1. haber linki

  nereye gidiyoruz? nasıl bir ülke olduk? her sabah kalktığımızda şehit haberi almak insanda ne sinir bıraktı ne asap...
 2. o kadar sıklaştı ki haberler, birini sindiremeden yenisi geliyor. biz daha şehitlerin adını bilemeden, öğrenemeden yenisi ekleniyor. ve kayıplar sadece birer sayıya dönüşüyor. yitirilmelerinin acısının yanında konuşulamaz tabi ki bu ama malesef böyle de bir acı var.
 3. 15 polis şehit olmuştur. söylenecek çok söz yok. başımızdaki en az 400 şehit istiyor, ülke iç savaşa doğru sürükleniyor... olacaklardan korkuyorum...
 4. öyle bir hale geldi ki, şehit haberlerine bile ortak paydada üzülemiyoruz. arkadaşlarla aramızda geçen sohbetlerde niçin pkk'yı değilde devleti yönetenleri suçluyor muşum. bu sebeple beni pkk'lı, hdp'li yaptılar... tam olarak bu isteniyordu sanırım. toplumu parça parça etmek. lince maruz kalmaktayız. allah sonumuzu hayır etsin.

  otuzuna ramak kalmış bir bireyim. kutuplaşmanın hiç bu kadar fazla olduğunu görmemiştim.

  ayrıca, devletin kötü yönetildiğini dile getiremeyeceksek eğer, bu durumda vatandaş değil, köle olduğumuz anlamı çıkmaktadır. bu da hukukun üzerinde birinin olduğunu göstermektedir.
 5. çözüm süreci zamanlarında bir diyalog:
  -türkiyeye 64 ton bomba sokuldu.
  -bırakın bu işleri kardeşim, süreci akamete ugratacak açıklamalardan kaçının. ileri demokrasi içinde kürt sorununu çözüyoruz..
  not: 64 ton bombanın dört yüz kilosu dağlıca'da kullanıldı. geriye kaldı 63 buçuk ton bomba. asfaltların altında uykuda.

  ve "the uzun" devam ediyor. "pkk bizi kandırdı, çözüm sürecinde silah ve cephane yığmışlar" gerçek şu, kimse kimseyi kandırmıyor. ihanet ve menfaat savaşlarında konum alıyor herkes. kandırılan birileri varsa o da dünyada en az kitap okuyan ve en az protein tüketen türk milletidir. ve toprağa düşen, pusulanan vatan evlatlarıdır.
  uyu türkiyem uyanmaya niyetin yok.

  edit: yarın nerede şehit haberi duyacağım diye sabahlar olsun istemiyorum.

  la editos: bu girime hede höt yapan kişi, merak ediyorum hüloogmusun, pkklı mısın ya da primatmısın? bilemedim şimdi.
 6. 1976 yılında beyrut'taki savaşın yıkılıcığından kaçıp fransa'ya yerleşen amin maalouf, ''bir sokak ötede bomba patlarken diğer mahalledeki insanlar barlarda eğlencesini yaşardı'' diye anlatırdı.

  şehit haberleri her gün var. fakat mimimum, ama 2, ama 3. toplumun tepkisi, sıfır. insanoğlunu tanıyın artık. koşullar ve şartlar istisnasız insan yaşamında her şeyi içselleştiriyor. bu gediği aşın derim. feys'de gezerken şahit olduklarım ve toplumun tepkisi hiçbir zaman yanılmadığım bu ülkenin gerçeğidir. patlama yerine ilk ulaşanlardan biri arkadaşımdı. ilk etapta 12 şehidi aralık ilçe hastanesi'ne geri kalan 4 yaralıyı ığdır devlet hastanesi'ne taşıyorlar. (yaralılarda kol, bacak kopan polisler varmış) aynı yerde, aynı ekip arabasına 2 hafta önce ateş açılıyor ve bir polis yaralanıyor. ve dağ-tepe değil, bildiğin ova! ve köy-patika yolu değil, bildiğin uluslararası yol! arkadaşım, zaten 4 yaralının da kurtulma şansı yoktu diyor. yaşasın yüce devletimiz.

  gelelim ülkemize, umudum yok. normalleştirme, algısal çizimler, barışın idrakı, oynanan legal oyunlar, görünen eller ve görülmeyen yüzler; kavramlarla ve toplumun kimyasını kadrajlamakla gide gide bir soluk, iki nefesin ötesine geçemeden motor indirmek bu coğrafyanın bağ bozumu. nitekim bozulduğumuz yerden devam ediyoruz da. her ne kadar bir nato ülkesi de olsak, her ne kadar ortadoğu kültürünün iki çıta üst versiyonunda tatmin olsak da biz bu bataklığın içindeyiz güzel kardeşim. doksanlı yıllarda uzun eşek oynandığı bir gece, çıkan çatışmanın ortasındayken bile oyunu bozmayan çocuklardan biri 2015 yılında sabahın köründe telefonun sesine uyanıp da arkadaşının, ''kalk olm patlama oldu bi' sürü polis şehit var'' derken, he he deyip tekrar uyumak, içselleştirmenin, normalleştirmenin tillahıdır. savaşı ne zannediyordunuz ki. ölümü, patlamaları, silah seslerinden uyuyamamayı sahi ne sanıyordunuz. ama yok, bunca ölümün görünen yüzü yok. kim niye ölüyor, kim niye öldürüyor; savaşın içinden sıyrılmış, kaçmış, öteleşmiş, türküne bir, kürtüne iki küfreden ben dahi çözememişken boşana nefes tüketmeyin. gidin bi' yerlerde güzel yaşamaya bakın.

  bu coğrafya'da yaşam ile ölüm arasındaki gerçekliğimiz ipince gri bir çizgiden ziyadesi; ondan sonraki ardıllar ortadoğu'nun iflah olmaz delaletinin bariz tezahürü. ''ölüm'' kelimesinin 'rakam'lara indirgendiği bir toplum; -ve acıların yarıştığı vicdanlar, suskunluklar, haysiyetsizlikler, şuursuzluklar...

  ekleme: gitmeden önce yazayım, bir-iki kiralık us ile oksijen tüketen mutlaka çıkar burda da. melezim (azeri+kürt) kürtçe bilmem, azerice'yi iyi bilirim. herhangi bir ideolojim de yok! bu ülke için en makbul temel öngörüm ise laiklik..

  şehit olan polislerin aracından arta kalan.
 7. değişen tek şey sayılar, değişmeyenlerse şeyse acı ve öfkeler..şehit verip duruyoruz.acı çekiyoruz ve öfkeleniyoruz. bir terör örgütü var ortada ve ne çözüm istiyor ne barış orası kesin.