1. türkiye yakın tarihinin büyük utançlarından biri. sene 1955. binlerce yıllık anadolu tarihinde her nasılsa kendini bu toprakların asıl sahibi olarak gören zihniyet "öbür" halklarla canı istediğinde barış içinde yaşar, yeri geldiğinde de linci, yağmayı, ölümü reva görür. hikayemizin özeti budur efendim.

  hürriyet gazetesinde yer alan habere göre 60. yılı anısına özel bir gezi düzenleniyor.
  mesut
 2. bugünkü radikal gazetesinden ayşe hür'ün yazısı gayet bütünlüklü. okumanızı öneririm:
  6-7 eylül olaylarında türk basınına göre 11 kişi ölmüştü. yaralı sayısı resmi rakamlara göre 30, gayriresmi kaynaklara göre 300'dü. sadece balıklı hastanesi'nde 60 kadın tecavüz nedeniyle tedavi görmüştü. resmi rakamlara göre 5.300'ü aşkın, gayriresmi kaynaklara göre 7 bine yakın bina saldırıya uğramıştı. en büyük tahribat beyoğlu'nda yaşanmıştı. bunu eminönü, fatih, şişli, beşiktaş, sarıyer, kadıköy, adalar, üsküdar, bakırköy izlemişti.
  6-7 eylül 1955 yağması

  6-7 eylül olaylarının (istanbul pogromu) 56. yıldönümünde imc televizyonunda yayınlanan belgesel tanıklıkları da içeriyor. gerçekten çok aydınlatıcı: 6-7 eylül olayları

  not: belgesel değil aslında belgeseli de içeren bir özel program.
 3. çeşitli istihbarat kurumları tarafından çıkartılan bir olaydır.

  atatürk'ün selanik'teki evinin bombalandığı yalan haberinin gazetelerde çıkmasıyla halk galeyana gelir ve istanbul'da ne kadar gayrimüslim varsa hepsine karşı linç ve yağma hareketi başlar.

  ilginç bir şekilde james bond serilerinin yazarı ingiliz ajanı ian fleming de o sıralarda istanbul'da bulunmaktadır.

  olayın demokrat parti destekli çıktığı doğrudur (hatta kanıtları bile vardır) ama ingiliz istihbarat servisi bu olaylarda ne aramaktadır orası düşündürücüdür.