1. zaman gazetesi'ne kayyum atanması, basına sansürler ve erdoğan'ın katılacağını açıkladığı 29 mart'ta ki nükleer güvenlik zirvesi'nde "geleceğinden haberimiz yok" şeklinde bir açıklama ve haberin içeriği ile bir şekilde saddam'a yaptıkları gibi, idam ve ardından ülke yönetimini devralma politikasını gözler önüne seren çabadır. bilmiyorum ben mi böyle düşünüyorum sadece ama dünya'da artık silahlar değil fikirler konuşuyor.

    haber linki
  2. kayyum'u abd değil kendisi atamış olduğundan ortada bir çaba varsa da kendisinin çabası olduğunu düşündürtmektedir.

    ayrıca saddam ve baas onurlu bir direnişle coğrafyadan silinmiştir. karşılaştırmamız baas'la değil soykırımcı sudan yönetimiyle, vahhabi arabistan'la falan olsa bir nebze kabul edilebilir diye düşünüyorum.
  3. ortak yönleri bir hayli fazladır ancak benzetmek biraz abartılı olabilir. ikisininde ülke ekonomisinı her şeyin üstünde tutması ancak belli bir yükselişten sonra düşüşe geçmesi, uluslararası ilişkilerde fazla atarli giderli olması ve bu yüzden uluslararası arenada yalnizlasmasi; uzun yıllar demokrasiyi ve hukuk devletinin koruyucusu gibi görünerek diktatöruğe doğru kayması, kürtleri uzun yıllar çaba gösterip asimile etmekle uğraşmak yerine katletmek gibi kısa bir yol bulması, yapmış olduğu siyasi davranislarin tam olarak fiyaskoya dönüşmesine rağmen kendisini sorgusuz destekleyen kocaman bir kitlesinin olması gibi nice ortak yonleri olabilir ancak tam olarak benzetmek doğru olmaz. dünya da binlerce diktatör gelip geçmiştir, ortak yönlerinin olması doğaldır.
    umarım ülkemizin sonu irak gibi olmaz. dünyada ne zaman ne olacağını kestirebilmek mümkün değil. esad döneminde kimliği bile olmayan gariban kürtler şuanda suriyenin sözüne em çok önem verilen kitle olmuştur. ülkemizdeki bu sorunların çözülmesi için abd'nin bir bahane ile ülkeye müdahale etmesine izin verilmeden kendı aramızda halletmeliyiz. abd müdahale ettiği zaman şimdilerde olduğu gibi bayraklarla kornalarla gezerek demokrasiye sahip çıkamayiz. karşımızda kendi insanimiz ya da 20 yaşında küçük erler olmayacak. barış için kardeşlik için çabalayalim milliyetçi söylemler topraklarımizi savaş alanlarına çevirebilir