• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.50)
a serious man - joel coen, ethan coen
1960'ların ortasında geçen filmde, orta amerika'da bir üniversitede fizik profesörü olan larry gopnik'in gitgide kötüye giden hayatını coenler'in filmlerinden alışık olunduğu üzere mizahi bir anlatımla izleyeceğiz. larry, karısı judith tarafından terk edildikten sonra karısının iş arkadaşı sy ableman'la birlikte olduğunu öğrenerek ikinciyi darbeyi yer.
bu yetmezmiş gibi bir de sorumsuz kardeşi arthur'da yanına taşınır ve evin tüm sorumluluğu larry'e yüklenir. başına buyruk oğlu danny ve alışverişten başka bir şeyi düşünmeyen kızı sarah'ta, larry'nin dertleri arasındadır. işin içine birde kimden geldiği belli olmayan bir tehdit mektubu, üniversiteden mezun olmak için rüşvet teklif eden bir öğrenci ve güzel komşusu da girince larry, bu karmaşanın içinde yapayalnız kalır. gerçek bir tavsiye ve yardım ihtiyacı hisseden larry bir hahama başvurur. acaba tüm dertlerini sona erdirecek, ona yardım edebilecek güvenilir bir dost çıkabilecek mi? ciddi bir dost...
  1. usta yönetmenlerin diğer filmlerinde olduğu gibi belirli kişileri değil, karakterlerin gerçek yaşamdaki karşılıklarını türlü metaforlarla dışavuran yapım. izlendikten sonra donnie darko'nun sonunda yaşanılan hiçbir şeye anlam verememe sendromuna düşülebilir. bu yüzden başta gösterilen kısa filmin ana fikrini anlamak elzem kalıyor.
    sde