1. atatürk sayesinde ortadoğu'dan izole, yüzü eğitime, bilime, sanata dönük bir yapı oluşturulmaya ve kısmen de olsa bunu uygulamaya başlamış genç dinamik türkiye'den; yedikçe doymayan, adam kayıran, arsız, yüzsüz ve kanlı bir ülkeye döndük.

  ortadoğu'dan uzakta kalmaya çalışırken, artık o bataklığın içindeyiz.

  ülkenin başkentinde 5 ayda patlayan 3 bombayı kanıksayan bizler, 3 ayda 3 patlamayı mı kanıksamayacağız bu gidişle, yoksa ayda 3 patlamayı mı ?

  nereye doğru gittiğimiz çok açık, bu işin neresinden döneriz bunuysa bilen yok.
 2. terörün yaşama izin vermediğini anlamayan, anlasa da işine gelmeyen, kıçında hiç bomba patlamış olmadığından ölmeyi bayılmak sanan ibibik beyanı.
 3. bakalım bir terör saldırısında sevdiği birini kaybettiğinde aynı sözleri söylebilecek mi ? cüzdanından başka bir şeyi düşünmeyen insan artıkları !
 4. depremle yaşamaya alışılır, japonya gibi
  sel baskınlarına alışılır, malezya gibi
  kasırgalara alışılır abd gibi bunlar doğal afetlerdir, insanoğlunun tabiat karşısında yetersiz güçsüz kalmasıdır.

  ama insanoğlunun(!) insanoğluna yaptığı zulme alışılamaz. alışırsan ırak olursun, suriye olursun, afganistan olursun

  terörü politika çözer alışkanlıklar değil.
 5. mal beyanı niteliğindeki beyandır.

  o terör olayı tam dibinde olsa alışabilecek mi sormak istiyorum kendisine...
 6. gayet başarılı bir tespittir. bu hükümete oy vermeye devam ediyosanız,terörle yaşamaya alışmalısınız.
 7. tüm bunlar olurken bir kesimin ekmeğine yağ sürülüyor, yerleri daha sağlamlaşıyor. bir kesim artık olayları-maalesef- kanıksama yoluna doğru gidiyor. tüm bunlar 'burası orta doğu, huzurlu olmaya gerek yok' demenin kanlı şekli.

  sonra da iktidarın beslediği kimseler kendilerinde böyle şeyler söyleme hakkı buluyor. yazık. ama bize.
 8. "terör akrep gibidir. cebine koyup besleyemezsin. gün gelir seni de sokar" bessar esad.
 9. atatürk'ün "yurtta sulh, cihanda sulh" hedefinin ne kadar doğru olduğunu teyit eden açıklama.
  ülke çılgınlar gibi "istikrar!" ortamını yaşarken biz sade vatandaşada bombalarla, terörle, ölümlerle, acılarla yaşamaya alışmak düşmüştür.

  not1: bu başlık diyorum mesela kişi-topluluk altında açılsaydı, ilgili şahsın beyanıda diğer söylemleri ile birlikte orada toplansaydı, uzun soluklu olması istenen bu platformda daha faydalı olurdu diyorum. sonuçta bu tarz anlık açılan başlıkların zaman içinde kalıcı olmayacağını düşünüyorum.

  not2: başlık açıldığında yazıp yazmama tereddütü yaşadım. sonuçta buralar ekşileşmesin deniyor, ekşi den gelenleri eksileyelim deniyor falan. insan haliyle genel kurallar hakkında yazarken 2 kere düşünüyor. açıkçası belkide kendimi hala burada bazı şeyleri yazacak kadar "yerli" hissetmediğimden, "mülteci" kastırmalarından olabilir..

  edit: imla
  h2o