1. tartışılan veya eleştirilen bir kişiye konuyla alakasız açılardan saldırmak.
 2. "argumentum ad hominem" , "mantıksal safsata" "mantıksal aldatmaca"

  ör:
  "freud'un dedikleri doğru değildir çünkü kendisi cinsel sapık"
  abi
 3. ugo
 4. ülkemizde çokça görülen bir tartışma tutumudur. tartışma konusunda taraflardan biri tartışma konusunda haksızsa ve tartışmayı kaybettiğini düşündüğü esnada tartışma konusunun dışındaki konularda muhattabına saldırırsa bunun adı ad-hominem'dir. 2.sınıf tartışma programlarının vazgeçilmezidir "..ama siz şu olduğunda da bunu yapmıştınız" , "uçkuruna sahip çıkamayan adam gelmiş bana siyasetten söz ediyor", "kendine don alamıyor ama harcamalarımıza laf ediyor" gibi
 5. geçen wtf ile bi kafede oturuyoruz falan neyse.. konumuz şey böyle insanlara söylediğin/savunduğun bir şeye antitez yerine aslı astarı olmayan, niteliksiz şekillerde muhalefet edilmesi.. böyle elit elit konuşurken garson geldi, hepsi ad hominem hatası yapıyor dedi.. o an böyle gözlerimde bir ışık.. biraz latince falan şakımak istedim ama konuya dair bildiğim latince sözlerin hepsini unuttum.. ehehdedim evet haklısınız falan. bu gün yine bir arkadaşla oradayım aynı garson yine konuya müdahil olup havalı şeyler söyleyip gitti.. latince vatikanda ve dövme dili olarak kalmamalıydı.
 6. kaba, cahil ve ahlaktan yoksun insanların tartışmalarda sık sık yaptığı.

  ne demiş eskiler;
  "alim ile eyle sohbet, bulursun mertebe
  cahil ile etme sohbet dönersin merkebe".
 7. tartışmada uygulayıcısının fikir alışverişini umursamadığı, baskın çıkmaktan başka amaç taşımadığı anlamına gelen kişisel saldırı. genellikle internet ortamında toplumsal değerler tartışılırken bolca yapılır. feminist erkek kız düşürme çabasında, feminist kadınlar evde kalmış, islam'ı savunan ışid sempatizanı, ateistler allah korkusu olmadığından her pisliği yapabilecek tiplerdir, uzatıp dallandırmaya gerek yok. belki de karşı taraf bu konuda sana göre daha az şey biliyor, hepsi bu. neden saldırmadan rahat edemez bir insan?*
 8. türk kadınlarında sık görülen bir patoloji. sevgilimle tartışmaya korkuyorum bu saçmalık yüzünden. şimdi bir konu hakkında tartışma çıkıyor. kimin haklı olduğu önemli değil. tartışmada bir süre sonra eski defterler açılıyor.

  örnekle açıklarsak.
  sevgili: s
  ben: a

  s: dün ayşe ile başbaşa yemek yerken görmüşler sizi.
  a: ee ne olmuş yedik.
  s: ne demek ne olmuş ya sen nasıl bir kadınla başbaşa yemek yersin.
  a: kızım manyak mısın sen çocukluk arkadaşım tanımıyor musun ayşe'yi.
  s: sevmiyorum o kadını.
  a: sevmiyorsan başbaşa yemek yemezsin. benim için değerli biri o.
  s: geçen gün benim yanımda fatma'ya iyiyim canım sen nasılsın dedin canım kelimesini yaya yaya.
  a: ee ne olmuş.
  s: bu fatma sana yazılıyor bence.
  a: ya saçmalıyorsun. yazılsa çoktan seni terketmiştim hahahaha.
  s: ya sen beni umursamıyorsun.
  a: ne alaka ya manyak mısın sen.
  s: geçen gün annemi görmüş selam vermemişsin.
  a: ya ben görsem neden selam vermeyeyim asıl annen beni görmüş selam vermemiş. ben görmedim onu.
  s: tabii annemi görmezsin oradan canan geçiyor olsa bir kilometreden görürdün. geçenlerde....

  böyle gider. ben ayşe ile yemek yediğim için bir sorunu tartıştığımızı sanarken konu ile alakasız binbir türlü olayı sunarak haklı çıkma çabası.
 9. tartışmalardan kazançlı çıkma tekniklerinden birisi. ciddi hafıza ister, beyin bilgiyi alır ilerde bunu kullanırım der ve yıldızlı not alır. hardiske yerleştirdiği bir takım gerekli gereksiz bilgiler ile doludur. ne zaman tartıştığınız insan sizi bir itham ile köşeyi sıkıştırır, elinizle koyduğunuz gibi beyin lobcuğunun içinden çıkartırsınız. cümleye ama ile başlarsınız, karşı taraf abandone olur, aslında şık değildir, zaman zaman yaptığım söylenir, yapmak istemem.
 10. ülkemizde sık sık yanlış kullanılan terim. "tartışılan kişiye konuyla alakasız açılardan saldırmak" kesinlikle değildir. her saldırı veya hakaret ad hominem kategorisinde yer almaz.

  örneğin;

  "söylediğin doğru değil, çünkü malın tekisin." (ad hominem vardır)
  "söylediğin doğru değil. allahın gerizekalısı." (ad hominem yoktur)

  ilkinde kullanılan argumanın doğru olmaması, kişinin mal olmasına bağlanmış. argumanın kendisiyle ilgili bir eleştiri değil. ikincisinde ise böyle bir bağlantı yok. dolayısıyla ad hominem da yoktur.
  ulgan