• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.40)
a history of violence - david cronenberg
tom stall, küçük bir kasabada lokanta işletmektedir. bir soygunda iki gangsteri etkisiz hale getirdikten sonra birden kendini kasabanın kahramanı olarak bulur. ancak bu ani başarı, yaşadığı küçük dünyanın dışından bir takım karanlık adamların dikkatini çekecektir. bu adamlar ısrarla tom'un geçmişte kendileriyle bir bağı olduğunu düşünmektedirler. tom, kanlı bir hesaplaşmaya doğru giderken bir yandan da ailesini bu olanlardan korumak zorundadır.
  1. usta yönetmen david cronenberg’in yönettiği film, cronenberg’in eski filmlerindeki fantastik anlatımının yerine, daha gerçekçi ve sert bir üslubu benimseyerek –insanın içindeki gizli şiddet- temalı filmlerinin başlangıcı olma özelliğini taşımaktadır. oyuncu kadrosunda cronenberg filmlerinin vazgeçilmez oyuncusu viggo mortensen ile beraber maria bello, ed harris ve william hurt yer almaktadır.
  2. yönetmenliğini david cronenberg'in üstlendiği, başrolü viggo mortensen olan, çizgi romandan uyarlanmış, dram, suç, gerilim, türündeki bir sinema filmi.
    şiddetin çıkış noktasına ve açılımlarına dair bir film olan a history of violence'de tüm cronenberg filmleri gibi kadın - erkek, cinsellik, şiddet gibi konulara da deyinilmekte, analiz ve psikanalizler yapılmaktadır. film anlatım anlamında da oldukça başarılıdır. ayrıca viggo mortensen'in oyunculuğu ve performansı göz doldurmaktadır.
    kısacası film bir david cronenberg klasiğidir, izlenilmelidir.