• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.20)
a brilliant young mind - morgan matthews
bbc ve bfi ortaklığında ingilizlerden sağlam bir drama daha. hugo ile parlayan asa butterfield'i muhtemelen son büyük rolünde izlediğimiz film, sally hawkins, eddie marsan gibi usta kakrakter oyuncularını da barındırıyor. yönetmen ise tv belgeselleriyle ilk büyük işini kapan morgan matthews.
  1. sıradan olanın sıra dışıya öykünmesi gibi, üstün zekalı bireylerin uyum sağlayabilecekleri sıradan bir yaşama aynı şekilde özlem duyması ekseninde, defalarca işlenmiş bir konuyu öznesinden fazla uzaklaşmadan ve onu ekonomik ilişkiler içine sokarak, akıcı ve son kertede duygusal biçimde işleyen, başarılı bir film olmuş x + y. ayrıca bize şunu da kanıtlıyor ki, güzeller güzeli çocuk yıldızlar büyüdüklerinde maalesef albenilerini kaybediyorlar. asa butterfield'i ana rollerde son görüşümüz olabilir diye düşünüyorum, bu yönden de başarıyla altından kalktığı performansı için dahi izlenmeli film. coming of age (yetişme çağı) filmlerini sevenler, aile dramalarından hoşlananlar ve elbette somut bilimler ekseninde biyografik öykülerden keyif alanlar, ingiliz sineması takipçileri ile birlikte, filmden memnun kalacaklardır. yapım yılının 2014 olduğunu da iliştireyim.
  2. bu üstün zekalı bir insan olabilir ya da sıradan biri de olabilir hedefe yönelik, başarı arzusu ile yanıp tutuşurken her bireyin kendince bir hayati ve sıradışı bir öyküsü olduğunu unutmanın temele alındığı bir film. iyi bir matematikçi ya da iyi bir ressam bu muhteşemliği annesinin bir gözyaşına ya da babasının geçirdiği kazaya göre daha az önemseyebilir. bu ona hayran olan sıradan insanlarca anlaşılamaz. film çok guzeldi herkese tavsiye ederim.
    abi