• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (6.33)
90 dakikada nietzsche - paul strathern
nietzsche tehlikeli bir deli miydi? yoksa dünyanın en zeki insanı mı? düşünsel alanda - ama maalesef sadece o alanda değil - üstinsan (übermensch) düşüncesini ortaya atan kişi olarak kendinden çok söz ettirdi. ama gerçekte o, bir ucuz otel odasından diğerine yerleşen hasta bir akademisyendi. üstinsan'dan yola çıkan clarck kent, popkültürüne mal olmuş, iyi bir dünya için kötülere karşı savaşan komik figür supermen'i yaratmıştır. bazıları nietzshe'nin kahraman mitoslarına yaşamsal nedenlerden dolayı muhtaç olduğunu ileri sürmekte. sürekli hasta olan bu erken emekli, cesaret ve atılım felsefesini şu cümleyle formüle etmişti:
"tehlikeli yaşa"
yaşamı skandallarla dolu bu düşünürün birçok paradoksal özellikleri vardı: üçlü bir evliliğin rüyasını gören zahit, ahlak dersleri veren bir frengili, bizet'i, hor gördüğü wagner karşısında bir dev olarak kabul eden bir müzikolog, "sarışın canavara" hayıflanan ve bütün antisemitistleri kurşunlamak isteyen biri. böyle birisi önemsiz şeyler söyleyebilir mi? paul strathern'in nietzsche'nin hayatı ve düşünceleri ile ilgili felsefi ve tarihsel araştırması, herkese "zerdüşt"ün yazarıyla yakından ilgilenip ilgilenmeme kararını verebilecekleri bir şans sunmakta. bu şansı kullanın.
  1. bir çırpıda felsefeye giriş kitabı gibi olmuş paul strathern eseri. kısa ve öz olarak nietzsche'nin yaşamı ve düşünsel seyahatini haritalandıran bir eser. çok doyurucu olmasa da nietzsche hakkında yüzeysel bilgilenmek için birebir.
  2. nietzsche'nin fikirlerinin özetinin özeti denebilir. hiçbir akademik ya da araştırılması gereken sözcük kullanmadan hayatını ve genel düşüncelerini aktarmış. en güzel kısmı da bir yerden okuma yapmak isteyip de başlayamayanlar için eserlerinin yazılış sırasında da bahsedip ona göre okuma listesi çıkarma imkanı sunmasıdır. bu bağlamda felsefeye ya da bahsi geçen yazara yeni başlayanlara, ön okuma niyetine tavsiye edilebilir.