıştı. acaba birilerine operasyon yapmayarak 330'a ulaşmak için çatlak ses çıkmasını mı önlediler parti içinde. win-win durumu yani. olabilir. operasyon yok, başkanlığa evet var. güzel pazarlık. peki bu konuları dile getiren muhalifler haklı mıdır? e yani haklıdır. ancak hdp'ye yapılan bu ifadeye getirme operasyonlarındaki hukuksuzluk nerede? terörle mücadele kanununda ve ceza kanununda karşılıkları olan açıklamaları için haklarında soruşturma başlatılması neden acayip geliyor insanlara? bir de son birkaç yılda atatürkçülükten kilometrelerce uzaklaşan cumhuriyet gazetesi operasyonları da var da o ayrı başlık konusu. alakasız isimler alınarak resmen insanlar tahrik edildi. doğru operasyon boyut değiştirdi. neyse.

  sosyal medya bu gözaltılar sırasında dondurulmuş. bu da dünyanın en saçma işi. vpn diye bir şey var. millet aptal sanki sen erişimi engelleyince giremeyecek. ha girse ne olur? toplumsal büyük bir olay var da dezenformasyondan mı korkuyorsun? yok. ee? saçmalardan seçmeler. adamakıllı git ifade için gözaltına al adamları medyaya da düzgün bilgiler ver işine bak. gereksiz gereksiz sosyal medya erişim engeline ne gerek var?

  kısacası "şu anda" elde olan bilgilere göre bir hukuksuzluk yok ortada. alenen yaptıkları terör örgütü propagandaları, suçluyu övme politikaları sebebiyle haklarında soruşturma başlatılmış iyi de yapılmış. ilerleyen günlerde ne olacak bilmiyoruz ama ortalığı birbirine katmanın, hukuksuzluk çığırtkanlığı yapmanın pek bir alemi yok. abdullah zeydan'ı da biliyoruz, figen yüksekdağ'ı da biliyoruz selahattin demirtaş'ı da. ha bunlar çözüm saçmalığı döneminde neden yapılmıyordu? bak orası da apayrı bir başlık konusu.
  ae
 9. normalleştirmek.
  yine olayları normalleştirmeye çalışıyorlar.
  siyasi görüşlerinizi bir kenara koyarak okuyun bunu.
  halkın seçtiği milletvekillerini gözaltına almak ne demektir ?
  ifade vermeye gitmedikleri için alındılar ise , evlere baskın yapıp,kapıları kırarak mı aldılar.
  madem bu kadar basit bir durum , neden sabahtan beri internetim yok, hiçbir yere ulaşamıyorum ?
  ifade için alındılar ise neden gecenin bir köründe alındılar ?
  ifadeyi alacak olan savcılar gece mi çalışıyormuş?
  aklımızla düşünelim, 2 gün sonra sağda solda bombalar patlamaya başlicak yine...

  edit : 2 gün sonra demiştim ama bir kaç saat sonra diyarbakır'da patlama oldu..
 10. böyle bir olayın normal prosedür olarak görülmesini doğru bulmuyorum. kaldı ki 94 senesinde de buna benzer birşey olmuştu. o zaman bu uygulama sadece terörün artmasına hizmet ettiği gibi şu an yapılanda buna hizmet edecektir. terör demeyecektir duralım bekleyelim normal prosedür uygulanıyor diye. kaldı ki şu anda diyarbakırda patlama olduğu haberleri geliyor bile. bunu anlamamız neden bu kadar zor ki. umarım bu hukuksuzluk devam etmez ve umarım bu vekilleri tutuklama gibi bir yanlışın içine girmezler. o zaman hep beraber vah ederiz işte halimize. ne yazık ki o zamanda ee normal prosedür uygulanıyor ne bağırıyonuz diyenler olacaktır ki bu ateş sarmalı kendisini sarana kadar malesef.
  zepur