• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.67)
about schmidt - alexander payne
hayatı, ailesi ve işiyle meşgulken herhangi bir sorun yaşamayan schmidt, emekliliğinin ardından karısını kaybetmesiyle tepetaklak olur. üstelik kızı da, uygun olmayan bir adamla evlenme planları yapmaktadır.

geniş bir arazide bir uçandairenin açtığı kocaman bir boşluğa benzeyen yaşamına bir anlam katmak isteyen orta yaşlı adamımız; hem kendi yaşamını gözden geçirmek, hem de kızının yapmak üzere olduğu hatayı engellemek üzere bir yolculuğa çıkar.
  1. komedi ve dram diye lanse edilmiş bi film ama ben komedi unsuru göremedim. baştan sona dramdı. hem ailelerdeki kopukluklara hem hayatın bir noktada anlamsızlaşmasına değinmiş. ufaktan umut da verilmiş. güzel bir filmdi.
    abi
  2. kendinizi yalnız ve düşünceli olarak tanımlayabiliyorsanız bu filmde kendinizden bir şey bulabilir, hikayeyle beraber buruk bir mutluluk yaşayabilirsiniz. hayat kadar dram ve hayat kadar komedi barındırıyor. melankoliseverlere tavsiye edilir.
  3. hepimizin bir gün bir şekilde yüzleşmek zorunda olduğu , hayatın anlamsızlığı , varoluşsal yalıtım ve ölüm karşısındaki çaresizliğimiz gibi sorunları inceleyen çehov hikayesi tadında fim. ayrıca jack nicholson ın mimik nedir ne çok şey anlatır dersi verdiği film
  4. bu filmde pasif agresif bir insanın, kendisi ve başka insanlar halkında nasıl düşündüğünü, esasen başkalrına iyi görünme ve sevgi ihtiyacı nedeniyle olumsuz duygularını saklamanın kişiyi nasıl bencil, soğuk ve narsist birine dönüştürdüğünü görüyoruz. esasen bu durum pek insanca, pek gerçek ve pek acıklı. gerçek hayatta da psikolojik problemleri olan jack nicholson ruhundan kesitler sunarak bir kat daha gerçekçi bir film çıkartmış. ben sevdim.