abdurrahman munif

Kimdir?

suudi asıllı baba ile iraklı annenin son çocuğu olarak 1933'te ürdün-amman'da doğdu. üç yaşında babası öldü. ilk ve orta öğrenimini amman'da yaptı.1952'de bağdat'ta başladığı hukuk öğrenimini bitiremeden, siyasal nedenlerle 1955'te oradan çıkarıldı, kahire'ye yerleşti. 1958'de belgrad üniversitesi'nde iktisat okudu, 1961'de petrol ekonomisi doktoru oldu. 1973'e dek suriye petrol şirketinde görev yaptı, sonra el-belağ dergisinde çalışmak üzere beyrut'a geçti. 1975-81 yıllarında irak'ta petrol ve gelişme dergisinin yazı işlerini yürüttü. romanlarını rahat yazabilmek için gittiği paris'te beş yıl kaldıktan sonra şam'a döndü.
1968'de evlendiği suad hanım'dan dört çocuğu olan yazar, 24 ocak 2004'te şam'da kalp krizinden öldü.
ilk romanı ağaçlar ve merzuk cinayeti'ni 1975'te yayımlayan yazarın çoğu roman yirmiyi aşkın yapıtı var. tuz kentleri üst başlığını taşıyan beş kitaplık roman dizisinde petrolün serüveninin anlatan yazar, arap dünyasında yeni romanın öncüsü sayılıyor.
 1. arap edebiyatı'nın yirminci yüzyıldaki en yetenekli yazarlarından biri.

  münif, suudi bir babanın ve ıraklı bir annenin çocuğu olarak 1934'te amman'da doğdu.arap coğrafyasındaki siyasi çalkantılar yüzünden ailesiyle birlikte bağdat'a taşındı. bağdat'ta hukuk fakültesini kazanan munif, üniversitede baas ideolojisiyle tanışarak aktif bir siyasi eylemciye dönüştü. ardından siyasi eylemleri yüzünden bağdat'ı terk etmek zorunda kaldı. mısır'a giderek kahire üniversitesi'nde eğitimine devam etti. ardından 1958 yılında yugoslavya'ya giderek belgrad üniversitesi'nde yüksek öğrenim eğitimi almaya başladı. 1961 yılında iktisadi bilimler, petrol ekonomisi alanından doktor unvanıyla mezun oldu. petrol endüstrisinde edinmiş olduğu kariyeri sayesinde suriye’de petrol uzmanı olarak çalıştı.2004 yılında suriye'nin başkenti şam'da hayata gözlerini yumdu.

  abdurrahman münif, necip mahfuz'la birlikte arap edebiyatı'nın en önemli romancılarından biri olarak kabul edilir.kimi eleştirmenlere göre necip mahfuz'a verilen nobel ödülünü münif daha çok hak ediyordu.asi tavrı ve muhalif duruşu nedeniyle ödülün münif yerine necip mahfuz'a verildiği söylenir.

  münif, batı işbirlikçisi arap iktidarları eleştirmiş, yoksulluk, gelir adaletsizliği gibi sosyal sorunları eserlerinde işlemiştir. özellikle uzmanlık alanı olan petrol endüstrisinin,alt tabaka ve üst tabaka arasında nasıl bir gelir uçurumu oluşturduğunu işlemiştir. bu muhalif tavrı nedeniyle hayatı boyunca iktidarlar tarafından baskı görmüştür.örneğin; suudi arabistan'da bütün kitapları yasaklanmış ve suudi vatandaşlığından çıkarılmıştır.

  abdulrahman münif'in türkçe'ye çevrilmiş iki kitabı bulunmaktadır. birincisi; yeni hayat kütüphanesi yayınları tarafından 2002 yılında yayınlanan ihtiyar'a suikast romanıdır. ikincisi; yky tarafından 2012 yılında yayınlanan ağaçlar ve merzuk cinayeti romanıdır.

  ayrıca nobel ödülünün niçin münif'e verilmediğine dair güzel bir yazı okumak isteyenler için link