1. siyasi eleştiri yapılmak istendiğinde "abd, düşmanımızdır, arkasında kim var: israil" demek suçmuş gibi bakan insanlar var. "ucuz, bayağı, söylem olduğundan mütevellit.." diye de karşılık verirler. gerçeği görmemen için eleştirdiğin insanın yansıması olan zihniyet bunu sana kabullendirdi; bir zamanlar tv de, hatırla. sen hala ıyy bıyy

    klişelerin üstüne gidilmeli, anlatılmalı: "bak kardeşim, sen böle yaparak, perdelere perde ekliyon. olay basit, sana saldırıyolar; senin hayatını öldürmek için, senin altın gibi doğanı sömürmek için. adına da terör, ekonomik büyüme diyerek. terör de kendileri, altın doğayı çalanlar da. inanma!
  2. doğru bir klişedir. tüm dünyaya düşmanlardır. bu düşmanlık sebebiyle, geçmişte ve hala, sömürülen ülkeler vardır. bu yüzden insanlar büyük uğraşlarla susturulmaya çalışılır. (mesela edward snowden ya da julian assange en net örneklerden olabilirler.) ya da bu yüzden genetiği değiştirilmiş organizma olan ürünler mevcuttur. ilk akla gelebilecek şeyler olabilir bu saydıklarım mesela.

    bu başlığı görünce, direkt şu an konuyla ilgili olmasa da, aklıma geldi; konunun dışına çıkıyormuşum gibi düşünmeyin de bunu, bir beyin fırtınası olarak kabul edin. çünkü alakalı da:

    bizim ülkemizin insanları zaman zaman dile getirirler bu klişeyi. bu zamanlardan birisi de israil'in filistin'i bombaladığı zamanlar (hoş hala zarar vermiyor değil ama basında yeri olacak da insanların haberi olacak işte...). bu zamanlarda insanlar hemen başlarlar: "israil! nasıl yaparsın?! nasıl kıyarsın?! evet. düşmanlığı görüyoruz. işte dünyayı bu yahudi locası yönetiyor! evet, bilmem ne ingiliz ailesi bunları yapanlar! bilmem kim amerikan ailesi! israil tabanlı oluşumlar bunları yapıyor! bu insanların ürünlerini boykot ediyoruz!" diye. benim üstünde duracağım nokta 3 gün boykot edip sonra unutmaları ve belli periyotlarda bu döngüyü oluşturmaları değil. ben şunu anlayamıyorum: bu lanet ettikleri grupların kurdukları dünya düzeninde ilerlemiyor mu hayat? bir şeyler elde etmek için kesimlere zarar vermiyor mu bu bahsedilen aileler ve bilmem kimler? ve bunu yaparken bu oluşturdukları sistemi kullanmıyorlar mı? ve bu sistem sizin katkılarınızla, bir şeyler elde etmek için bu bahsettiğimiz düzene ait olan çalışmanızla ve buna karşı sahip olduğunuz zevkle beslenmiyor mu? ve madem rahatsızsınız o zaman neden hala isyan etmiyorsunuz? neden buna karşı asi bir tutum sergilemiyorsunuz? neden kökten bir değişikliğe inanıp da o doğrultuda yol almıyorsunuz? demek ki sizler de düşmansınız. ama bilerek ama bilmeyerek. bazı durumlarda niyetten ziyade sonuç önemlidir.

    düzeltme: ekleme-yazım-noktalama.