1. belkide küçük yaşta olgunlaşmış çocukların en büyük telafi durumudur.

  her insan hayatında çok büyük acılar yaşar, ya ailesinden birini kaybeder, yada bir eşyası bozulur, maddi veya manevi farketmez, her insan mutlaka acılar yaşar.

  acılar insanı yıpratır, insanı sadece sorunu çözmeye yönelik düşünmeye zorlar, insan dalgınlaşır, hayatında insanlarla ilişkileri bozulur.

  işte burada, belki de beynimizin bir oyunu olarak, acıların geçeceğini düşünmek devreye girer.

  bazen acılar para ile telafi edilebilir, veya çok büyük değildir, unutulur gider.

  ama hayatta çok büyük acılar da vardır.

  büyük acıları unutmak zordur, sadece vicdanı olmayan veya kötü insanlar çok kolay şekilde unutur böyle acıları.

  büyük acılar insanın kalbini yer bitirir, düşünmesine izin vermez, maddi ve manevi olarak her geçen gün insanı sömürür. hayattan zevk aldırmaz, başkalarına zevk verdirmez ve en önemlisi hayatı zorlaştırır, bazen kötü yollara iter..

  insan beyni her zaman acıdan kaçar. acıyı yok edecek veya en azında hafifletecek çözümler bulmaya çalışır.

  işte beyin burada bu acıların mutlaka geçeceğini kendine kabul ettirir. küçük acılar bir şekilde geçebilir, para veya herhangi bir güzel söz gibi. ama büyük acılar bazen ölünceye kadar geçmez. beyin ucunda ölüm olsa bile bu acıların elbet geçeceğini bellenir, bu sayede insan kendi psikolojisini bir şekilde düzeltmeye çalışır.

  eğer bir beyin acıya karşı çözüm bulamazsa, o insan delirir. delilerin bir kısmı aşırı acının çözümsüz kalması sonucu beynin o acıyla çok fazla uğraşmasıyla deli olmuştur.

  eğer sağlıklı bir birey olmak istiyorsak, en büyük acıların bile geçeceğini bilmemiz gerekir. hayattayken geçmese bile mezarda acılarla yaşamayacağız. bunu bilerek yaşarsak, karşımıza çıkan acıların etkisini azaltabilir, hatta yok bile edebiliriz.

  ayrıca her acı dünyanın sonu değildir. tamam insanı çok yaralar, ama o acıyı dünyada tek yaşayan siz değilsiniz, bunu hatırlamanız, sabretmenizi kolaylaştıracaktır. unutmayın, allah sabredenlerle beraberdir..
 2. maalesef hayatın burnunuzdan gelmesine engel olmaz.