• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.33)
9 - ümit ünal
istanbul'un kenar mahallelerinden birinde herkesin 'kirpi' ismiyle tanıdığı bir sokak kızı (esin pervane) vahşice öldürülür. mahalledekiler kız hakkında fazla bir şey bilmemektedir. polis, bu cinayetle ilgisi olabilecek 6 kişiyi sorgulamaya başlar: evhamlı bir adam olan fotoğrafçı firuz (ali poyrazoğlu), mahallede kırtasiye dükkânı olan eski solcu salim (cezmi baskın), ev kadını saliha (serra yılmaz), mahallenin milliyetçi delikanlısı tunç (fikret kuşkan), saliha'nın oğlu kaya (ozan güven) ve 'amerikalı' adıyla tanınan, yarı deli bir adam (rafa radomisli).

sorgulama ilerledikçe, mahallenin geçmişinde saklı şiddet, görünenin ardındaki gerçekler ve basit yaşam ayrıntılarına sinmiş faşizm ortaya çıkacaktır.
 1. filmin bitiş biçimine anlam veremedim. gerisi güzeldi, maliyet hesapları iyi yapılmış.
  abi
 2. ümit ünal'ın "ara" ve "nar" ile devamını getirdiği üçlemenin ilk filmi. tematik olarak da birbirlerine çok benziyorlar. araya giren flashbackler dışında tek kadrajdan çekilmiş.

  oyunculuklar gayet doyurucu, fikret kuşkan ile serra yılmaz'ı ayrı severim. senaryo da tatmin ediyor.

  "born to be wild" diyerek bitireyim.
  b-612
 3. oyunculuğa senaryoya herşeye vay anasını sayın seyirciler dediğm film. çok güzel. güzel her film gibi yasaklı olmuş bir dönem. sonunda çok ince bir detay var anlaşılması bile güç sanırım o yüzden. ama fark edince de tüm film bambaşka bir anlama kavuşuyor.