abi


 1. büyük olan erkek kardeş.
  not: iş bu başlık youreads ve sözlük tarihinin aynı adı taşıyan 2. başlık açabilmenin ilk örneğidir
 2. yanlış kanalda bulunan ilk örnektir. ilişkiler kanalını tavsiye ediyorum.

  tanım: insanın kendi çabasıyla ulaşamayacağı bir şeydir, en az bir adet anne ve en az bir adet baba gereklidir.
 3. hayatımda hep eksikliğini hissettiğim şey. bi abim olsa daha mutlu olurmuşum gibi.
 4. başınıza aynı zamanda bela da olabilecek aile bireyidir, hatta başınıza bela olması en muhtemel olanıdır. hele iki kardeşseniz, elinizdeki abi tek kardeş materyaliyse.

  çok iyi abiler de tanıdım, bizzat bnm değil, arkadaşlarımın, akrabalarımın. ama benimkisi onlardan değil.
  size öyle çok dramatik bir hikaye anlatmayacağım. sadece kelimenin yanındaki kalp kırık da olabiliyor bazen. çok şükür ki aysun altay gibi bir talihsizlik yaşamadım abimle. ama başka talihsizlikler yaşayabilirdim, mesela 2010'da o çok sinirlenip boğazımı sıktığında annem olmasaydı farkında bile varmadan öldürebilirdi abim beni. biliyorum, beni öldürmek gibi bir iradesi-niyeti yok, ama içinde bana karşı engelleyemediği bir nefret var.

  en büyüğümüz ölmüş bizim iki buçuk yaşındayken, annem ondan sonra büyük ihtimalle ciddi bir sinirsel rahatsızlık geçirmiş. 24-25 yaşlarında güzeller güzeli oğlunu kaybeden bir kadın, çok normal. zaten babam hariç hepimiz fevri ve ateşli bireyleriz. muhtemelen annemin hamilelikte yaşadığı travmalar -kendi annesiyle olanlar, babamın ailesiyle olanlar, gelişen farklı olayların sonuçları- bizim de kaotik çocuklar olmamıza sebep oldu. annem der ki 'sen kucağımda hastaneden çıktığımda abin anneannenle dışarıda bekliyordu. seni benim kucağımda görünce bakamadı, başını önüne eğdi.' aynı şekilde anneannemin beyanlarına göre annem benim doğumum sebebiyle hastanedeyken her gün burnu kanarmış. 4 yaşında çocuk, kontrol edemiyor.

  devamı daha acıklı. bir kız çocuğu. kilolu olduğu için etrafından dışlanmış. işin kötüsü 91'de doğmak gibi bir talihsizliği de var. çünkü doksanlarda kilolu olmak yedi büyük günahtan bile daha günahtır. sokağa çıktığınızda bazı çocuklar küçümser, bazısı alay eder. zaten içinizde nereden geldiğini anlamadığınız bir sevilmemişlik vardır. ama sonradan anlarsınız ki abiniz de sevmiyordur sizi. bir şekilde sürekli şikayet,zaten bir şeylerin intikamını alma peşindedir. gittiğiniz her yerde yetişkinler kilonuza müdahale etmek istiyordur, çünkü rüştünü ispata çalışan özel tv kanallarında hergün haberlerde veya gündüz kuşağında doktorlar nasıl kilo verilir anlatıyordur ve herkes bu konuda hiç olmadığı kadar bilgilidir. anneniz-babanız gittiğiniz yerlerde mahcup oluyordur sizden dolayı. ve abiniz bir kere size kilolu dedikleri için mahalledeki çocuklarla kavga etmiştir ve artık evden çıkmıyordur tekrar kavga etmemek için. yani sizden bir kere utanmıştır ve bir daha utanmak istemiyordur. sizi umursamamazlık edemez ama savunacak gücü de yoktur. daha doğrusu sırtına yük almak istemez.o da yalnızdır belki, bilmiyrm.

  ortaokul-lise ve hatta üniversite yılları kendini ona sevdirmeye çalışmakla geçer. tamam geçen gün lüzumsuz yere size bağırmıştır ama siz de o kadar konuşmasaydınızdır canım. lüzumsuzca yalakalanırsınız, iki defa arka arkaya gülümseyince bile mutlu olursunuz. sürekli düzelecek diye umuyorsunuzdur ama o her şeyinizden bir parça da olsa nefret ediyordur. aynı odada uzun süre kalmamaya çalışırsınız. o yanınızdayken çok konuşmamaya çalışırsınız. kendinizi ispat etmek için sürdürdüğünüz bir güç mücadelesiyle aslında destek aradığınız bir sevgi mücadelesi arasında bocalarsınız.

  daha yazacak çok şeyim var aslında ama kendim de sevmiyorum uzun yorumları. abimin biraz da otorite eksikliğinden kaynaklanan bir nefreti vardı bana. geçen yıl, 24 yaşımda çaba göstermeyi bıraktım. ama üzerimde hala etkilerini hissediyrm. ilk çalıştığım yerde birlikte çalıştığım beyler vardı, bir şey söylediğim zaman ciddiye almaları beni çok şaşırmıştı. bir süre sonra sürekli küçümsenme ve alay edilme alışkanlığımı abime borçlu olduğumu farkettim.hiç erkek arkadaşım olmadı ve bu yıla kadar eksikliğini de hissetmedim. ama hiç bir zaman ileriye dönük hayal de kurmadım. yüksek sesle soramadığım bir soru vardı hep aklımda: abisinin sevmediği bir kız çocuğunu kim sevebilir?
  şimdi böyle bir soru yok aklımda. kendimin daha çok farkındayım. ama bir enkazı toparlamak zaman alıyor. evet bunun tek sorumlusu abim değil. ama bana destek olmadığı için de çok kırgınım ona.
 5. bir an görünce abi'ye nasıl bir yalakalık yapıyorlar ya adamın başlığı kalple diyecektim ki lafımı yedim.
 6. düşenin dostu olmaz. ailenin ve dolayısıyla abinin/kardeşin gerçek değerini tam olarak düşünce anlarsın ancak.
  kalba
 7. bazen insanın hayata şükretme sebebidir. siz ağlarken yanınıza gelip 27 yaşında olmasına rağmen kadın taklidi yaparak gülmenizi sağlayabilir
 8. geçen gün bir abi söz verdi. haksızlık yapıldığında bana gelin dedi. verdiği sözde durmasını bekliyorum ben.

  tanım: yaşça büyük erkeğe söylenebilen kelime. ailede büyük erkek çocuk.

  not: bu yorum herhangi bir kişi, kurum ya da zümreye hakaret içermemektedir. ve türkiye cumhuriyeti yasalarına aykırı değildir. kural 1
  not: bu yorum mesajlaşmak için kullanılmamaktadır. tek başına, başlıkla ilgili bir anlam ifade etmektedir. kural 2
  not: bu yorumun içeriği diğer sitelerden kopyala-yapıştır şeklinde getirilmemiştir, şahsımın hayal gücü kullanılarak yazılmıştır. kural 3