1. Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda (TTK) çalışan maden işçileri, kurumun özelleştirilmesinin önünü açan torba yasa tasarısını protesto için 'Maden ocağından çıkmama' eylemi başlattı. Kuruma bağlı müessese müdürlüklerine ait maden ocaklarında gece 24.00-08.00 vardiyasında çalışan işçiler, sabah mesaileri bitmesine rağmen yer üstüne çıkmadı. Gündüz 08.00.16.00 vardiyası için iş yerlerine giden madenciler, arkadaşlarının yukarıya çıkmaması üzerine ocak önünde beklemeye başladı. GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, sendikanın eylem kararı almadığını, işçilerin "kendilerinin örgütlenerek" böyle bir eylem başlattığını söyledi.

  sendikanın kifayetsizliğine, ohal'e, baskıya ve ağır çalışma koşullarına rağmen... helal olsun hepsine!

  kaynak 1 2
  mesut
 2. tam da enerji bakanının yerli ve milli kömür açıklamaları yakın zamanda yapılmışken bu maden işçilerine de ne oluyor böyle?
  hayır siz kimsiniz ki dışarı çıkmayıp eylem yapıyorsunuz? sen alacağın maaşa bak, ha devlet vermiş maaşını ha özel şirket ne fark eder? insanda biraz izan olur yahu.
  bunlar yerli ve milli kömür düşmanı teröristler.. bunlar kriptocu, bunlar hain, bunlar din düşmanı (ohh bee bu din düşmanı lafını da cümle içinde kullandım sonunda, ne zevkliymiş),

  neyse konumuza gelelim; hem yerli ve milli kömür diyip hem de taş kömürü kurumunu özelleştirmeye kalkışmak tam da bu düşüncenin tezatlığının eseridir. dünya ekonomik şartları, serbest piyasaya inceden inceden müdahale etmeye başlayan devletleri gösterirken, bizim her şeyi satmamız (tezatlığımızdan dolayı) tuhaf olmasa gerek!!
  satılacak şey kalmayınca, evdeki eşyaları satmaya başlayan mirasyedi gibi olduk

  türkiye'deki sendikacılığa da gelecek olursak; başkanının 140.000 lira maaş aldığı sendika var bu memlekette. bir de bir işe girerken sana sorulmadan zorla üye yapıldığın sendikalar var. ne bekliyorduk ki....
  işçi kendi göbeğini kendi kesmeye karar vermiş, dilerim başarılı olurlar. olamasalar bile yaptıkları hatırlanacak. tıpkı 4-8 ocak 1991 madenci yürüyüşündekiler gibi.


  günün birinde revolution senaryosu gerçek olursa kalırsınız buhar gücünün kaynağına *
 3. göçük altında kalmasalar bari.
 4. maden işçilerinin ocaktan çıkmama eylemi anlaşma üzerine sona erdi. torba yasaya 'ttk'nin devlet eliyle işletilen sahaları hariç' ibaresi eklenecek. 21 saat sonra işçiler madenlerden çıkmaya başlamış.

  işçilerin mücadelesi ve direnişinden en az devlet kadar belki devletten bile çok ürken sendika koşa koşa gitmiş hükümetle anlaşmış (ya da hükümeti ikna etmiş) görüldüğü üzere.

  kaynak
 5. emekçilerin ne kadar güçlü olduğunu farketmelerini sağlamasını umduğum eylemdir. bugüne kadar kazanılan hakların kolay kazanılmadığını, kaybetmenin bu kadar kolay olmamasi gerektigini farkederler umarim