• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
Yazar orhan kemal
72. koğuş - orhan kemal
türk edebiyatının en önemli kalemlerinden biri olan orhan kemal'in başyapıtlarından biri olan 72. koğuş, insan haysiyetinin düşebileceği en dipsiz kuyunun hikâyesidir tüm yapıtlarında her şeye rağmen insana olan inancını ve sevgisini korumuş olan orhan kemal, bu derin çukura yuvarlanmış olan insanların, en yakınını bile üç kuruşa vurabilecek kadar alçalmış olanların dünyasını bir koğuşun karanlığında anlatırken bile direnişin sesini duyuruyor okurlarına. alçalışın bile yok edemeyeceği insanlık onurunu dile getiriyor.orhan kemal'in kitapları bîr okurum hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz kakır, çok az yazar okurunu onun kadar biçimlendirir. orhan kemal umudu ve aydınlığı yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. orhan kemal'in kitapları bîr okurum hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz kakır, çok az yazar okurunu onun kadar biçimlendirir.(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. bu gece okumaya başlayacağım kitap. kitabı bitirdikten sonra eğer unutmazsam bi ufak edit yazarım.

  edit: ilk yazımı yazdığım gece yorgunluğumdan dolayı sadece 20 sayfasını okuyabilmiş, daha sonra da işlerimden dolayı eve uğrayamadığımdan okuyamamıştım. bu gün eve geldim ve kalan 82 sayfayı da bir oturuşta okudum. kitap, başladıktan sonra sizi bırakmayan, akıcı ve betimlemeleri çok güzel olan bir kitap.

  not: kesinlikle tavsiye ederim.
 2. bir hapishane penceresinden dünyaya kafa tutan kocaman, gerçekçi bir sistem eleştirisi. güncelliğini hiçbir zaman yitirmeyeceğine inandığım, bana kalırsa bir dünya klasiği.

  2. dünya savaşı yıllarındaki sınıfsal çatışmaların içimizde en günahkar olanların yaşam alanında hangi şartlar altında yaşandığı, bugünün dışarıdaki günahkarlarına ışık tutuyor. hapishane, suçu ne olursa olsun mahkumu ekonomik durumuna göre sınıflandırıyor. adembabaların yaşamı zor koşullar altında hayatta kalma hikayesi değil, iktidar-insan ilişkisini olanca çıplaklığıyla tarihe not düşen yazarın hapishane tecrübesinden süzülmüş bir başyapıt.

  parayla, açlıkla, soğukla ve hayalleriyle oynanan oyuna bedeni ve zihniyle mahkum garip, iyi, kötü, bencil, mutsuz, uyanık, çıkarcı, namussuz, huzursuz, zengin, fakir, aç , tok, vefasız, alçak, giyinik veya baldırı çıplak insanların trajedisi.