1. hiç şüphesiz bilinen kebap türlerinin kralı bu kebaptır. bakın prens demedim.
  öyle güzeldir yani.

  koyun eti bıçak arası denilen yöntemle kıyma haline getirilir ve kıymalar yassı şişlere dizildikten sonra bir gece bekletilir. tercihen meşe odunu ateşinde yavaşça pişirilir ve birçok çeşit salatayla birlikte servis edilir. 1,5 kişilikten az yiyen bizden değildir.
 2. marka haline gelmiş türk kebabı.

  insanlar, şiş köftenin acılısına "adana kebabı", sade olanına "urfa kebabı" deme gafletinde bulunuyorlar. halbuki adana kebabı bu tanımlamaların tamamen uzağındadır. doğru, bu kebab acılıdır; fakat adana, antep vb. güney mutfağı acıları öyle gözünüzde canlandığı gibi kırmızılar içinde bir cehennem değildir. kebab acısı, kaliteli biberlerden üretilmiş acının etle birleşimidir.

  adana kebabını benim için özel kılan ise sabah kahvaltısından akşam yemeğine ve hatta gece atıştırmasına kadar her öğünde tüketilebilir olmasıdır. yağlı bir kebab olmasına rağmen şimdiye kadar herhangi bir rahatsızlık söz konusu olmamıştır. ve katılıyorum; adana kebabı bir porsiyondan daha fazla yenmelidir. gerçi bir porsiyonla masadan ayrılmanız pek mümkün değildir zaten.

  "adana kebabın iyisini nerede yemek lazım" sorusunun bence tam bir cevabı yoktur. yıllardır güney mutfağını tadan biri olarak sokaktaki tablacıdan en lüks restoranına kadar birçok mekanda kebabın tadına bakma fırsatım oldu ve emin olun her birinin kendine has tadları var. kimi daha yağlı, kimi daha tatlı, kimi tuzlu biraz, kiminin eti sert ama sulu vb. fakat o kebab ritüeli her zaman mevcut; yağı bulaşmış boş pide üstünde yatan efsane ve yanında köz biber ve domates, masada soğan salatası, sumaklı; yanında maydanoz ve limon, domates ezmesi, ince acı biberler opsiyonel, ayran ya da şalgam zevke göre, bir porsiyon bitmeden diğerinin siparişi ve ritüel kendini tekrar eder.

  sırf kebab yemek için güneye inilir mi? sanırım kuşların güneye göç etmelerinde sıcak havanın yanında adana kebabının da payı var. afiyet olsun.
 3. en önemli noktası asla pilavla servis edilmez adana kebabı. istediğiniz mekan servisin içinde pilav veriyorsa arkanıza bakmadan terk edin mekanı.

  adana kebabı servisi şöyle olur (adana sınırları içinde):

  servis edilmeden önce masaya yeşillik (maydanoz-nane), soğan salatası, ezme salata, marul salatası, turşu salatası, közlenmiş biber ve soğan, süzme yoğurt içinde salatalık ve yağlanmış pide ekmekler gelir.

  bu mezeler gönül rahatlığı ile tüketilir kebaplarınız gelene kadar biten meze tabağı olursa anında değiştirilir ve ücret talep edilmez yani salata sınırsızdır.

  ardından servisler gelir ve yemek başlar. en kral mekanda yanında alkolsüz bir içecek ile kişi başı en fazla 15-20 tl arası ücret verirsiniz. param yok deseniz de adana esnafı canın sağ olsun diyecektir eminim.

  üzerine kesinlikle çayınızı isteyin çaylar her zaman şirkettendir ve sınırsızdır.

  önerdiğim mekanlar;
  kebapçı şeyhmus
  yeşil kapı
  (bkz: ciğerci bedo)
  kolcuoğlu (öztürk kolcoğlu diye geçer)
  eyvan kebap
  gültekin pirzola

  ama kişisel önerim yol kenarında bulacağınız tabla ile satış yapan seyyar kebapçı her zaman daha lezzetli olur.

  bitmedi kebaplar yendi üzerine tatlı yemek lazım zira şifa niyetine iyi gider. işte o zamanda tatlıcı olarak;
  hasan masat
  tatlıcı köse
  salihoğlu burma kadayıf
  bu yerleden birinde girip tatlınızı afiyetle götürün.
  hasan masat'ta künefe.
  tatlıcı köse'de baklava(sıcak ve küçük dilim baklavası mutlaka önerim)
  salihoğlu burma'da ise adı üstüne kaymaklı fıstıklı burma yenmeli tercih sizin.

  bitti mi tabi ki hayır bütün bu olanlardan sonra (bkz: adana) 'nın meşhur menderes bulvarında göle nazır dilediğiniz mekanda kahvenizi içebilirsiniz.

  hepinize afiyet olsun adana'ya gelirseniz bunları mutlaka yapın.
 4. genellikle nallı kuzu etinden yapılır.
 5. adana'da yeşil kapı güzeldir ancak mekan olarak beklentilerinizin altında kalacaktır.
  ciğerci bedo'da ciğer yiyeceksiniz.
  beyzade'de ise adana yiyeceksiniz.

  fiyatlar 18-20 tl arası değişmektedir.
  eale