• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
a bioinformatics guide for molecular biologists - cold spring harbor laboratory press
bilgi ve bilişim, hücre biyolojisi, biyotıp ve moleküler biyolojide araştırma ve geliştirme sürecinde oldukça etkili bir araçtır. buna rağmen, çoğu araştırmacı bu aracın yeteneklerini kavrayamıyor. çoğu araştırmacı ise bu araçlara "güvenmiyor". bu kitap, araştırmacıların teknolojiyi rahatlıkla ve doğru biçimde kullanmaları için yazılmış bir el kitabıdır.
 1. kitap biyoinformatiğe giriş için uygun mudur bilmiyorum ama işin içindeyseniz, olaya da biraz hakimseniz çok kıymetli bir kaynak haline geliyor. kitapta ihtiyacınız olan her şey yaklaşık olarak anlatılıyor. ekstradan öğrenmeniz gereken şeyler için referans kaynaklar sunuluyor.

  bilgisayar bilimlerine giriş, istatistik ve olasılık, yapay zeka/machine learning, resim analizi(*:image processing), verinin ifade edilişi, genetikte kullanılan son teknolojiler, proteomiks ve bu tür çalışmaların nasıl yapılması gerektiğine dair dokümantasyon mevcut.

  kitabın en sevdiğim yanı, her şeyi en baştan almıyor oluşu. olasılık ve istatistikteki bütün teoremleri ezberlemeniz gerekmediği gibi bunların açıklamalarına da çok fazda girilmemiş. neyi nerede kullanacağınıza dair örnekler güzel verilmiş.

  machine learning konseptleri güzel anlatılıyor kitapta. aynı şekilde kullanılan algoritmaların da gayet sade bir anlatımı var. tek tek anlatılmış hepsi. işe bir yazılımcının bakış açısından ziyade, bu araçları kullanan bir "araştırmacı" bilirkişi olarak aktarım yapılmış. teorik bilginin içinde boğulmadan gerçek bir "handbook" deneyimi veriyor. her algoritma için "örnek sayınız az/çok ise kullanımı uygundur, çalışma mantığı da budur" şeklinde açıklamalar mevcut.

  kitap en etkili diller olarak r ve python'ı önermiş. hem kolay, hem kütüphane desteği bol, hem de maintainable oldukları için.

  kitabın fiziki özellikleri de çok hoşuma gitti. kapak nereden baksak 0.4 santimetre ve karton. sayfalar kalın kuşe kağıt. sayfaları çevirirken parmakları kesen kataloglar gibi. kitaplıkta 30 yıl dursa bana mısın demeyecek bir ciltlemesi var.

  tek kötü yanı türkiye'de olmaması sanırım. biraz araştırıp pdf bulunabilir diye düşünüyorum. amazon.com'da 40 dolara satılıyor.