1. Tam metnine linkten ulaşılabilecek Amerika birleşik devletleri dışişleri bakanlığı yıllık türkiye raporu. Taş üstünde taş kalmayan Suriye raporu 55, türkiye raporu 74 sayfadır. Soma tekmecisi yusuf yerkel'den tutuklu gazetecilere, keyfi gözaltılardan yolsuzluk dosyalarının örtbas edilmesine kadar pek çok olayı içermektedir. kısacası, hal-i pürmelalimiz.
  ugo
 2. boşuna yazmışlar 74 sayfa. yok ki öyle bir şey dediğim şeyin raporudur. büyük ihtimalle yetkililerimiz bu raporu da yok sayacaklardır.
  vagus
 3. özet geçiyorum; türkiye'deki en önemli insan hakları sorunlarını şu başlıklarla vermişler:

  - government interference with freedom of expression (düşünce özgürlüğüne hükümet müdalesi)
  -impunity and weak administration of justice (işlenen suçların cezasız kalması ve adaletin kötü yönetimi)
  -inadequate protection of civilians (sivillerin korunmasında yetersizlik)
  -overcrowding and substandard conditions in prisons (hapisanelerdeki kalabalık ve yetersiz koşullar)
  -syrian refugees (more than 2.2 million at year’s end) had limited social support mechanisms and faced increasing government travel restrictions. ( suriyeli mültecilerin [yıl sonunda sayıları 2.2 milyondan fazla] sınırlı sosyal yardım alması ve karşılaştıkları hükümet kaynaklı gittikçe artan seyahat kısıtlamaları)
  -violence against women including so-called honor killings, remained a significant problem,
  and child marriage persisted. (kadına karşı şiddetle birlikte töre cinayetleri ve çocuk evliliklerinin devam etmesi)
  -the government did not effectively protect women, children, members of ethnic and religious minorities, and lgbti (lesbian, gay, bisexual, transgender, and intersex) persons from abuse, discrimination, and violence. (hükümetin kadınları, çocukları, etnik/dini azınlıkları ve lgbti bireyleri taciz, ayırımcılık ve şiddetten efektif bir şekilde koruyamaması)
  -senior government officials used anti-lgbti, anti-armenian, anti-alevi, and anti-semitic rhetoric, particularly during polarizing election campaign periods. (kıdemli hükümet görevlilerinin özellikle seçim dönemlerinde verdiği lgbti, ermeni, alevi ve yahudi karşıtı demeçler)

  demişler ve eklemişler:
  -the government took limited steps to investigate, prosecute, and punish members
  of the security forces and other officials accused of human rights abuses. impunity
  was a problem. (hükümet adı insan hakları ihlallerine karışan güvenlik görevlileri ve diğer hükümet görevlilerini soruşturma, yargılama ve cezalandırma konusunda sadece küçük adımlar atmıştır. işlenen suçların cezasız kalması bir problemdir.)

  şimdi soruyorum: yalan mı?
 4. dünya üzerinde hala ülkeyi kaale alan, araştırmaya, rapor hazırlamaya, yayınlamaya, sonuçlarını tartışmaya mesai harcayan insanlar olduğunu gösteren rapordur. raporun içeriğinden bizimkilerin faydalanacağı ve kendilerine çeki düzen vereceği beklentisi olan yoktur sanırım, o yüzden bence tek teselli hala iyi kötü adımızı anan birilerinin olması.