• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
99 yüz - cemal süreya
cemal süreya'nın nesirleri.

nesir diyoruz ama nesirlerinde bile şairane bir üslup hemen göze çarpıyor.

toplumumuzda öne çıkan isimleri seçmiş cemal süreya. kimi zaman iğneli kimi zamansa hüzünlü bir üslupla tanıtmış bize onları. turgut özal, türkan şoray, süleyman demirel, deniz baykal, ilhan berk, bülent ersoy, uğur mumcu, sezai karakoç... ve daha nice isim...

yky'den çıkan eseri elinize eldığınızda önce ara gürel'in gözünden cemal süreya'yı izleyin kapakta, sonra doğan hızlan'ın ön sözünü okuyun. devamında yüz'lere karışsın yüzünüz.
 1. cemal süreya nın türkiye nin yakın tarihini etkileyen kişilerle alakalı kısa yazılarını içeren çok güzel bir kitaptır. 100 e yakın kişi vardır. turgut özal, ibrahim tatlıses, gülruz sururi, ilhan selçuk, uğur mumcu, baba hakkı gibi birçok kişi hakkında yazı yazmıştır. bu potrelerde de cemal süreya nın şiirlerindeki üslubunu çok rahat görebiliriz. türkiye nin yakın tarihine de çok farklı bir perspektifle yaklaşarak zamanda yolculuk yaptığımı hissetim. alın okuyun, cemal süreya yı da şiirlerinin dışında da tanıyın.
 2. cemal süreya'nın "gözlerinde sevginin itfaiyecileri voleybol oynuyor." şeklinde betimlediği insan vardır bu eserde. hayal dünyamda canlanamadı bu tasvir. ve daha niceleri... herkesten başka görmüş insanları ve herkesten başka anlatmış.

  bahsettiğim betimlemesi yapılan kişi için:
  (bkz: agop arad)